Przejdź do treści

Masz ochotę na nową pastę do kanapki? Daj szansę bakłażanowi!

Zdjęcie: Małgorzata Dzięgielewska | www.pieprzczywanilia.blogspot.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niby piękny z wyglądu, ale w smaku – o zgrozo! Nijaki, a do tego gąbczasty… Trudno uwierzyć, ale to, co z pozoru wydawać by się mogło wadą – tak naprawdę jest prawdziwą zaletą bakłażana. Przekonajcie się o tym, łącząc bakłażana z pomidorami i porządną szczyptą aromatycznych przypraw.

Ugotowane razem i zmiksowane zamieniają się w cudowną pastę, delikatnie pachnącą korzennym kuminem, orzeźwiającą kolendrą i wędzoną papryką.

Uniwersalność tej pasty sprawia, że przygotowuję ją często i traktuję jako smarowidło na kanapkę, tortillę, naleśnika czy omleta. Świetna jest jako baza do innych potraw i sprawdza się w roli sosu do pizzy, makaronów i zapiekanek wszelakich. Bywa dodatkiem do mięsa, sera i dipem do maczania świeżych warzyw albo nachosów. Nawet do zupy można dodać kilka łyżek, ot tak, dla urozmaicenia.

 

A zatem do dzieła! Tylko pamiętaj: bakłażan równie chętnie co przyprawy, „pije” tłuszcze, więc nie dawaj mu więcej, niż nakazuje zdrowy rozsądek.

Pasta bakłażanowo-pomidorowa

Zdjęcie: Małgorzata Dzięgielewska

Pasta bakłażanowo-pomidorowa – składniki

– ok. 1 kg bakłażanów
– ok. 1,5 kg dojrzałych pomidorów (lub zamiennie 2 puszki pomidorów krojonych – dobrej jakości)
– 3-4 ząbki czosnku
– 1 łyżeczka świeżo utartego kuminu
– ¼ łyżeczki świeżo utartych nasion kolendry
– ½ łyżeczki papryki wędzonej
– ½ łyżeczki papryki słodkiej
– 1/8 łyżeczki pieprzu cayenne (chili)
– ok. 1/3- ½  łyżeczki soli (najlepiej do smaku) + dodatkowa do surowego bakłażana
– 4-5 łyżek oliwy do smażenia
– ok. 2 łyżki soku z limonki (do smaku)

Pasta bakłażanowo-pomidorowa – przygotowanie

Bakłażany pokrój w plastry grubości ok. 1,5-2 cm. Pokryj plastry cieniutką warstwą oliwy (najlepiej spryskać oliwą w atomizerze lub posmarować pędzlem). Zgrilluj lub mocno podsmaż bakłażana z obu stron (smaż do złotego koloru, na suchej, bardzo mocno rozgrzanej patelni). Gotowe plastry odłóż na talerz do ostygnięcia. Następnie pokrój na kawałki.

Z pomidorów usuń skórki (wcześniej zanurz je na 20 sekund we wrzątku, skórki będą wtedy bardzo łatwo schodzić), usuń całe gniazda nasienne, a miąższ pokrój w kostkę.

bakłażan nadziewany

W garnku o szerokim dnie lub głębokiej patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy. Wrzuć pokrojonego bakłażana razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem – smaż ok. 1 min., cały czas mieszając. Dodaj przyprawy: kumin, kolendrę, wędzoną i słodką paprykę oraz pieprz cayenne. Ponownie chwilę przesmaż. Wrzuć kawałki pomidorów (lub zalej pomidorami z puszki), dopraw do smaku solą. Gotuj na średnim ogniu, aż pomidory się rozpadną. Gdy płynny sos niemal w całości zredukuje się  – dopraw do smaku sokiem z limonki i w razie potrzeby ponownie solą.

Zmiksuj (dowolnie: na gładko lub mniej gładko). Jeśli pasta okaże się zbyt rzadka, gotuj jeszcze kilka minut, aż mocniej odparuje i nieco zgęstnieje. Przełóż do czystego słoika. Do bieżącego spożycia (do tygodnia) – przechowuj w lodówce. Zapasteryzuj, jeśli chcesz zachować na dłużej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?