4 min.
3 szybkie przepisy na owocowe śniadanie

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
25.02.2021
Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności? To mogą być objawy nietolerancji laktozy
23.02.2021
Masz insulinooporność? Sprawdź, jakie owoce możesz jeść, a jakich unikać
22.02.2021
Detoksowa zupa miso z warzywami – Japończycy wiedzą co dobre. Spróbuj i ty!
22.02.2021
Co i w jakiej ilości jeść, żeby nasz mózg lepiej funkcjonował? Psychodietetyk Michał Choroszyński wyjaśnia podstawy diety MIND
21.02.2021
Kiszonki – prawdziwa bomba dobroczynnych składników. Sprawdź, co warto ukisić
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. A dzień można zacząć owsianką, jajkiem na miękko z kiełkami, modnym puddingiem z nasion chia albo owocami. Owocowe śniadanie to strzał w dziesiątkę, bo rano nasze żołądki najlepiej radzą sobie z trawieniem surowych produktów.
Surowe owoce to najszybszy i najzdrowszy z fast foodów. Nie ma chyba szybszego sposobu na śniadanie niż kilka obranych bananów połączonych z obfitą garścią sezonowych jagód, borówek, malin lub z kawałkami fig, na które akurat jest pora. Świetnie sprawdzi się też owocowy koktajl. Właśnie rano warto przyjąć tę większą część z zalecanej dziennej dawki owoców i warzyw. Przyswoimy mnóstwo witamin w ich najbardziej naturalnej formie.
Takie poranne owocowe doenergetyzowanie pomaga już po kilku dniach ograniczyć potrzebę picia kawy i podjadania słodyczy. Pamiętajcie jednak, żeby do torby zapakować jakąś przekąskę na drugie śniadanie, bo jego pierwsza część zostanie szybciutko strawiona.
Jeśli rano zjecie owoce, na drugie śniadanie polecam np. sałatkę z tofu, prażonymi pestkami słonecznika, rukolą i pomidorkami cherry w sosie mango. Taki posiłek wygląda bardzo zachęcająco, smakuje wyśmienicie, nasyci i doda energii na kolejne godziny pracy, a przy tym jest prosty w przygotowaniu – mówi Monika Areczuk, dietetyczka z DietKlinika.
Błonnik i dobre cukry
Jeżeli uważacie na cukier, pamiętajcie, że fruktoza z owoców to coś zupełnie innego niż cukier rafinowany. Dojrzałe, słodkie owoce są jak najbardziej pełnowartościowe i pochodzące z nich węglowodany są łatwo przyswajalną odżywką dla naszych komórek. Docenią to (i prawdopodobnie już dobrze wiedzą) szczególnie biegacze i biegaczki. ‒ Glukoza i fruktoza szybko ulegają strawieniu i opuszczają żołądek już po mniej więcej 30 minutach. Cukry proste są paliwem dla naszego mózgu, dlatego śniadanie, w którym są świeże owoce, sprawi, że będziemy mieć więcej energii i łatwiej będzie nam się skoncentrować. Wbrew obiegowej opinii owoce wcale nie są wysokokaloryczne. Są za to znakomitym źródłem witamin, składników mineralnych, a także flawonoidów, które mają działanie przeciwzapalne, uszczelniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają procesom starzenia – mówi Monika Areczuk.
Owoce mają mnóstwo błonnika, dlatego działają oczyszczająco i pomagają nam pozbyć się zalegających resztek grzesznej pizzy z piątkowej nocy. Jedzenie owoców na śniadanie nie sprawi, że przytyjemy. Nawet jeżeli zjemy ich naprawdę mnóstwo! Na śniadanie można spokojnie zjeść połówkę arbuza, kilka średnich bananów (dojrzałych, czyli w brązowe kropki), kilogram nektarynek lub brzoskwiń i tyle jabłek i gruszek, ile uda nam się zmieścić w brzuchu. Oczywiście najzdrowiej takie śniadanie ułożyć z owoców sezonowych.
Owocowe śniadanie wystarczy jeść przez tydzień, żeby zauważyć zmianę w samopoczuciu. Po dwóch tygodniach już nie wrócicie do bajgli z kawą.
Propozycja I: Jesienna owsianka z figami
Składniki:
– dwa dojrzałe banany pokrojone w plasterki
– świeża (lub po sezonie suszona) figa pokrojona w ćwiartki
– garść winogron (najlepiej ciemnych i drobnych)
– garść suszonej morwy
Wszystkie składniki łączymy z mlekiem roślinnym (może być migdałowe) i prażonymi płatkami owsianymi. Gotowe!
Propozycja II: Koktajl owocowy
Składniki:
– 1 dojrzały banan
– 0,5 szklanki jagód
– 0,5 szklanki malin
– garść świeżego jarmużu
– 1 szklanka mleka migdałowego
– 1 łyżka mielonego siemienia lnianego
Wszystkie składniki wystarczy zmiksować w blenderze i gotowe!
Maja Święcicka – dziennikarka, blogerka. Mówi o sobie tak: „Praktykuję codzienność i lubię myśleć, że robię to z pasją, a wiem, że z przyjemnością. Interesuje mnie wiele tematów – począwszy od duchowości, psychologii i seksu, poprzez podróże, sport (konkretnie wspinaczkę), wpływ diety na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne) aż do designu, ekologicznych technologii i nowatorskich rozwiązań. Staram się pamiętać, że jedyną osobą, na którą będą skazana przez całe życie, jestem ja sama. Dlatego stram się siebie dobrze poznać, no i dobrze traktować…”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020