Przejdź do treści

Kawa z mlekiem, espresso, kuloodporna? Jeśli zdrowa, to bez dodatków

Kawa w filiżance
Kawa z mlekiem, espresso, kuloodporna? Jeśli zdrowa, to bez dodatków/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kawa z mlekiem czy mała czarna? Z syropem, kuloodporna czy bez niczego? Kawa może być bardzo zdrowa, pod warunkiem, że nie ma w niej wiele dodatków. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy kawa z mlekiem będzie mniej szkodzić na żołądek niż „szatan”. Czy pobudza tak samo? Jest odpowiedzialna za tycie i cellulit? Wyjaśniamy.

Kawa a zdrowie

Badania wykazują, że kawa w umiarkowanych ilościach jest dobra dla twojego zdrowia. Korzyści płynące z odpowiednio przygotowanego naparu są dobrze znane:

Niektórym osobom mała czarna może jednak szkodzić. Mogą pojawić się:

Każdy organizm jest inny, zatem wpływ kofeiny na nasz metabolizm także. Podczas gdy jedna osoba może wypić cztery filiżanki aromatycznej napoju po obiedzie, czuć się świetnie, wyspać się, inna osoba może wypić mniejszą porcję rano i cierpieć z powodu drgawek.  Nie ma sposobu, aby dokładnie określić, w jaki sposób reagujesz na kawę, dopóki jej nie spróbujesz. Część osób może doświadczyć niewielkich efektów ubocznych kofeiny, takich jak rozdrażnienie, bezsenność czy kołatanie serca.

Pamiętaj jednak, że wybierając pomiędzy espresso, kawą z mlekiem, z syropem czy też „kuloodporną” – wybierasz między napojami zdrowymi a takimi, którym do zdrowia daleko.

– Jeśli kawa ma być zdrowa, to dodatków nie powinno być za wiele. Dobrym dodatkiem do kawy jest cynamon – radzi dietetyczka Iwona Wanat. 

kawa

Kawa z mlekiem szkodzi na żołądek lub wątrobę?

Po wypiciu filiżanki kawy wiele osób skarży się na niestrawność, ból żołądka, pieczenie i dyskomfort w układzie pokarmowym.  Picie na „pusty żołądek” oraz spożywanie pobudzającego napoju w większych ilościach tylko zaostrza nieprzyjemne objawy.

– Ludzie ze stanami zapalnymi przełyku, żołądka lub jelit mogą być szczególnie wrażliwi na napoje kwaśne, takie jak kawa, ponieważ jej kwasowość może powodować „pieczenie” wrażliwej tkanki – mówi Samuels.

Czy da się zmniejszyć przykre dolegliwości po wypiciu kawy? Tak. Niskie pH czarnego naparu można zneutralizować poprzez dodanie do niego mleka lub śmietanki.  Dzięki mleku substancje drażniące właściwości aromatycznego napoju ulegają osłabieniu. Zatem można powiedzieć, że jeśli ktoś ma problemy gastryczne, to kawa z mlekiem będzie dla niego zdrowszym rozwiązaniem niż „szatan” (o ile oczywiście nie ma nietolerancji laktozy).

nalewanie kawy do kubka

Kawa w umiarkowanej ilości dobrze wpływa dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak obserwacja sygnałów organizmu to podstawa. Czasem nie kawa nam szkodzi, a dodatki, np. mleko. Osoby dbające o sylwetkę powinny zwrócić uwagę na dodawane syropy, cukier, czasem bitą śmietanę. O ile kawa jest zdrowa, to dodatków nie powinno być za wiele. Dobrym dodatkiem do kawy jest cynamon

mówi w rozmowie z Hello Zdrowie dietetyk Iwona Wanat

Czy kawa z mlekiem pobudza?

– Kofeina wywołuje kilka fizjologicznych skutków, jednym z nich jest zdolność do stymulowania współczulnego układu nerwowego do wytwarzania adrenaliny z nadnerczy – mówi dietetyk Tamar Samuels dla Huffington Post.

Adrenalina jest silnym hormonem, a uwalnianie adrenaliny do krwiobiegu zwiększa ciśnienie krwi, częstość akcji serca i oddechów. To jest właśnie ten słynny efekt pobudzenia, jaki mamy już po pierwszym łyku porannej kawy. Jednak może to przyczynić się do drgawek, które są odczuwane przez niektóre osoby, po wypiciu zbyt dużej ilości tego napoju. Zasadą jest, że im wyższa zawartość kofeiny w kawie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych.

Czy mleko w jakiś sposób wpływa na działanie kofeiny? Otóż nie, nie ma jednoznacznych dowodów na ograniczenie działania kofeiny przez dodanie do kawy mleka. Nie bez znaczenia jednak mogą tu być wrażenia zmysłowe. Kawa z mlekiem ma bowiem nie tylko delikatny kolor, ale też łagodniejszy smak. A jak podają uczeni, za efekt pobudzający może być też odpowiedzialny receptor smaku gorzkiego (TAS2R), który w przypadku kawy białej jest mniej stymulowany niż gdy mowa o „szatanie”.

Kawa z mlekiem tuczy?

To, jak smakuje kawa, często zależy od dodatków i preferencji.  Dodawany cukier, olej, przyprawy, wpływają na nasz organizm i mózg.

W przypadku kawy „kuloodpornej” może polepszyć się metabolizm i poprawić klarowność umysłu, ale może ona również powodować niestrawność – wyjaśnia Samuels. – Napoje kawowe z dodatkiem cukrów mogą powodować przyrost wagi i potencjalnie zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2 – dodaje.

Nie tylko jednak słodziki i inne niezdrowe dodatki zwiększają kaloryczność kawy. Mleko zawiera sporo tłuszczu, przez co filiżanka białej kawy może liczyć nawet o 50 kcal więcej niż filiżanka małej czarnej.  Za tą ostatnia przemawia również fakt, że jest niskokaloryczna i w dodatku wspomaga metabolizm, przez co przyspiesza odchudzanie.

Kawa z mlekiem a cellulit

Najpopularniejsza chyba trenerka w Polsce, Ewa Chodakowska, nazywa kawę z mlekiem „cellulitem w płynie”. Czy ten aromatyczny napój ze śmietankowym kleksem rzeczywiście przyczynia się do powstawania pomarańczowej skórki? Przecież kofeina poprawia przemianę materii, dlatego jest wykorzystywana w kosmetykach i zabiegach pielęgnacyjnych do walki z cellulitem!

To prawda, niestety duże ilości kawy mogą mieć właściwości odwadniające. To z kolei może pogarszać stan skóry naszych ud i uwidaczniać pomarańczową skórkę. Poza tym mleko zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą sprzyjać powstawaniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo laktoza, czyli cukier mleczny zawarty w mleku, sprzyja gromadzeniu tłuszczu.

Czy kawa z mlekiem wypłukuje magnez?

Spożywana w dużych ilościach kawa ma działanie moczopędne, które powoduje, że z naszego organizmu wydalane są cenne elektrolity: magnez, potas, sód i wapń. Ponadto pita w nadmiarze kawa utrudnia przyswajania innego ważnego składnika – żelaza (a to za sprawą zawartych w niej polifenoli, które wiążą cząstki tego pierwiastka). Podobne działanie wykazuje także zawarta w mleku kazeina.

Jeśli więc nie chcesz nabawić się niedoborów tych cennych dla zdrowia pierwiastków, pamiętaj, by nie szarżować z ilością zarówno małej czarnej, jak i białej kawy.

Alternatywa dla osób, które nie piją kawy

Jeśli twój organizm odtrąca kawę, są alternatywy by zapewnić sobie odrobinę kofeiny bez skutków ubocznych. Jedną z nich jest herbata matcha – dostarcza kofeinę i związek zwany L-teaniną, która zmniejsza stres i stabilizuje nastrój. Jeśli lubisz smak kawy, ale nie radzisz sobie z kofeiną, dietetyk Stacy Leung radzi spróbować korzenia cykorii. Kawa z cykorii smakuje podobnie jak klasyczna kawa, ale jest wolna od kofeiny.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.