„Posiłek bez mięsa? Nie najem się!” Paulina Górska rozprawia się z mitami dotyczącymi roślinnego jedzenia
– „Nie najem się” to najczęstszy argument, który słyszę od osób jedzących mięso i którym proponuję dietę wege lub po prostu nawet jednorazową rezygnację z mięsa. To jest jeden z mitów dotyczących roślinnego jedzenia… – pisze na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska, ekoatywistka. Tym samym chce obalić mity związane z roślinnym jedzeniem.
Dieta wegetariańska – dlaczego warto?
Czy znasz kogoś, kto na co dzień spożywa mięso, a gdy ktoś zaproponuje mu danie wegetariańskie, od razu mówi: „Nie najem się”? Takich osób są tysiące. Doskonale wie o tym także Paulina Górska, która pisze o tym na swoim Instagramie.
„’Nie najem się’ to najczęstszy argument, który słyszę od osób jedzących mięso i którym proponuję dietę wege lub po prostu nawet jednorazową rezygnację z mięsa. To jest jeden z mitów dotyczących roślinnego jedzenia.
Bo kaszą gryczaną z mieszanką warzyw i dodatkiem strączków się naprawdę dobrze najesz. I co ważne – nie będziesz czuł_a się ciężko po posiłku” – pisze ekoaktywistka.
Kolejny argument przemawiający za tym, że dieta wegetariańska jest gorsza, z którym spotyka się Paulina Górska? „To nie będzie smakować”.
„Czasem faktycznie jest tak, że rzeczy roślinne nie smakują, a czasem jest tak, że urywają d… Życie. Ale im więcej prób, tym lepiej” – dodaje Paulina Górska.
Dalej aktywistka wymienia kolejny argument, z którym często się spotyka. Chodzi o zdanie: „Jestem tradycjonalistką”. Następny? „Ćwiczę i tutaj nie ma białka„. Ten mit też warto obalić. Rośliny są bowiem wspaniałym źródłem tego składnika!
Dlaczego warto przejść na dietę wegetariańską?
Dlaczego warto przejść na dietę wegetariańską? Powodów jest mnóstwo.
Rozwiń„Dlaczego więcej roślin? Uzyskanie jednego kilograma wołowiny odpowiada przejechaniu 250 kilometrów oraz… paleniu się żarówki 100-watowej przez 20 dni bez przerwy. Około 40 proc. światowych zasobów zboża przeznacza się dla inwentarza żywego.
85 proc. światowych zasobów soi przeznacza się do wykarmienia zwierząt (pamiętacie pożary w Amazonii i wycinkę lasów?). Przemysłowa hodowla zwierząt to ogrom cierpienia. Pytam – jak żył ten kurczak, którego kilogram kosztuje 7 zł?” – pisze Paulina Górska.
Paulina Górska
Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Mowa o Paulinie Górskiej, której profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 40 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste.
Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.
Więcej informacji na paulinagorska.com.
Zobacz także
„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca
„Zmiana w kuchni powinna polegać na wprowadzeniu nowych dań – a nie na zmianie na te light”- mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr
3 przepisy na wrapy. Dla tych, którym znudziły się kanapki
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?