4 min.
7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba

Zdjęcie: iStock
Najnowsze
21.01.2021
Pierwszy raz w historii wegańska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin!
21.01.2021
Jak różne diety i sposoby odżywiania wpływają na nasze włosy? Trycholożka Anna Mackojć wyjaśnia
20.01.2021
Czym zastąpić jajka? Podpowiada Agnieszka Pocztarska z Czytamy Etykiety
19.01.2021
Kwasy omega 3 wegańskie – czy rzeczywiście się nie wchłaniają?
18.01.2021
Co jeść w styczniu? Buraki, seler, marchew… ale nie tylko! Co proponuje Sylwia Majcher?
Wątroba to główne laboratorium chemiczne w naszym organizmie – przetwarza, magazynuje, neutralizuje. Oto 7 rzeczy, które możesz zrobić dla swojej wątroby, by działa jak trzeba.
Wystarczyłaby kilkunastogodzinna przerwa w jej pracy, a nasze narządy zostałyby zatrute i pożegnalibyśmy się z życiem. Wątroba wprawdzie nie boli, bo nie jest unerwiona, ale jeśli ją źle traktujemy, zaczyna niedomagać. Może się powiększyć i napierać na sąsiednie organy, może ulec stłuszczeniu. Ma zdolność do regeneracji, ale to wymaga czasu i dyscypliny. Jak pomóc naszej wątrobie, żeby dobrze i długo nam służyła?
Spis treści
Zrób sobie alkoholowy detoks
Wątroba metabolizuje około 95 proc. wypitego alkoholu. Nadmiar mocnych trunków może doprowadzić do jej stłuszczenia, zapalenia czy marskości. Nawet niewielkie ilości, ale przyjmowane regularnie, działają na nią destrukcyjnie. Alkohol po dotarciu do wątroby jest przez nią przetwarzany i neutralizowany, a następnie wydalany. Wątroba przetwarza go w tempie 8-10 g czystego alkoholu na godzinę u kobiet i 10-12 g na godzinę u mężczyzn. Jedno małe (330 ml) piwo ma prawie 12 g alkoholu etylowego (czyli właśnie czystego), a kieliszek wina ‒ prawie 17 g. Czyli uporanie się z dwoma kieliszkami wina zajmie wątrobie prawie cztery godziny. Jeśli chcesz dać jej trochę wytchnienia, odstaw alkohol na kilka miesięcy. Okazjonalnie pozwól sobie na jeden‒dwa kieliszki wina. Będzie ci wdzięczna!
Używaj oliwy extra virgin
Naukowcy z Uniwersytetu w Monastyrze i w Rijadzie przeprowadzili badania na szczurach, w których część zwierząt dostawała toksyczną substancję i oliwę, a druga część tylko toksyczną substancję. Efekt? U gryzoni, którym podawano dodatkowo oliwę, uszkodzenia wątroby były znacznie mniejsze.
Poza tym jeśli masz niewydolną wątrobę, może ona stracić zdolność magazynowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K. Dlatego warzywa należy tuż przed jedzeniem skropić oliwą. To poprawi przyswajalność wspomnianych witamin.
Jedz marchewkę i buraki
Dlaczego akurat te warzywa? Bo wspomagają oczyszczanie i regenerację wątroby. Można je jeść gotowane na parze albo pić świeżo wyciskany z nich sok.
Pokochaj borówki
Borówka amerykańska spowalnia rozwój marskości wątroby – to wniosek z chińskich badań naukowców z Collegium Medycznego w Guiyang. Borówki mają wysoką zawartość związków przeciwutleniających. Jest to ważne w aspekcie wątroby dlatego, że wolne rodniki tlenowe (powstają w różnych procesach fizjologicznych organizmu) to cząsteczki silnie utleniające, uszkadzają składniki komórek i przyczyniają się do rozwoju marskości. Naukowcy twierdzą, że borówki amerykańskie chronią hepatocyty (czyli komórki wątrobowe) przed uszkodzeniem przez łagodzenie procesów zapalnych i hamowanie procesów utleniania tłuszczów.
Ruszaj się!
Wątroba kocha ruch. Jeśli nie jesteś w stanie zmusić się do regularnego uprawiania sportu, to chociaż co wieczór wyjdź na spacer. Gdy się ruszasz, podnosisz sobie tętno, a wtedy więcej krwi jest pompowane w całym ciele. To pomaga wątrobie oczyścić organizm z toksyn. Ćwicząc, spalasz kalorie, a tym samym zatrzymujesz ich magazynowanie w ciele i nie powodujesz stłuszczenia wątroby.
Wysypiaj się
Wątroba najsprawniej działa i regeneruje się, gdy leżymy. Właśnie w nocy wytwarza enzymy. Ideałem by było zasypianie w pozycji na wznak z nogami lekko podniesionym na poduszce lub zwiniętym kocu. Gdy tylko masz okazję na poobiednią drzemkę, zrób to. Wątroba będzie mogła wtedy spokojnie popracować.
Nie łącz leków z alkoholem!
Polacy są w czołówce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kupowanie leków. Oczywiście bez leków obejść się nie da, ale przyjmując je, trzeba zachować środki ostrożności. Najgorsze są niefortunne połączenia leków z alkoholem i niektórymi ziołami – wtedy katastrofa wątrobowa gotowa. Amerykańska hepatolog dr Melissa Palmer w swoim przewodniku naukowym o wątrobie napisała, że polekowe uszkodzenie wątroby może stanowić aż 10 proc. wszystkich przypadków zapalenia wątroby u dorosłych. Jeśli więc bierzesz jakieś leki, zawsze dowiedz się u lekarza, czy nie wchodzą one w interakcje z innymi środkami, które przyjmujesz, oraz absolutnie nie pij wtedy alkoholu.
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020