Kolacja na szybko – przepis na warzywny gulasz z cieciorką
Szybka kolacja na ciepło? Jednogarnkowy, szybki i prosty w przygotowaniu, pyszny i przede wszystkim zdrowy! Ta kolacja na szybko zawiera wszystko, co wartościowa kolacja mieć powinna: węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze. I mnóstwo warzyw, które są podstawą dania. Jest posiłkiem na ciepło, dlatego pokochają go te osoby, które nie mają możliwości zjedzenia ciepłego posiłku w ciągu dnia. Warzywa nie będą rozgotowane, dzięki temu będą pełne sycącego błonnika.
Kolacja na szybko może być zdrowa
Każdy po ciężkim dniu chciałby zjeść coś szybkiego na kolację. Czy jednak szybkie danie = niezdrowe jedzenie odgrzewane w mikrofali? Niekoniecznie. Istnieją sposoby na przygotowanie szybkiej kolacji na ciepło, która będzie zdrowa i pożywna, a przy tym jej przygotowanie zajmie tylko chwilę.
Szybkie danie na kolację – warzywny gulasz z cieciorką
Co można jeść na kolację? Cebula, marchew, papryka i cukinia dostarczą sporej dawki błonnika oraz witamin i minerałów. Zawarte w cebuli i czosnku związki siarki niszczą chorobotwórcze bakterie układu pokarmowego i oddechowego. Ponadto te warzywa chronią przed wieloma nowotworami. Papryki to megadawka witaminy C, na którą zapotrzebowanie wzrasta podczas stresu oraz obniżonej odporności organizmu. Marchew z kolei to najbardziej popularne źródło beta-karotenu odpowiadającego m.in. za prawidłowego funkcjonowanie narządu wzroku oraz zdrowie błon śluzowych. Beta-karoten zawarty jest także w cukinii dostarczającej sporo obniżającego ciśnienie krwi potasu. A ten jest również w dodanej do gulaszu cieciorce, która jest tu źródłem białka. Cieciorkę namocz dzień wcześniej. Jeśli zapomniałeś, możesz użyć tej z puszki!
Szybką kolację na ciepło możesz zjeść z grzanką z chleba razowego. Albo kaszą lub ryżem, które mogą się gotować podczas krojenia warzyw. A może zostały z wczorajszego obiadu?
Przepis na gulasz warzywny z cieciorką
Zdjęcie: masz.talerz
Gulasz warzywny z cieciorką – składniki (2‒4 porcje):
- mała cebula
- czosnek, 2 ząbki
- marchew, 2 szt.
- papryki, 2 szt., czerwona i żółta
- cukinia
- pomidory, 3 szt. lub ½ puszki pokrojonych pomidorów bez skórki
- cieciorka, szklanka ugotowanej lub z puszki
- świeże chili (ilość zależna od indywidualnych preferencji smakowych)
- świeży lub suszony cząber
- sól
- oliwa z oliwek, łyżka
- masło klarowane, łyżka
- świeża natka pietruszki lub kolendra
Dodatki do wyboru: ryż dziki, kasza gryczana, grzanka z razowego chleba
Gulasz warzywny z cieciorką – przygotowanie:
Gulasz można zrobić maksymalnie w 20 minut. Podczas krojenia warzyw te twardsze i wymagające dłuższej obróbki mogą już się gotować! W ten sposób nie tracisz czasu.
Przygotuj warzywa: umyj marchew, pomidory obierz ze skórki, z papryki usuń ziarna. Pokrój w drobną kostkę cebulę, wyciśnij przez praskę czosnek, posiekaj kawałek chili. Rozgrzej w garnku masło i oliwę. Wrzuć chili, cebulę i czosnek. Zmniejsz gaz. Co chwila mieszaj. W czasie, kiedy cebula i czosnek się szkli, pokrój w talarki marchewkę i dodaj do garnka. Następnie dorzuć pokrojoną w kostkę paprykę. Została jeszcze cukinia: nie obieraj jej ze skóry, pokrój w kostkę lub słupki i dodaj do garnka. I pomidory: w kostkę i do garnka, a jeśli używasz tych z puszki, po prostu wlej je do garnka. Dodaj cząber i dokładnie wymieszaj. Przelej wodą na sitku cieciorkę i dodaj do garnka. Przykryj pokrywką i zostaw na 5‒10 minut. W tym czasie rozdrobnij natkę pietruszki – posypiesz nią gotowe danie. Po tym czasie gulasz dopraw solą i przełóż do miseczki, posyp natką i zjedz z dowolnym dodatkiem.
Małgorzata Różańska – dietetyczka z wykształcenia i zamiłowania. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej „Foodarea”, w której uczy, jak dbać o siebie przez zdrowe odżywianie. Prowadzi bloga „Alicja w krainie diety, czyli o macierzyństwie okiem dietetyka”.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?