Przejdź do treści

Ta herbata jest zakazana w wielu krajach. W Polsce wciąż można ją kupić

Kobieta trzyma w rękach kubek z herbatą
Herbata z żywokostu może uszkodzić wątrobę/ fot. John Diez/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Herbata z dodatkiem żywokostu może poważnie uszkodzić wątrobę. Wykazuje także działanie alergizujące, mutagenne i kancerogenne. Z tego powodu wiele krajów zakazało jej sprzedaży. Mimo przeciwwskazań wciąż można ją bez problemu kupić w Polsce.

Jak działa herbata z żywokostu?

Właściwości prozdrowotne herbat mają długą listę, wystarczy wymienić te przeciwutleniające, detoksykujące, wspomagające układ immunologiczny i regenerujące, pobudzające lub uspakajające. Wszystko w zależności od dawki i rodzaju herbaty. Po niektóre jednak lepiej nie sięgać. Takim przykładem jest herbata z dodatkiem żywokostu. Wiele państw zakazało jej sprzedaży, ponieważ może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Z powodzeniem herbatę tę można jednak wciąż dostać w Polsce. Wiele sklepów stacjonarnych oraz internetowych oferuje jej sprzedaż.

Herbata z korzenia żywokostu polecana jest na poprawę pracy układu pokarmowego. Napar ma pomagać przy problemach z żołądkiem czy jelitami. Ma także złagodzić objawy wrzodów żołądka czy biegunki. W korzeniu żywokostu obecne są jednak alkaloidy – metabolity wydzielane przez roślinę w celu ochrony przed zwierzętami roślinożernymi. Ich spożywanie niesie ze sobą wiele niekorzystnych czynników dla zdrowia. Długotrwałe przyjmowanie doustne preparatów żywokostowych może prowadzić w szczególności do uszkodzenia wątroby. Alkaloidy mogą wykazywać także działanie alergizujące, mutagenne i kancerogenne.

Pokrzywa - sok z pokrzywy, herbata z pokrzywy, właściwości, zastosowanie

Żywokost i jego właściwości

Żywokost to bylina z rodziny ogórecznikowatych. „Kosztywał” i „żywy gnat” to stosowane w medycynie ludowej określenia na żywokost lekarski. Roślinę można spotkać w całej Europie za wyjątkiem krańców południowych i północnych. Żywokost szczególnie upodobał sobie wilgotne, podmokłe tereny – brzegi jezior i rzek, podmokłe łąki, wilgotne rowy. Jest to roślina osiągająca wysokość około jednego metra, charakteryzująca się długimi liśćmi i oryginalnymi kwiatami. Liście żywokostu mogą mieć długość nawet 50 cm, są pokryte włoskami, a ich powierzchnia jest szorstka. Kwiaty żywokostu są purpurowo-fioletowe, mają kształt zwisających dzwonków.

Żywokost lekarski ma wiele właściwości potencjalnie zdrowotnych. Leczniczą częścią rośliny jest korzeń żywokostu. Ma on kilkadziesiąt centymetrów długości, jest gruby i rozgałęziony. Z zewnątrz ma ciemną, wręcz czarna barwę, a w środku jest biały lub żółtawy. Po rozkrojeniu korzenia wydziela on lepki, obfity śluz. Żywokost stosowany zewnętrznie doskonale wspomaga gojenie się ran, egzemy, oparzeń, żylaków czy odleżyn. Wszystkie preparaty na bazie żywokostu powinny być jednak przeznaczone do stosowania zewnętrznego. W związku z zawartością alkaloidów nie jest wskazane stosowanie doustne, szczególnie bez konsultacji z lekarzem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: