4 min.
Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Jak oczyścić organizm z toksyn (i nie tylko) Fot. adrian_ilie825/AdobeStock
Współcześnie dieta wielu osób jest daleka od doskonałości – niezdrowe produkty, takie jak szybkie przekąski czy słodycze, sprawiają, że organizm nie radzi sobie z nadmiarem cukru. Skutkiem tego jest nie tylko nadwaga, ale też pogorszone samopoczucie czy nieatrakcyjna cera. Warto usunąć cukier z diety, aby cieszyć się doskonałą formą.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Cukrowy detoks wydaje się ogromnym wyzwaniem, jednak życie bez cukru wcale nie jest trudne. Co prawda osoby, które każdego dnia spożywają duże ilości cukru, mogą mieć problem z jego wyeliminowaniem, jednak wystarczy zastosowanie kilku sprawdzonych sposobów, aby nadać swojej diecie zupełnie nową jakość. W większości przypadków wystarczą 2 tygodnie, aby całkowicie zmienić sposób odżywiania i rozpocząć nowe życie bez cukru.
Odstawienie cukru – dlaczego warto?
Nadmierna ilość cukru ma wyjątkowo negatywny wpływ na organizm. Cukier w najbardziej popularnej formie, czyli biały, produkowany jest z trzciny cukrowej lub z buraków cukrowych. Na samym początku ma on dużo składników odżywczych, jednak złożony proces oczyszczania sprawia, że biały cukier, a właściwie dwucukier sacharoza, jest całkowicie pozbawiony jakichkolwiek wartości odżywczych. Sok, pozyskiwany z trzciny lub buraków, poddawany jest skomplikowanym procesom chemicznym, podczas których stosuje się m.in. dwutlenek siarki, siarczan sodu czy ultramarynę. Już sama świadomość tego, jak długą drogę przeszedł krystaliczny, biały słodzik, sprawia, że odstawienie cukru wydaje się o wiele łatwiejsze. Cukier ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Jest co prawda źródłem energii, ale tylko na chwilę. Po jego spożyciu poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, przez co aktywuje się trzustka – musi ona wytworzyć dużą ilość insuliny, dzięki której poziom cukru zostanie uregulowany. W efekcie poziom cukru gwałtownie spada, powodując silną ochotę na coś słodkiego – ten prosty mechanizm wyjaśnia sekret, dlaczego tak wiele osób przynajmniej kilka razy dziennie ma ochotę zjeść coś słodkiego. Dieta bogata w cukier to nie tylko sposób na wprowadzenie organizmu w stan hipoglikemii, ale też ogromne zagrożenie nadwagą. Inne negatywne skutki spożywania cukru to: próchnica, podrażnienie śluzówki żołądka, niszczenie błony śluzowej jelit, a nawet niedobory magnezu, który jest w nadmiarze zużywany podczas trawienia cukru. Biorąc pod uwagę, jak szkodliwa może być dieta bogata w słodkości, odwyk cukrowy wydaje się doskonałym pomysłem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak odstawić cukier?
Cukrowy detoks to najlepszy sposób na rozpoczęcie życia bez cukru. Organizm przyzwyczaja się do dużych ilości cukru w diecie – z tego powodu im więcej słodyczy pojawia się w menu, tym większa jest ochota na produkty bogate w cukier. Na szczęście ten mechanizm działa również w drugą stronę – im mniej cukru w diecie, tym mniejsza jest na niego ochota. W wielu przypadkach wystarczy odstawienie cukru na 4 dni, aby pozbyć się ochoty na słodycze. Warto pamiętać, że sama rezygnacja ze słodyczy nie wystarczy – niezbędne jest całkowite odstawienie cukru. Nie każdy jednak wie, jak usunąć cukier z diety. Należy zwrócić uwagę na wszystkie produkty, które mogą go zawierać – jogurt, dania błyskawiczne, gotowe sosy czy napoje. Należy także unikać jedzenia poza domem, przynajmniej przez kilka dni. Dzięki temu można o wiele łatwiej kontrolować, czy w którymś ze spożywanych produktów nie pojawił się cukier. Chociaż brak cukru w diecie może wydawać się wyzwaniem, już kilka dni wystarczy, aby poczuć się o wiele lepiej. Osoby, które są przyzwyczajone do spożywania dużych ilości słodyczy, w pierwszych dniach mogą narzekać na kiepskie samopoczucie – z reguły są to objawy odstawienia cukru. Warto wykazać się silną wolą i przeczekać ten okres, aby detoks cukrowy skończył się pełnym sukcesem. Osoby, które zdecydowały się na detoks cukrowy, nie powinny planować żadnych wydarzeń towarzyskich. Dzięki temu łatwiej uniknąć dodatkowego stresu, jakim będzie konieczność zrezygnowania ze słodkiej przekąski, np. z ulubionego ciasta w kawiarni. Silne postanowienie, aby rozpocząć nowe życie bez cukru, to najlepszy sposób na przetrwanie cukrowego detoksu. Warto myśleć o celu – szczuplejszej sylwetce, świetlistej cerze czy lepszym samopoczuciu.
Zobacz także
Życie bez cukru – podsumowanie
Odstawianie cukru jest dużym wyzwaniem, jednak warto poświęcić na nie kilka dni. Niezależnie od siły przyzwyczajenia do słodkich produktów, odpowiedni plan działania i silna wola są najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu, czyli na zdrowe życie bez cukru.
Najnowsze w naszym serwisie

30.01.2023
Quiche – klasyka francuskiej kuchni, która syci i zachwyca smakiem. Przepisy

30.01.2023
Berberys – zastosowanie w kuchni, kosmetologii i suplementach diety

30.01.2023
Czym jest inozytol i czy jego stosowanie jest bezpieczne? Inozytol a zespół policystycznych jajników

27.01.2023
Zioła na cukrzycę – jakie są naturalne metody wspomagające leczenie cukrzycy?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.01.2023
„Sprzedaż mięsa ostrzykniętego wodą pod nazwą surowego mięsa jest karalna, to oszustwo konsumenckie”. O tym, czym jest „czyste mięso” mówi dietetyk kliniczny Mario Vu

19.12.2022
Dziennikarki Hello Zdrowie zdradzają sekretne przepisy bożonarodzeniowe swoich babć. Za każdym kryje się niezwykła historia!

16.12.2022
„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

17.09.2022