Przejdź do treści

Owoce z małą ilością cukru. Które najlepiej jeść podczas diety?

Freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lato jest bogate w owoce, którymi chętnie się zajadamy. Starając się jednak zrzucić parę kilo lub chcąc utrzymać wagę, czasem można wpaść w pułapkę kaloryczną. – Owoce są zdrowe i pyszne – mają sporo błonnika i różnych witamin. Niestety zawierają też sporo cukru, co przekłada się na wyższą wartość kaloryczną od warzyw – piszą ekspertki z „Czytamy etykiety”. Które owoce zatem jeść, by nie przytyć?

 

Czytamy Etykiety jest serwisem, którego autorką jest Agnieszka Pocztarska.

„Wszyscy lubimy wiedzieć, co jemy i jak to jedzenie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie każdy ma czas i wiedzę, aby móc dobrze wybrać. Dlatego my każdego dnia analizujemy etykiety i przyglądamy się z bliska składom produktów w polskich sklepach – dla WAS! Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się z Wami, a jednocześnie ułatwiać codzienne wybory zakupowe” – czytamy na stronie Czytamy Etykiety.

Tym razem specjaliści na swoim koncie na Instagramie poruszyli temat owoców z niską ilością cukru. Które można śmiało jeść, jeśli zależy nam, na zrzuceniu wagi? Podpowiadają.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Czytamy etykiety (@czytamyetykiety)

Do tej grupy można także zaliczyć rabarbar, limonki czy cytryny.

Pexels.com

Owoce z dużą ilością cukru

Największe ilości cukrów zawierają banany, winogrona, figi, granat czy mango. Zaliczyć tutaj można też ananasa, gruszkę i czereśnie.

Pamiętajmy, że owoce po ususzeniu nie zmniejszają zawartości cukrów. Suszone owoce zatem mogą zastępować nam słodycze, jednak należy spożywać je w niewielkich ilościach.

Owoce – cukier a błonnik

Warto zaznaczyć też, że cukier pochodzący z owoców jest metabolizowany w naszym organizmie identycznie jak inne cukry proste. To, co wyróżnia owoce, to błonnik pokarmowy, który wydłuża trawienie, spowalniając rozkład cukrów w jelitach i tempo ich wchłaniania do krwioobiegu. Mniejszy skok glukozy zaobserwujemy po zjedzeniu owoców, niż po wypiciu soku z nich, ponieważ obróbka mechaniczna redukuje znacznie ilość błonnika. Owoce zawierają także różną jego ilość. Arbuz zawiera mało cukru, ale z racji niskiej ilości błonnika, po zjedzeniu go cukier szybko nam podskoczy.

Owoce są źródłem składników mineralnych, witamin i antyoksydantów, które wspomagają funkcjonowanie organizmu. Ważne, by pamiętać o spożywaniu ich w rozsądnych ilościach i właściwym ich wyborze. Warto jednocześnie ograniczyć spożywanie przetworzonych produktów, które zawierają całe mnóstwo syropu glukozowo-fruktozowego czy sacharozy. Wystarczą dwa takie napoje, by dostarczyć organizmowi dzienną dawkę fruktozy (50g).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: