Przejdź do treści

Wegetarianizm może być zapisany w twoim DNA. „Genetyka odgrywa znaczącą rolę” – mówią naukowcy

Wegetarianizm mamy zapisany w genach - tak twierdzą norwescy naukowcy - na zdjęciu młoda kobieta robi zakupy, na ramieniu trzyma bawełnianą torbę, z której wystają zielone warzywa HelloZdrowie
Istnieje związek między naszymi genami a wyborami żywieniowymi / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jesteś wegetarianką, bo taką decyzję na pewnym etapie swojego życia podjęłaś? Nowe badania sugerują, że rezygnacja z diety mięsnej może nie wynikać wyłącznie z przekonań i siły woli. „Upodobanie do diety wegetariańskiej ma genetyczne uwarunkowania” – przekonują na łamach czasopisma „PLOS One” naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine. 

Wegetarianizm mamy w genach

Wegetarianizm jest formą odżywiania, która zakłada świadome i celowe wyłączenie ze swojej diety produktów mięsnych, w tym ryb oraz owoców morza, czasami także dotyczy produktów spożywczych pozyskiwanych po uboju, czyli na przykład żelatyny czy smalcu. Fanów wege z roku na rok przybywa. Powód? Rośnie świadomość ekologiczna. Mnóstwo osób rezygnuje z potraw mięsnych też z przyczyn etycznych i zdrowotnych. Teraz okazuje się, że sygnały o tym, że powinniśmy przejść na nową drogę odżywiania, może wysyłać nam organizm.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern University Feinberg School of Medicine wskazują, że wegetarianizm mamy zapisany w genach. Autorzy badań podkreślają, że istnieje kilka genów, które mogą decydować o tym, czy zmienimy swój tryb życia na wege, a właściwie – czy w nim wytrwamy.

„W tej chwili możemy powiedzieć, że genetyka odgrywa znaczącą rolę w wegetarianizmie i że niektórzy ludzie mogą genetycznie lepiej nadawać się do diety wegetariańskiej niż inni” – powiedział główny autor badania, dr Nabeel Yaseen, emerytowany profesor na Uniwersytecie Feinberg na Northwestern University School of Medicine. „Wiele osób, które chciałyby zostać wegetarianami, nie jest w stanie tego zrobić, a nasze dane sugerują, że genetyka jest przynajmniej jednym z powodów” – dodał.

W pracy opublikowanej na łamach „PLOS One” autorzy informują, że istnieje związek między naszymi genami a wyborami żywieniowymi. Sugerują, że dzięki tej wiedzy w przyszłości możemy otrzymywać bardziej spersonalizowane zalecenia dietetyczne oparte na uwarunkowaniach genetycznych.

Dlaczego zamienniki mięsa to nie kaprys i moda? Wyjaśnia ekoaktywistka Paulina Górska

Nie każdy może być wege

Jak czytamy, do przeprowadzenia badań naukowcy wykorzystali dane z brytyjskiego Biobanku. Porównali genomy ponad 5 tys. wegetarian z danymi ponad 300 tys. osób z grupy kontrolnej, które w poprzednim roku spożywały mięso. Na podstawie tych porównań badacze zidentyfikowali 3 warianty genów, które silnie decydują o tym, że dana osoba zrezygnuje z mięsa. Odkryli również kolejne 31 genów, które potencjalnie mogą mieć wpływ na taką zmianę. Naukowcy zaobserwowali, że wegetarianie częściej niż osoby sięgające po mięso mogą wykazywać różne odmiany tych genów, co może mieć związek z procesami przemiany lipidów w organizmie.

Yaseen podkreślił, że kilka genów, które w badaniu uznano za powiązane z wegetarianizmem, miało związek z metabolizmem lipidów. „Spekulujemy, że może to mieć związek z różnicami genetycznymi w metabolizmie lipidów i jego wpływem na funkcjonowanie mózgu, ale potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować tę hipotezę” – powiedział.

Dane nie mają zastosowania do całej populacji, ponieważ uczestnikami badań były jedynie osoby rasy białej, co miało wyeliminować wpływy kulturowe na wyniki.

„To badanie rzuca światło na stosunkowo słabo zbadany obszar badań: genetykę stojącą za preferencjami żywieniowymi. Powiązanie wariantów genetycznych z długoterminowym ścisłym wegetarianizmem sugeruje biologiczną podstawę tego wyboru żywieniowego, wykraczającą poza jedynie względy kulturowe, etyczne czy środowiskowe” – podsumował dr José Ordovás, dyrektor ds. żywienia i genomiki oraz profesor żywienia i genetyki na Uniwersytecie Tufts w Massachusetts.

Wegetarianizm i jego odmiany

Wyróżnia się kilka odmian wegetarianizmu, najpopularniejsze to:

  • Laktoowowegetarianizm – najpopularniejsza odmiana wegetarianizmu, z diety wyłącza się mięso, ale spożywa inne produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mleko, miód czy jajka.
  • Laktowegetarianizm – z jadłospisu obok mięsa wyłącza się także jajka, ale dozwolone jest spożywanie produktów mlecznych.
  • Owowegetarianizm – z diety wyłącza się mięso, produkty mleczne, ale dozwolone są jajka.
  • Weganizm – z diety wyłączone jest mięso i wszystkie produkty odzwierzęce, czyli mleko, sery, jajka, miód oraz produkty zawierające dodatki pochodzenia odzwierzęcego, takie jak na przykład lanolina.

Wegetarianizm ma religijne korzenie, rozwinął się on w II wieku przed naszą erą w obecnych Indiach. Aktualnie jest on wybierany z różnych powodów – ekologicznych, moralnych i zdrowotnych. W Polsce jest około milion wegetarian, a dwa miliony osób deklarują, że mają zamiar przejść na taką dietę.

 

Źródło: CNN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: