2 min.
„Jak przytyć?”, czyli rozterki chudzielca

Ilustracja: shutterstock
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
09.08.2022
Popularne lody wycofane. Powodem wystąpienie rakotwórczego tlenku etylenu
08.08.2022
4 propozycje „inflacyjnych” obiadów do 8 zł. Polecają dietetycy z profilu Dietetyka #NieNaŻarty
07.08.2022
Pyszny, w kolorze bursztynu i niezwykle zdrowy. Poznaj moc miodu wrzosowego!
Wiele szczupłych osób ciężko pracuje, by choć odrobinę przybrać na wadze. Rozbudowa muskulatury idzie im jednak bardzo opornie. Co może być tego przyczyną?
Chcecie przybrać na wadze? Odpowiedź na pytanie, jak to zrobić, teoretycznie jest dość prosta. Musicie ciężko trenować i mieć tzw. nadwyżkę kaloryczną. Jednak te dwie, wydawałoby się, proste zasady nie zawsze przynoszą zaplanowany efekt. Z tematem borykają się tzw. ektomorficy, czyli osoby bardzo szczupłe, którym kochanego ciałka zdecydowanie brakuje.
Wiele osób o takiej budowie ciała wręcz marzy o dodatkowych kilogramach. Aby je zdobyć, robią więcej i więcej, a trening goni kolejny trening. Niestety, efektu takiego działania często nie widać. Co na to poradzić? Przyczyną stagnacji może być brak regeneracji lub zbyt krótki czas poświęcony na nią. Organizm bardzo jej potrzebuje.
Kiedy jesteście sfiksowani na dużej częstotliwości treningu, myśląc, że więcej znaczy lepiej, doprowadzacie organizm do przetrenowania i zamiast iść do przodu, cofacie się. Odpowiedni czas na regeneracjęe jest niezbędny, aby nastąpiła superkompensacja, czyli nadbudowa mięśni. Jednak taki proces, zwłaszcza u osób o szczupłym typie budowy, zachodzi bardzo wolno. Dlatego też zalecamy robić tydzień odpoczynku od ćwiczeń po każdym 10-tygodniowym cyklu treningowym. Spowoduje to regenerację układu mięśniowego oraz nerwowego. Dopiero po tym okresie ponownie ruszcie ze 100% intensywnością.
Kolejną kwestią jest odpowiednia liczba powtórzeń oraz ilość serii. Czołowi kulturyści zalecają bazowanie na ćwiczeniach wielostawowych (to takie, które angażują do pracy kilka grup mięśniowych jednocześnie). Wykonujcie je w 4-5 seriach po 4-8 powtórzeń. To właśnie ten schemat pobudza do pracy największą liczbę włókien mięśniowych. Ważna rada! Pamiętajcie, że intensywność i technika wykonywania ćwiczeń muszą iść ze sobą w parze.
Bardzo ważny jest także aspekt psychologiczny. Musicie uwierzyć, że się uda. Bądźcie w 100% skoncentrowani na każdym treningu, bo wiara w swoje działania napędza najlepiej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

01.08.2022
„Głodówka oczyszczająca nie istnieje. Bo z czego miałaby oczyszczać? Raczej nie z toksyn czy złogów w jelitach” – mówi dietetyk kliniczny Kamil Paprotny

22.07.2022
Piotr Ciemny: Zbieranie chwastów kojarzy się ze starszym panem w kaloszach, w obdartej koszuli. Ja do tego obrazka ludziom nie pasowałem

17.07.2022