Przepis na serowe placuszki z figą. Są obłędne!
Wspomnienie z dzieciństwa? Racuchy u babci. Wtedy nie liczyło się kalorii, a cukier był najlepszym kompanem. Ale deserowe placuszki z patelni wcale nie muszą być słodkie i niezdrowe. Krok pierwszy – ricotta, krok drugi – figi! Skorzystaj z przepisu.
Dzięki ricotcie placuszki będą pożywne, sycące i lekko słodkie. Idealnie nadadzą się na leniwe śniadanie lub jako przekąska do pudełka na wynos. Oprócz sera dodamy figi. To malutkie bomby odżywcze! Są bogate w magnez, żelazo, cynk, miedź, selen, fosfor, kwas foliowy oraz witaminy A, D, E, K, C, B12, B3 i błonnik. Pomogą wzmocnić odporność, pozytywnie wpłyną na wzrok, skórę, wątrobę, układ krwionośny oraz kości.
Składniki:
– 100 g sera ricotta i kilka łyżek do podania
– 150 g mąki orkiszowej
– 1 jajko
– 150 ml mleka ryżowego
– 30 g oleju kokosowego i trochę do smażenia
– łyżeczka proszku do pieczenia
– szczypta soli
– kilka dojrzałych fig
– garść płatków migdałowych
– 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
– kilka łyżek miodu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Do miski wrzuć ser, jajko i wymieszaj.
alt=”przepis-na-serowe-placki-sniadaniowe” />
Zdjęcie: masz.talerz |
Dodaj olej kokosowy, mleko, a całość zmiksuj.
Zdjęcie: masz.talerz
Następnie wsyp mąkę, proszek do pieczenia, sól i gałkę muszkatołową. Połącz składniki w jednolitą masę. Rozgrzej olej na patelni. Za pomocą łyżki nakładaj niewielką ilość ciasta. Smaż, aż na placuszkach pojawią się bąbelki.
Zdjęcie: masz.talerz
Wtedy przełóż je na drugą stronę i poczekaj, aż się zarumienią. Usmażone odkładaj na ręcznik papierowy i przykrywaj folią aluminiową, aby nie wystygły. Placki podawaj z serem ricotta, figami (umyj je i porwij na kawałki) oraz migdałami. Jeśli masz ochotę, całość skrop odrobiną miodu albo syropu klonowego.
Zdjęcie: masz.talerz
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?