Fasola – idealna na… budyń! W sam raz na deser po sytym obiedzie
Fasola swój sezon ma zawsze ‒ dobrze wysuszona może być przechowywana przez długi czas. To świetne źródło białka, magnezu i wapnia – szczególnie dla jaroszy i wegan. Zupę fasolową na pewno znacie. A budyń z fasoli? Spróbujcie, jest super!
Fasola gości na stołach na całym świecie. I ‒ podobnie jak kultury, w których występuje ‒ ma różne barwy. Występuje bowiem w aż 20 odmianach! Najpopularniejsza w Polsce jest fasola biała, podzielona ze względu na wielkość i potocznie nazywana „Jasiem”. „Jaś” gra pierwsze skrzypce w wielu polskich tradycyjnych potrawach, dodaje się go do zup, kapusty, genialnie sprawdza się w jarskich pasztetach. Znamy też fasolę czerwoną. Upatrzyli ją sobie słynący z gorącego temperamentu Hiszpanie i Meksykanie. Czerwona fasola to składnik numer jeden w równie gorących i ostrych potrawach, takich jak chilli con carne.
A gdyby tak użyć fasoli do czegoś zupełnie innego niż wytrawny obiad? W Japonii z czarnej odmiany fasoli przygotowuje się słodką masę, farsz wypełniający najbardziej popularną przekąskę w tym kraju ‒ gotowane na parze słodkie mochi. To zainspirowało mnie do stworzenia słodkiego prostego deseru z naszej poczciwej polskiej fasoli. Co powiecie na rozpustny budyń fasolowy z dwóch odsłonach?
Budynie według moich przepisów są lekkie i pyszne. Nadają się w sam raz na śniadanie, ale i na deser po sytym obiedzie. Pierwszy to budyń z białej fasoli z nutką wanilii i cytryny. Drugi ‒ rozkoszny budyń z czerwonej fasoli i czekolady. Dajmy fasoli szansę błysnąć w deserze!
Fasola deserowa nr 1 ‒ budyń waniliowy z białej fasoli
Fasolowy budyń czekoladowy i waniliowy. Zdjęcie: Alicja Rokicka | Wegan Nerd
Składniki na 1 porcję:
– 1/2 szklanki ugotowanej białej fasoli
– 1 szklanka mleka roślinnego + 2 łyżki
– nasiona z laski wanilii
– 1 łyżka soku z cytryny
– 1 łyżka syropu z agawy lub innego słodu w płynie
– 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
– starta skórka z połowy cytryny
– płatki migdałów do posypania
Wykonanie:
Mleko przelej do rondla, dodaj ziarenka z wanilii i laskę. Podgrzewaj do zagotowania. Usuń wanilię, a mleko wraz z fasolą umieść w kielichu blendera. Zmiksuj. Następnie z powrotem przelej tę masę do rondelka. Dodaj słód i sok z cytryny. W kubeczku rozmieszaj skrobię ziemniaczaną w 2 łyżkach mleka roślinnego. Dodaj do rondelka. Całość podgrzewaj i ciągle mieszaj. Kiedy budyń zgęstnieje, przelej go do kubeczka. Posyp płatkami migdałowymi i skórką z cytryny. Gotowe!
Fasola deserowa nr 2 ‒ budyń czekoladowy z czerwonej fasoli
Składniki:
– 1/2 szklanki ugotowanej czerwonej fasoli
– 1 szklanka mleka roślinnego + 2 łyżki
– 6 kostek gorzkiej czekolady
– 1 łyżka soku z agawy/daktyli lub innego słodu
– 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
– pokruszone migdały lub orzechy do posypania
Wykonanie:
Mleko i fasolę umieść w kielichu blendera. Zmiksuj i przelej do rondelka. Dodaj pokruszoną czekoladę i słód. Podgrzewaj na małym palniku, ciągle mieszając. Kiedy czekolada się rozpuści, dodaj skrobię ziemniaczaną rozpuszczoną w 2 łyżkach mleka roślinnego. Mieszaj, a kiedy masa zgęstnieje, przelej ją do kubeczków. Przed podaniem posyp orzechami. Smacznego!
Alicja Rokicka ‒ blogerka, wariatka, roślinna mądrala. Prowadzi popularnego bloga Wegan Nerd promującego kuchnię roślinną. Współpracuje z nowojorskim kwartalnikiem „Chickpea Magazine”. W wolnych od gotowania chwilach robi dyplom z filmu animowanego na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Polecamy
Polski deser najlepszym na świecie. Czym zaskarbił sobie serca krytyków?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Domowy sorbet, czyli deser w zdrowym wydaniu. Jak go zrobić?
się ten artykuł?