Leczo z papryki – przepis. Jakie przyprawy do leczo wege?
Leczo z papryki to klasyczna potrawa pochodząca z Węgier. W tradycyjnej wersji leczo smażone jest na smalcu i zawiera wędzoną słoninę. Nie brzmi zdrowo i lekkostrawnie, prawda? Dlatego my proponujemy wegetariańskie leczo, zawierające mniej kalorii a jednocześnie sycące i bogate w cenne składniki odżywcze. Skorzystaj z naszego przepisu na leczo jarskie z papryki i cukinii.
Jak zrobić wegetariańskie leczo z papryki?
Podstawą przepisu na wegetariańskie leczo są warzywa: papryka, pomidory, cukinia. My dodatkowo wykorzystamy pieczarki i marchewkę. Jarskie leczo z papryki wymaga odpowiedniego doprawienia, aby jego smak był głęboki a aromat bogaty. Jakie przyprawy do leczo sprawdzą się najlepiej? Według nas, leczo dużo zyskuje na dodatku nieco bardziej egzotycznych przypraw:
- garam masali – mieszanki składającej się m.in. z kminu rzymskiego, kolendry, pieprzu, kardamonu i cynamonu; garam masala jest tradycyjnym dodatkiem do wegetariańskich dań kuchni indyjskiej; dzięki tej przyprawie leczo z papryki uzyska intensywny smak i aromat,
- za’ataru – pochodząca z krajów arabskich mieszanka prażonego sezamu, sumaku i ziół (m.in. oregano, majeranku, bazylii, tymianku),
- kurkumy, która poprawi barwę naszego leczo z papryki.
Wegetariańskie leczo z papryki to sycący i szybki w przygotowaniu obiad. Jak zrobić leczo z cukinii i papryki? To bardzo proste. Warzywa podsmażamy na oleju, a następnie dusimy z przyprawami aż zmiękną i nabiorą aromatu. Nasze leczo wege podamy z odżywczą komosą ryżową.
Wegetariańskie leczo z papryki – mało kalorii, bogactwo składników odżywczych
Leczo z papryki w wersji wegetariańskiej jest idealnym daniem dla osób dbających o to, by na ich talerzach znajdowały się nie tylko pyszne, ale także i zdrowe potrawy. Leczo z naszego przepisu składa się z produktów stanowiących skarbnicę cennych składników odżywczych.
Komosa ryżowa, czyli quinoa, zawiera mnóstwo wartościowego białka. Quinoa jest bogata w magnez, wapń, żelazo i fosfor. Zawiera również kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Jest bezglutenowa i zawiera lizynę ‒ aminokwas odpowiedzialny za odnowę tkanek.
Cukinia jest idealnym warzywem dla osób odchudzających się. Jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Ma najwięcej witamin i minerałów ze wszystkich warzyw dyniowatych. Zawiera witaminę A, B i C. Znajdziesz w niej również żelazo, fosfor, sód, potas i wapń.
Czerwona papryka jest bogatym źródłem witaminy C, potasu, wapnia i beta-karotenu. Wprowadzenie papryki do codziennej diety pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi. Jedzenie papryki w postaci surowej lub podduszonej wspomaga procesy trawienne.
Regularne spożywanie marchewki spowalnia procesy starzenia się skóry, poprawia wzrok i wzmacnia system odpornościowy organizmu.
Lubicie tradycyjne leczo z papryki i cukinii? To w wersji wegetariańskiej pokochacie jeszcze mocniej!
Przepis na wegetariańskie leczo z papryki i cukinii
Składniki:
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 2 duże papryki
- 1 duża cukinia
- 2 marchewki
- 4 duże pomidory (bawole serca)
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 2 cm papryczki chilli
- 90 g komosy ryżowej
- sól i pieprz do smaku
- 1/2 łyżeczki garam masala
- 1 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/2 łyżeczki za’ataru
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Przygotowanie:
Komosę ryżową ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Przecedź i odstaw na bok.
Wszystkie warzywa dokładnie umyj. Obierz cebulę, czosnek i marchewki. Cebulę i czosnek pokrój w małą kostkę. Wszystkie warzywa pokrój w nieregularne kształty, może być kostka albo paski.
Na głębokiej patelni lub w garnku rozgrzej olej. Wrzuć cebulę i czosnek. Podsmaż przez mniej więcej 2 minuty. Dodaj marchewkę i paprykę. Smaż przez 10 minut, mieszając, aby warzywa nie przywarły do dna naczynia. Dodaj cukinię. Podsmaż jeszcze przez 10 minut. Na koniec wrzuć pomidory. Podduś warzywa pod przykryciem, aby pomidory puściły sok.
Dodaj wszystkie przyprawy i posiekaną papryczkę chilli. Zwiększ ogień i gotuj leczo, aż nadmiar wody odparuje i potrawa zgęstnieje.
Leczo z papryki podawaj z komosą ryżową i posiekaną natką pietruszki.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.masztalerz.tumblr.com
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Zalety wegetarianizmu – dlaczego warto ograniczyć mięso?
Michał Korkosz „Rozkoszny”: „Jedzenie stało się częścią naszej kultury. My, Polacy, też już traktujemy je jako nasze niematerialne dziedzictwo”
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
się ten artykuł?