Zdrowsza opcja na tłusty czwartek – pieczone pączki z lukrem z nerkowców
Tłusty czwartek co roku wiąże się z dylematem: jeść czy zabunkrować się pod ziemią, aż nasi bliscy i współpracownicy do ostatniego okruszka opróżnią zakupione palety pączków? Oczywiście, że jeść! Ale zdrowo, z piekarnika i bez białego cukru. A zamiast lukru ‒ z polewą z… nerkowców!
„Odchudzone wypieki”
Zaznajomionych z odchudzonymi wypiekami warzywa w ciastach nie przerażają. Dzięki purée z buraków pączki wyjdą miękkie i wilgotne, nie będzie go natomiast czuć w smaku. To bardzo wszechstronne warzywo warto przemycać do posiłków ze względu na jego dobroczynny wpływ na układ krwionośny – burak jest nie tylko bogaty w antyoksydanty, wspomaga leczenie anemii, ale przynosi też ulgę nadciśnieniowcom, a picie jego soku jest zalecane osobom po chemioterapii. Jeśli o soku mowa – za jego głęboki kolor odpowiedzialna jest betanina zwalczająca działanie wolnych rodników, a co za tym idzie spowalaniająca powstawanie komórek nowotworowych. Od buraków nie powinny stronić szczególnie dzieci oraz kobiety w ciąży, które muszą uzupełniać niedobory kwasu foliowego.
Poza burakami potrzebne będą nam bardziej kojarzące się z deserami składniki. Ciasto słodzimy dobrej jakości miodem, nie brakuje też produktów z kokosa, które są wspaniałą alternatywą dla osób z alergiami i przywiązujących wagę do zawartości kuchennych szafek. Do przygotowania lukru idealne będą nerkowce – są słodkawe i delikatne w smaku, a do ich walorów można dodać wysoką zawartość białka, magnezu, fosforu, cynku i żelaza. Takimi pączkami możecie się zajadać!
Pieczone pączki z lukrem z nerkowców – składniki (na 10 pączków)
– 2 buraki
– 80 ml mleczka kokosowego
– sok z połówki dużej cytryny
– 2 łyżeczki octu winnego
– 60 g mąki kukurydzianej
– 40 g mąki kokosowej*
– 1 łyżeczka karobu (opcjonalnie)
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– szczypta soli
– 60 ml oleju kokosowego, rozpuszczonego + odrobina do nasmarowania formy
– 80 g jasnego miodu, rozpuszczonego
– 2 jajka
Pieczone pączki z lukrem z nerkowców – przygotowanie
Buraki zawijamy w pergamin, pieczemy przez godzinę w temperaturze 180°C, odstawiamy do ostudzenia. Obieramy ze skórki, kroimy na mniejsze kawałki i mielimy na papkę.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Dodajemy do nich mleczko kokosowe, sok cytrynowy oraz ocet, mieszamy.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Mąkę przesiewamy do osobnej miski.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Mieszamy ją z karobem, sodą i solą.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Olej kokosowy ubijamy z miodem, aż masa zjaśnieje. Dodajemy po jednym jajku, za każdym razem mieszając.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Do masy buraczanej dodajemy naprzemiennie składniki suche i mokre. Dokładnie wymieszaną masę przekładamy do rękawa cukierniczego, wyciskamy na nasmarowaną olejem kokosowym blaszkę do donutów, napełniając gniazdka do krawędzi foremki.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Pieczemy w 175°C przez 18‒20 min, do suchego patyczka.
*zdarza się, że mąka kokosowa nie jest wystarczająco zmielona – przypomina bardzo drobne wiórki; wystarczy zmieszać ją wtedy z inną mąką z przepisu i zmielić w młynku do kawy; dodatek innych rodzajów, „suchej” mąki jest konieczny, by nie powstało masło kokosowe
Pieczone pączki – składniki na lukier z nerkowców
– 120 g nerkowców
– 2 łyżki oleju kokosowego, rozpuszczonego
– 1 łyżka jasnego miodu, rozpuszczonego
– 3 łyżki soku z cytryny
– ziarenka z laski wanilii
Nerkowce zalewamy ciepłą wodą. Po 2 godzinach odcedzamy i wraz z innymi składnikami mielimy je na jednolitą masę przypominającą lukier.
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Jeśli polewa jest zbyt gęsta, dodajemy sok z cytryny lub wodę, zależnie od preferencji smakowych.
Wierzch pączków smarujemy orzechową polewą. Jeśli po przygotowaniu była przechowywana w lodówce i przed podaniem jest zbyt gęsta, miseczkę z masą umieszczamy w naczyniu z ciepłą wodą – lukier znacznie zmięknie.
Uwaga: gotowe pączki szybko znikają!
Zdjęcie: Aga Piątkowska
Aga Piątkowska – Krakuska z krwi i kości, entuzjastka fotografii kulinarnej i fitnessu we wszelkich formach. Nieśmiała gaduła, superzorganizowana w swoim roztrzepaniu. Z kuchennym oprzyrządowaniem zaprzyjaźniła się, by przygotowywać „modeli” do zdjęć, niestety ci – jak na złość – nie dożywają czasem do sesji… Autorka bloga prettybaked.pl
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?