Przejdź do treści

Post przerywany może być szkodliwy. Naukowcy wykazali, że zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Kobieta siedzi w fotelu i je sałatkę
Post przerywany może powodować wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia/fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stosowanie ośmiogodzinnego okna żywieniowego powoduje wzrost ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia o 91 proc. w ciągu średnio ośmiu lat w porównaniu do osób, które spożywają posiłki przez 12 do 16 godzin. „Wyniki naszego badania zachęcają do bardziej ostrożnego i spersonalizowanego podejścia do zaleceń dietetycznych” – podkreśla Victor Wenze Zhong, współautor analizy.

Post przerywany a ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia

Intermittent fasting (IF), czyli post przerywany, od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród osób, które pragną „zrzucić kilka zbędnych kilogramów”. Ta strategia żywieniowa polega na tzw. okresowej głodówce, po której dysponujemy oknem żywieniowym na spożycie posiłku. W praktyce oznacza to, że w ciągu doby możemy przyjmować posiłki jedynie przez określony czas. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że ostatni posiłek jest spożywany np. do godz. 20:00, a pierwszy o 10:00 następnego dnia. Jak jednak wskazali chińscy naukowcy w analizie przedstawionej podczas zjazdu American Heart Association w Chicago, post przerywany nie jest zdrowy dla serca.

Eksperci z szanghajskiej Szkoły Medycznej Uniwersytetu Jiao Tong w Chinach przeanalizowali dane z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia przeprowadzanego przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zebrane w latach 2003–2018 od ponad 20 tys. osób. Następnie sprawdzili, kto zmarł z powodu chorób układu krążenia po okresie obserwacji wynoszącym osiem lat. Jak wykazali, u osób ograniczających okno żywieniowe do mniej niż ośmiu godzin dziennie, ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia było o 91 proc. wyższe w ciągu średnio ośmiu lat niż u osób, które spożywają posiłki przez 12 do 16 godzin.

„Chociaż ten rodzaj diety jest popularny ze względu na potencjalne krótkoterminowe korzyści, nasze badania wyraźnie pokazują, że w porównaniu z typowym zakresem czasu jedzenia wynoszącym 12–16 godzin dziennie, krótszy czas jedzenia nie był powiązany z dłuższym życiem” – podkreśla Victor Wenze Zhong, współautor analizy.

Naukowcy odkryli również, że występuje zwiększone ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób cierpiących na choroby serca lub nowotwory. Ponadto spożywanie jedzenia przez okres dłuższy niż 16 godzin dziennie wiązało się z niższym ryzykiem śmiertelności wśród osób chorych na nowotwór.

„Wyniki naszego badania zachęcają do bardziej ostrożnego i spersonalizowanego podejścia do zaleceń dietetycznych, dbając o to, aby były one zgodne ze stanem zdrowia danej osoby i najnowszymi dowodami naukowymi” – dodał Zhong.

I dodał, że stosowanie postu przerywanego przez krótki okres, np. trzy miesiące, może przynieść potencjalne korzyści. Podkreślił jednak, że ludzie „powinni zachować szczególną ostrożność”, jeśli zamierzają stosować okno żywieniowe dłużej.

Dziewczyna na diecie intermittent fasting je kanapkę

Post przerywany – na czym polega?

Post przerywany (Intermittent Fasting) tostrategia żywieniowa polegająca na tzw. okresowej głodówce, po której następuje okno żywieniowe na spożycie posiłku. Trwa ono najczęściej 8, 6 lub 4 godziny, a więc pości się przez 16, 18 lub 20 godzin.

W praktyce oznacza to, że w ciągu doby tylko przez określony czas możemy przyjmować posiłki. Poza tym okresem można tylko pić napoje pozbawione wartości odżywczej, takie jak niesłodzona kawa, herbata czy woda. Najczęściej w tym modelu żywienia unika się śniadań, okno żywieniowe rozpoczyna się w godz. 12-14, a zamyka w godzinach wieczornych po 6-, 8-godzinnym czasie przeznaczonym na spożywanie posiłków.

Jako cel IF uznaje się nie tylko odchudzanie, ale także poprawę zdrowia, samopoczucia i metabolizmu. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że nasz układ trawienny odpoczywa, gdy nie jemy, a nasz organizm ma wtedy czas na odbudowę i oczyszczanie komórek. Ważne, żeby posiłki spożywane w czasie okna żywieniowego nie przekraczały naszego zapotrzebowania kalorycznego. W przeciwnym razie nie osiągniemy zamierzonego rezultatu.

 

Źródło: American Heart Association 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: