3 min.
Dieta odchudzająca – węglowodany vs. tłuszcze

Fot. Katarzyna Milewska
24.05.2022
Owoce na kolacje – czy rzeczywiście lepiej tego unikać? Odpowiadają ekspertki portalu „Czytamy Etykiety”
22.05.2022
Trzymasz pomidory w lodówce? Sprawdź, czy robisz to dobrze
22.05.2022
Cukier – jak wpływa na organizm człowieka?
22.05.2022
Deser bez cukru? Niemożliwe nie istnieje! Te 3 przepisy to niebo dla podniebienia
21.05.2022
Rabarbarowa owsianka. Zdrowe i pyszne śniadanie, które przygotujesz w 15 minut!
Jeść zdrowo i tak, aby nie przytyć – oto jest wyzwanie. W dodatku ostatnio pojawiło się tyle różnych strategii, że trudno się w nich połapać. Dieta białkowa zdecydowanie traci na popularności. Zastanawiasz się, czy postawić bardziej na złożone węglowodany czy zdrowe tłuszcze?
Tematyka odżywiania i stosowania różnego rodzaju diet jest tematem naprawdę rozległym. Ciągle coś się zmienia, pojawiają się nowe badania naukowe i tezy mówiące o tym, że to, co wczoraj było dobre dla zdrowia, dzisiaj wybitnie mu nie służy. Dlatego czasem trzeba złapać dystans w tym temacie i kierować się faktami. Jeśli zastanawiasz się, czy planując swoją dietę, lepiej – jako źródło energii – wybrać węglowodany złożone, czy przestawić się na zdrowe tłuszcze, najpierw pomyśl, jak wygląda twój tryb życia oraz (co mamy nadzieję jest oczywiste) sprawdź stan zdrowia. Przynajmniej raz do roku rób badania i konsultuj je ze specjalistą.
Jedną z podstaw planowania strategii żywieniowej jest aktywność. Odpowiedź sobie więc na pytanie, czy przez większość czasu siedzisz, czy regularnie się ruszasz, a może trenujesz systematycznie kilka razy w tygodniu?
Jeśli bliżej ci do pierwszej grupy, spożywanie 3-4 posiłków zbilansowanych będzie brzmiało jak plan. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie produktów węglowodanowych (oczywiście nie całkowicie), a przestawienie się na dietę tłuszczową. Mowa tu oczywiście o zdrowych tłuszczach, takich jak awokado, oliwa z oliwek, żółtka jaj, olej kokosowy, orzechy, dobrej jakości mięsa. Tłuszcze, w związku z tym, że mają wysoką gęstość kaloryczną (1g = 9 kcal), zasycają na dłużej. Poza tym warto wiedzieć, że ciało będące w spoczynku czerpie energię w 60% właśnie z tłuszczów. Możesz jeść mniejsze porcje i mimo to być najedzony na dłuższy czas, co doskonale sprawdza się także w przypadku osób zapracowanych.
Jeśli znalazłeś się w grupie aktywnej, pamiętaj, że twoje zapotrzebowanie na kilokalorie jest większe, ponieważ trening przyśpiesza metabolizm. Należy także odpowiednio zaplanować posiłki na okres okołotreningowy. Warto wtedy sięgnąć po węglowodany złożone, aby mieć siłę zrobić trening na 100%, mieć dobre samopoczucie, wystarczająca ilość energii w trakcie pracy i szybko się zregenerować po jej zakończeniu.
W sytuacji kiedy zależy ci na progresie i zwiększasz jednostki treningowe lub obciążenia – bez korekty diety, może się okazać, że pojawi się efekt odwrotny do zaplanowanego. Chodzisz głodny, podjadasz produkty mało energetyczne o niskiej jakości (słodycze), co w efekcie powoduje ospałość, brak energii i tycie.
Podsumowując: Zawsze obserwuj swój organizm. Badaj się regularnie i dostosuj swój system żywienia do aktualnego stanu zdrowia oraz trybu życia. Bo naprawdę nie istnieje uniwersalna dieta, która posłuży wszystkim.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022
„Może pełnić ważną funkcję w zapobieganiu otyłości i insulinooporności”. O brązowej tkance tłuszczowej, którą warto mieć, mówi dr Iwona Boniecka

03.04.2022