Przejdź do treści

Czy po dniu obżarstwa można przytyć? Ile tyjemy w jeden dzień?

Talerz z kawałkiem ciasta
Czy po dniu obżarstwa można przytyć? Ile tyjemy w jeden dzień?/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeden dzień folgowania i dieta przerwana? Po dniu spożywania większej ilości kalorii niż zwykle, czujesz się opuchnięta i masz wrażenie, że przytyłaś? Czy możemy przytyć w jeden dzień? – Odstępstwo od diety, a nawet jednorazowe obżarstwo nie spowoduje przytycia, a jedynie napuchnięcie, spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie. Odżywiając się racjonalnie na co dzień, jednodniowe ucztowanie nie będzie miało przykrych konsekwencji na sylwetce – wyjaśnia dietetyk Iwona Wanat. 

Czy można przytyć w jeden dzień?

Dodatni bilans energetyczny to nadmiar spożytego pokarmu w stosunku do wydatku energetycznego organizmu, powoduje zwiększanie masy ciała. Tyjemy, jeśli jemy więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Przykładowo 20-latka o masie ciała 60 kg i wzroście 168 cm, która uprawia umiarkowaną aktywność fizyczną, spala średnio 2200 kcal w ciągu dnia i tyle powinna sobie dostarczać.

Co jednak, jeśli   – Jeśli każdego dnia stosujemy zdrową, zbilansowaną i indywidualnie dopasowaną dietę do naszego organizmu, a jednego dnia zdarzy nam się odstępstwo, nie będzie miało to trwałych skutków na nasze zdrowie i sylwetkę – powiedziała w rozmowie z Hello Zdrowie, mgr dietetyk Iwona Wanat.

– Osobom odchudzającym zdarzają się dni folgowania i odstępstwa od diety. Często jest to związane z okazjami do świętowania. Mogą być to urodziny, wesele, albo zaplanowany cheat day. Po jednym dniu obżarstwa waga na pewno się podniesie, nawet do kilku kilogramów. Spowodowane jest to gromadzeniem się wody w organizmie oraz wyżej niż zwykle treści pokarmowej, która zalega w jelitach.

Porywając się na jedzenie, wybieramy zazwyczaj te produkty, których brakuje w naszej diecie, czyli: słone przekąski, tłuste dania, alkohol. Sól zawarta w pożywieniu wiąże wodę, co powoduje dodatkowo opuchnięcie, dlatego wydaje nam się, że jesteśmy „więksi” niż poprzedniego dnia. Dodam, że jest to kwestia indywidualna, ponieważ jedna osoba jest bardziej podatna na puchnięcie i gromadzenie wody w organizmie, a inna zaś osoba nie zauważy różnicy – wyjaśnia mgr dietetyk Iwona Wanat.

Zdrowy posiłek na stole

Dlaczego po dniu obżarstwa waga pokazuje więcej?

Dodatkowe kilogramy na wadze po dniu odstępstwa od diety nie powinny powodować przerwania diety. Nie jest to tkanka tłuszczowa, a nadmiar wody zgromadzonej w organizmie oraz treści pokarmowe, które zalegają w jelitach. Eksperci jednak radzą, aby nie pozwalać sobie na zbyt częste ucztowanie, ponieważ w perspektywie czasu może powodować tycie. W wielu terapiach odchudzających zalecany jest cheat meal, dla zaspokojenia „potrzeb psychicznych”. Jest to tzw. „oszukany posiłek”, który jest częścią jadłospisu osoby odchudzającej się.

Kiedy tyjemy?

Wrażenie, że jesteśmy grubsi niż poprzedniego dnia, może być spowodowane spożywaniem:

  • soli,
  • błonnika,
  • cukrów prostych, które zbierają wodę w organizmie.

Dodatkowo spożywanie alkoholu wzmaga apetyt, co powoduje sięganie po niezdrowe przekąski i słodycze.

Jeden dzień odstępstwa od zdrowej, dobrze zbilansowanej diety nie będzie miało wpływu na naszą sylwetkę, jeśli nie będzie naszym cotygodniowym rytuałem, a sporadyczną okazją do świętowania i pozwolenia sobie „na więcej”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: