Przejdź do treści

„Jeśli masz ciało i masz legginsy, to masz też 'legging legs”. O co chodzi w szkodliwym trendzie?

Na zdjęciu kobieta w legginsach - Hello Zdrowie
Eksperci stwierdzili, że media społecznościowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu postaw, szczególnie dotyczących wizerunku ciała źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przez popularność hasztagu „legging legs”, wiele kobiet zaczęło popadać w popłoch, że ich nogi nie prezentują się wystarczająco dobrze w legginsach. Ten destrukcyjny trend na TikToku zachęcający dziewczęta do porównywania swoich nóg, wywołał ostrą reakcję ze strony ekspertów ds. zaburzeń odżywiania. 

„Jeśli chcesz nosić legginsy, noś legginsy”

Fraza „legging legs” i związany z nim hasztag zaczęły pojawiać się na TikToku pod koniec zeszłego roku. Opatrzone nim posty zawierały nagrania, na których widzimy młode, zgrabne kobiety. Wszystkie mają smukłe ciała i uwidaczniają swoje szczupłe nogi w legginsach.

Hasztag „legging legs” to szkodliwy trend pokazujący, jak „powinny” wyglądać nogi w legginsach. Fraza ta przyjęła się jako opis „idealnego” rozmiaru i kształtu nóg do noszenia legginsów. Zdaniem ekspertów to niebezpieczny trend, który zachęca do negatywnego obrazu ciała i może promować zachowania związane z zaburzeniami odżywiania. Sugeruje też, że żeby nosić legginsy, trzeba mieć idealnie szczupłe nogi.

Internauci celnie zauważyli, że ten trend gloryfikowania określonego typu ciała (smukłego, zgrabnego) przypomina im wcześniejszy szkodliwy trend na punkcie „luk między udami” (tzw. tzw. thigh gap), czyli małej przestrzeni, jaką niektórzy ludzie mają między górną częścią ud, gdy stoją ze złączonymi stopami.

„Może oszalałam, ale 'legging legs’ to tylko nowocześniejsza wersja luki między udami z 2014 roku” – powiedziała popularna tiktokerka @notsophiesilva.

Jej nagranie z apelem zostało obejrzane ponad milion razy. Zachęciła do tego, żeby nie oglądać nagrań z tym hasztagiem.

Jeśli chcesz nosić legginsy, noś legginsy. Twoje nogi wyglądają w nich pięknie bez względu na wszystko” – przekonywała @notsophiesilva.

Wielu internautów zgodziło się z nią. Zaczęli nagrywać filmiki, w których wyrazili dezaprobatę dla tego trendu. Do dyskusji dołączyły także osoby, które zmagają się lub zmagały z zaburzeniami odżywiania. Eksperci podkreślają, że media społecznościowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu postaw młodych ludzi, szczególnie dotyczących wizerunku ciała.

Dr Samantha DeCaro, dyrektor ds. pomocy klinicznej i edukacji w The Renfrew Center, sieci ośrodków leczenia zaburzeń odżywiania, nazywa ten trend „kolejnym niewłaściwym sposobem zawstydzania osób”.

„Tego typu trendy są destrukcyjne” – zauważa w rozmowie z cbsnews.com. „Niezadowolenie z ciała jest głównym czynnikiem ryzyka w rozwoju i utrzymywaniu się zaburzeń odżywiania”.

#Everythingshower - nowy trend na TikToku

„Odpychający i obrzydliwy”

Holly Essler, terapeutka, oceniła „legging legs” jako trend odpychający i obrzydliwy. Swoje nagranie opatrzyła takimi właśnie hasztagami.

„Właściwie jest to trend, który mówi, że jeśli masz legginsy i je nosisz, to twoje nogi muszą w nich wyglądać w określony sposób. Nie pozwól, żeby media społecznościowe wmówiły twojemu ciału, że to jest trend. Jeśli masz ciało i masz legginsy, to masz też ’legging legs'” – mówi na nagraniu.

Wiralowy hasztag został na szczęście usunięty przez platformę, a wyszukiwane hasło „legging legs” przekierowuje teraz do treści poświęconych zaburzeniom odżywiania.

@empoweringyou.therapy

♬ original sound – Holly Essler, LCSW

 źródło: abcnews.go.com, cbsnews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: