Przejdź do treści

Dieta owsiankowa. Jest skuteczna, ale czy bezpieczna?

Dieta owsiankowa budzi kontrowersje fot. Monika Grabkowska/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chcesz szybko schudnąć? Dieta owsiankowa może ci w tym pomóc. Może wydawać się nudna, ale z pewnością jest skuteczna – ale czy bezpieczna? Jak działa dieta owsiankowa i czy rzeczywiście można jeść tylko owsiankę? Sprawdźmy.

Dieta owsiankowa – zasady

Na diecie owsiankowej w ciągu doby przyjmuje się 1000 do 1400 kcal. Spożywane płatki owsiane muszą być naturalne, a więc musli lub płatki instant się nie kwalifikują. Nie należy też zastępować płatków owsianych żadnymi słodkimi płatkami śniadaniowymi.

Będąc na diecie owsiankowej unikamy produktów przetworzonych oraz cukrów prostych. To nie jest dieta, którą można stosować przez dłuższy czas. Dieta owsiankowa trwa jeden dzień lub może być wydłużona do dwóch miesięcy, pod warunkiem podzielenia jej na różniące się etapy.

Dieta owsiankowa jednodniowa

W tej wersji diety można jeść wyłącznie płatki owsiane – na wodzie, z odtłuszczonym mlekiem lub z naturalnym jogurtem. Można nieznacznie urozmaicać posiłki, dodając owoce. W ciągu dnia można spożywać owsiankę co 2-3 godziny. Rekomendowane jest pięć takich posiłków. W trakcie diety nie należy pić słodzonych napojów. Dotyczy to zarówno kawy, jak i herbaty, soków, czy napojów gazowanych.

Długa dieta owsiankowa

Dieta owsiankowa w dłuższej wersji dzieli się na trzy etapy. Całość trwa dwa miesiące.

Pierwszy etap trwa tydzień i oznacza odchudzanie i oczyszczanie zarazem. W tym tygodniu można spożywać maksymalnie 1200 kcal, jedząc 4 porcje owsianki każdego dnia.

W drugim etapie, który trwa przez 4 tygodnie, porcje owsianki są trzy, a do nich dodawane są owoce i warzywa. Sporadycznie można sięgnąć po rybę lub chude mięso drobiowe.

W trzecim etapie pozostaje codziennie już tylko jedna porcja owsianki. Do tego można jeść owoce, warzywa, mięso, ryby, pełnoziarniste pieczywo. Potrawy mogą być gotowane w wodzie lub na parze, opcjonalnie pieczone albo z grilla. Natomiast należy zrezygnować ze smażenia.

Dieta owsiankowa – dla kogo

Dieta owsiankowa to monodieta. Tak – słusznie może kojarzyć się z monotonią… W monodietach dominuje jeden produkt, a w tym przypadku jest to owsianka. Taka dieta może nieść ze sobą pewne ryzyko, a więc powinny decydować się na nią wyłącznie osoby dorosłe i w pełni zdrowe.

Jednodniowy post może być oczyszczający, ale stosowanie na dłuższą metę tak ograniczonego pożywienia, może prowadzić do niedoborów substancji odżywczych. Z kolei czas tak krótki, jak jeden dzień, w przypadku, gdy na co dzień dieta odbiega od optymalnej, nie przyniesie korzyści, poza dodatkowym wyczerpaniem organizmu. Tak znacząca redukcja kalorii może niekorzystnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu.

Dieta owsiankowa może być inspiracją do zmian w żywieniu – np. płatki owsiane to bardzo dobry pomysł na śniadanie, przy jednoczesnym zachowaniu zbilansowanych pozostałych posiłków. Jeśli koniecznie chcemy zrobić jednodniowy post, lepszym rozwiązaniem byłyby np. owoce i warzywa, które są bogate w witaminy i minerały.

Biały talerz, osoba trzyma w dłoniach widelec i nóż

Dieta owsiankowa – efekty

Chociaż dieta owsiankowa trwa krótko, jej efekty są widoczne, jeśli chodzi o utratę masy ciała. To nawet ok. 1 kg mniej już po jednym dniu. Ta dieta sprawdzi się więc np. dzień przed ważnym spotkaniem lub wystąpieniem, na którym chcemy zaprezentować się jak najkorzystniej.

Jednak dalsze przebywanie na diecie owsiankowej nie powoduje już tak spektakularnego chudnięcia. W skali tygodnia mogą to być ok. 2 kg.

Płatki owsiane, mające niski indeks glikemiczny, powoli uwalniają energię. Chroni to przed skokami cukru we krwi. Powoduje też dłuższe uczucie sytości. Zawarty w płatkach owsianych błonnik działa zbawiennie na układ pokarmowy. Jeśli dodamy do płatków otręby owsiane, problemy trawienne na pewno odejdą w zapomnienie.

odchudzanie

Dieta owsiankowa – opinia eksperta

Diet coach, Katarzyna Gubała, zwraca uwagę: – Dieta oparta na płatkach owsianych może być bardzo uboga w substancje odżywcze. Tylko od nas zależy, co i w jakich ilościach będziemy do niej dodawać, aby zaczęła być zdrowa. W przypadku płatków owsianych nie wystarczy dołożyć orzechów czy bakalii, aby można było na tej podstawie zbudować codzienny jadłospis.

Zatem co powinno być podstawą codziennego żywienia?

Przede wszystkim w naszej diecie powinniśmy postawić na białko – to ono dodaje nam siły i buduje mocne mięśnie – podkreśla specjalistka. – Zbyt mała ilość białka dla organizmu oznacza zmęczenie, senność i pogłębiającą się apatię. Dlatego niezbędne jest wprowadzenie do swojej diety jak najwięcej roślin strączkowych: soja, różne odmiany fasoli, grochu, soczewicy, a także orzechy, nasiona oraz warzywa zielone: pietruszkę, jarmuż, szpinak. Już na tym etapie musimy bardzo o siebie zadbać, aby nie dopuścić do niedoborów.

Czy dieta bazująca na owsiance może być tak zmodyfikowana, aby była skuteczna, ale zarazem bezpieczna?

Redukujące diety lub monodiety, jeśli nie są prowadzone przez doświadczonego dietetyka, mogą poważnie zaszkodzić naszemu organizmowi. Warto z góry rozpisać sobie jadłospis na kilka dni i przyjrzeć się proponowanym posiłkom. Odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie braki w związku ze stosowaniem takiej diety powstaną w moim organizmie i próbować je zbilansować – mówi Katarzyna Gubała.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: