Przejdź do treści

3 pomysły na jesienne puree z warzyw. Pyszne i kolorowe!

Trzy kolory purée
Zdjęcie: Agata Deja | www.foodpornveganstyle.blogspot.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Purée to nie tylko ziemniaki! Można je zrobić z wielu warzyw. Proponujemy 3 warianty smakowe w 3 kolorach, a do tego sprytny patent, dzięki któremu warzywa właściwie przygotują się same, i to wszystkie naraz!

Jak to zrobić? Wystarczy, że wrzucisz wszystkie warzywa razem na blachę i upieczesz. Pieczenie warzyw w całości ze skórką to doskonały sposób na zachowanie ich wyjątkowego aromatu, a jedna taka taca zapewni zapas purée na kilka dni lub duży rodzinny obiad.

Zimą sięgaj po warzywa korzeniowe, baw się kolorami i eksperymentuj z dodatkami. My zachęcamy do połączenia marchewki z kminkiem i cytryną. Kminek świetnie do niej pasuje, a cytryna idealnie orzeźwia całość. Takie purée wpłynie korzystnie na układ pokarmowy, wzrok i odporność, pomoże także w walce z zapaleniem zatok. Burak nabierze charakteru i ciekawej chrupkości dzięki ziarenkom gorczycy. Ma ona dobroczynny wpływ na dolegliwości żołądkowe i zapalenie stawów, a same buraki to kopalnia cennych składników mineralnych. Seler zaś ma działanie wzmacniające, przyspiesza przemianę materii, pomaga też zwalczać stany zapalne i poprawić wygląd cery. Jego smak możesz wzbogacić kilkoma rodzajami ziół, które go wzbogacą i urozmaicą.

Pieczenie warzyw na purée

Składniki:

– 1 kg marchewek średniej wielkości
– 1 kg małych buraków
– 1 średnia bulwa selera (ok. 1 kg)
– odrobina oleju do pieczenia (np. rzepakowego lub ryżowego)

Wszystkie warzywa dokładnie myjemy i osuszamy. Wkładamy do miski, skrapiamy delikatnie olejem i dokładnie wcieramy go ręką. Następnie układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy 1 godzinę. W połowie czasu pieczenia najlepiej przewrócić wszystko na drugą stronę. Po wyjęciu z pieca i dokładnym ostudzeniu warzywa (w całości, nieobrane) przechowujemy w lodówce do 5 dni. Bulwa selera może być pieczona w całości lub pokrojona na ćwiartki, a jeśli warzywa są ekologiczne, nie trzeba ich obierać przed miksowaniem na purée.

Zobacz także

Marchewka z kminkiem i cytryną

Zdjęcie: Agata Deja | www.foodpornveganstyle.blogspot.com

Składniki (na 2‒4 porcje):

– ok. 500 g upieczonej i obranej marchewki
– 1/2 łyżeczki mielonego kminku
– 1 łyżeczka soku z cytryny
– szczypta soli
– szczypta świeżo startej skórki z ekologicznej cytryny (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Wszystkie składniki, poza skórką z cytryny, miksujemy na gładko. Zagrzewamy i podajemy. Skórkę z cytryny dodajemy bezpośrednio przed podaniem.

Zobacz także

Burak z gorczycą

Tekst o różnych jesiennych puree z warzyw. Na zdjęciu: Sos z buraka i łyżeczka musztardy na czarnej talerzu - HelloZdrowie

Składniki (na4‒6 porcji):

– ok. 600 g upieczonego i obranego buraka
– 2 łyżki musztardy francuskiej dobrej jakości

Przygotowanie:

Buraka miksujemy na gładko, po czym dodajemy musztardę i dokładnie mieszamy.

Seler z ziołami do wyboru

Tekst o różnych jesiennych puree z warzyw. Na zdjęciu: Nóż i widelec na czarnym talerzu z posmakiem na nim - HelloZdrowie

Składniki (na 4‒6 porcji):

– ok. 750 g upieczonego i obranego selera
– 1 łyżeczka suszonych ziół do wyboru (tymianku, rozmarynu, estragonu)
– odrobina niesłodzonego mleka roślinnego lub wody (opcjonalnie, dla ułatwienia miksowania)
– szczypta soli
– szczypta pieprzu

Przygotowanie:

Selera miksujemy na gładko, po czym przekładamy do miski lub rondelka, dodajemy wybrane zioła wraz z przyprawami i dokładnie mieszamy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?