Przejdź do treści

Sok z kiszonych buraków ma same zalety. Warto go przygotować, zwłaszcza teraz

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwaśny, mocno barwiący i pełen składników odżywczych. Taki jest sok z kiszonych buraków, który ostatnio przechodzi (po raz kolejny!) okres świetności. Jak go przygotować i dlaczego powinien znaleźć się w naszej diecie?

Już nasze babki i prababki znały zalety soku z kiszonych buraków. Przygotowywały go kilka razy w roku, a następnie przechowywały w spiżarniach. Sok stosowano profilaktycznie. Podawano go także chorym w infekcjach. Leczył m.in. zapalenie gardła.

Kiszone cytryny

Minęły lata, a wraz z nimi rozwinęła się nasza wiedza na temat medycyny naturalnej. Obecnie wiemy, że sok z kiszonych buraków to same zalety. Na co działa?

Wzmacnia florę bakteryjną

Już szklanka soku z kiszonych buraków dziennie wspiera proces odbudowy flory bakteryjnej jelit. Jest to więc bardzo cenny napój dla osób po skończonej antybiotykoterapii (ale nie tylko!). Sok wpływa także na pracę nerek. Składniki aktywne w nim zawarte przyspieszają bowiem proces wydalania kwasu moczowego.

Detoksykuje

Kiszone buraki wykazują mocne działanie detoksykujące. Sok pity regularnie oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. To bardzo ważne szczególnie w sezonie wzmożonych przeziębień. Oczyszczony organizm silniej walczy z wirusami!

Na cholesterol i ciśnienie

Sok z kiszonych buraków to też idealny napój dla osób zmagających się z dolegliwościami typu nadciśnienie czy hipercholesterolemia. Napój obniża poziom złego cholesterolu i reguluje ciśnienie.

Na anemię

W wynikach ostatnich badań uwagę zwraca zbyt niski poziom żelaza? Przygotuj sobie sok z kiszonych buraków. Nie od dziś wiadomo, że te warzywa działają krwiotwórczo. A wszystko to za sprawą bardzo wysokiej zawartości żelaza (0.80 mg/100 g buraków).

Pokrojone buraki

Wspiera odchudzanie

Napój z kiszonych buraków to źródło błonnika. 100 g buraków zawiera aż 2.8 g cennego włókna pokarmowego! Właśnie dlatego sok z kiszonych buraków polecany jest osobom, które chcą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.

Dodatkową zaletą jego regularnego picia jest energia i poprawa koncentracji. To bardzo ważne, ponieważ osoba na niskowęglowodanowej diecie często czuje się rozkojarzona i bez sił.

– Dodatkową zaletą regularnego picia soku z kiszonych buraków jest poprawa wydolności fizycznej i sprawności umysłowej. Buraki zawierają naturalnie duże ilości azotanów, które w organizmie przekształcane są w tlenek azotu – związek rozszerzający naczynia krwionośne. Jego działanie sprawia, że zarówno mięśnie jak i mózg są lepiej ukrwione, dotlenione. Sok z buraków kiszonych polecam każdemu, kto regularnie trenuje, a także osobom w podeszłym wieku – komentuje dietetyczka Barbara Dąbrowska.

Dla kogo sok z kiszonych buraków?

Buraki to nie tylko żelazo i błonnik. Warzywa są także źródłem witamin A, C i tych z grupy B oraz składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu czy kwasu foliowego.

Czy mogą go pić wszyscy? Niekoniecznie. Sok z kiszonych buraków nie jest polecany osobom cierpiącym na cukrzycę. Buraki mają średni indeks glikemiczny (64 IG). Czerwony napój nie jest też wskazany pacjentom z reumatyzmem i kamicą nerkową.

Cytrusy, mandarynki, pomarańcze

Przepis na domowy sok z kiszonych buraków

Składniki:

Do przygotowania soku potrzebujesz:

  • 1 kg buraków,
  • 8 ząbków czosnku,
  • 2 litry zimnej, ale przegotowanej wody,
  • garść liści laurowych i ziela angielskiego,
  • 2 łyżki soli,
  • kromka czarnego, czerstwego chleba.

Przygotowanie:

Buraki umyj, obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Układaj na zmianę z czosnkiem i przyprawami w dużym szklanym naczyniu. Zalej wodą z solą tak, by przykryć wszystkie warzywa.

Sok odstaw na tydzień w ciemne, chłodne miejsce. Następnie odcedź i przelej przez sito do szklanych, szczelnych butelek. Trzymaj je w lodówce. Tylko wtedy zachowają wszystkie cenne właściwości prozdrowotne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Barbara Dąbrowska

Dietetyk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: