Uważaj na drinki z suchym lodem. „Kontakt z nim powoduje natychmiastowe obrażenia” – ostrzega dietetyczka Paulina Jamrozik
– Spożycie suchego lodu wiąże się z natychmiastowym poparzeniem miejscowym przełyku (…). Ponadto może dojść również do poparzeń zewnętrznych miejsc, które miały styczność z suchym lodem, np. ust czy skóry – tłumaczy Paulina Jamrozik, dietetyczka kliniczna prowadząca Poradnię Dietetyczną MEDIS.
Uważaj na suchy lód w drinkach
Dymiące drinki to coraz częstszy widok na przyjęciach urodzinowych czy weselach. Unosząca się nad szklanką biała mgiełka daje spektakularny efekt wizualny i przykuwa uwagę. Gęsty dym to efekt użycia suchego lodu, czyli zamrożonej postaci dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do innych zamrożonych ciał stałych, które po ogrzaniu topnieją, suchy lód sublimuje, czyli zamienia się bezpośrednio w gaz.
– Suchy lód świetnie schładza napoje i coraz częściej stosowany jest na różnego rodzaju wydarzeniach plenerowych, podczas których nie ma dostępu do skutecznej formy schłodzenia napoju. Jednocześnie produkt ten daje nam też atrakcyjne efekty wizualne, przez co jego popularność wzrosła w ostatnim czasie. Natomiast trzeba pamiętać, że suchy lód jest bezpieczny do momentu, kiedy wiemy, jak go stosować – podkreśla dietetyczka Paulina Jamrozik.
Temperatura suchego lodu wynosi -78 stopni Celsjusza, dzięki czemu produkt ten ma szerokie zastosowanie, m.in. w laboratoriach, transporcie żywności, magazynowaniu produktów czy jako środek czyszczący powierzchnie. Suchy lód jednak nie ma wiele wspólnego z lodami i bezwzględnie nie należy go spożywać ani dotykać gołymi rękoma. Wypicie drinka z suchym lodem może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.
– Spożycie suchego lodu wiąże się z natychmiastowym poparzeniem miejscowym przełyku. Połknięcie małej ilości przez przypadek raczej na tym się zakończy. Natomiast jeżeli ktoś skonsumuje większą ilość, to obrażenia wewnętrzne będą rozległe. Ponadto, może dojść również do poparzeń zewnętrznych miejsc, które miały styczność z suchym lodem, np. ust czy skóry. Należy więc bardzo uważać, w szczególności jeśli spożywany jest alkohol, ponieważ wtedy zarówno goście, jak i gospodarze stają się mniej uważni – dodaje dietetyczka.
Pierwsza pomoc po kontakcie z suchym lodem
Co należy zrobić, jeśli przypadkowo połknęliśmy suchy lód podczas picia drinka?
–Trzeba jak najszybciej wezwać pomoc lekarza lub udać się do najbliższego szpitala. Temperatura suchego lodu jest ekstremalnie niska, więc kontakt z nim powoduje natychmiastowe obrażenia. Nie należy czekać nawet sekundy – wyjaśnia Jamrozik.
Jeśli doszło do kontaktu skóry z suchym lodem, miejsce odmrożenia należy przemywać letnią wodą przez kilka minut, okryć jałowym opatrunkiem i udać się do lekarza. W przypadku dostania się suchego lodu do oczu, płukanie letnią wodą powinno powtarzać się co kilka minut. Może dojść do uszkodzenia wzroku, więc należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty.
Niewłaściwe obchodzenie się z suchym lodem może nie tylko doprowadzić do odmrożeń, ale i zawrotów głowy czy utraty przytomności. W sytuacji narażenia na wdychanie dwutlenku węgla w słabo wentylowanym pomieszczeniu mogą wystąpić także bóle głowy i przyspieszony oddech. W takim przypadku pierwsza pomoc polega na wyprowadzeniu na świeże powietrze, zapewnieniu ciepłego okrycia i wezwaniu lekarza. Jeśli osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie.
Jak obchodzić się z suchym lodem?
Dietetyczka podkreśla, że picie drinków z suchym lodem jest bezpieczne pod warunkiem, że przestrzegamy zasad.
– Dystrybutorzy suchego lodu oferują w sprzedaży specjalne mieszadełka, w których można umieścić suchy lód, oraz rurki z wkładem zabezpieczającym przed wypiciem granulka suchego lodu. W swojej ofercie mają również szklanki z podwójnym dnem, które zabezpieczą przed ewentualną większą eksplozją. Nie zapominajmy, że suchy lód to stała forma dwutlenku węgla, która sublimuje, czyli powoduje mini wybuchy – tłumaczy Jamrozik.
Suchy lód wykorzystywany jest także do eksperymentów, na które z zachwytem patrzą mali widzowie. Przeprowadzane one są jednak przez specjalistów z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa, takich jak grube ocieplane rękawice, okulary, maski, szczypce do przenoszenia lodu czy przystosowane do tego pojemniki i odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Podobnych eksperymentów nie powinno się wykonywać na własną rękę.
– Suchy lód rozpręża się do dwutlenku węgla, który wypiera tlen, więc istnieje wysokie ryzyko nie tylko poparzenia dróg oddechowych, ale także uduszenia się. Z tego powodu zaleca się stosowanie suchego lodu w większych pomieszczeniach lub na zewnątrz, by powietrze nie stało się zbyt mało dotleniające – wyjaśnia Jamrozik.
O tym, jak niebezpieczne może być eksperymentowanie z suchym lodem, przekonała się w 2020 r. grupa imprezowiczów. Podczas przyjęcia urodzinowego rosyjskiej influencerki Ekateriny Didenko w celu wywołania efektu dymu wrzucono do basenu prawie 30 kg suchego lodu. W konsekwencji połączenia lodu z wodą natychmiast wydzielił się dwutlenek węgla, przez co wszyscy przebywający w pobliżu doznali oparzeń chemicznych i zatrucia. Trzy osoby zmarły na miejscu, a siedem walczyło o życie w szpitalu.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Paulina Jamrozik”
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?