Jabłka w cieście naleśnikowym. Idealna propozycja na śniadanie
Gwarantujemy, że ten prosty przepis podbije wasze kubki smakowe! Co jest pyszniejszego od słodkiego, chrupiącego jabłka w lekkim cieście? My dodaliśmy aromatyczne przyprawy: pastę waniliową, cynamon i gałkę muszkatołową. Idealna propozycja na śniadanie, lunch, deser, a nawet kolację.
Jabłka są głównym bohaterem przepisu – aktualnie trwa na nie sezon, no i są jednymi z najzdrowszych owoców. Dobrze wpływają na pracę mózgu, koncentrację i pamięć, pomagają oczyścić organizm z toksyn. Są bogate w błonnik, co oznacza, że zaspakajają głód na długo, a przy tym są niskokaloryczne. Dzięki zawartości błonnika regulują pracę jelit i chronią przed chorobami jelit. Wzmacniają odporność organizmu. Są bogate w witaminę C, A, E, K i kwas foliowy. Zawierają fosfor, potas, wapń, żelazo oraz cynk.
Dodatkowym plusem jabłek w naleśnikowym cieście jest to, że przygotowuje się je błyskawicznie. Wystarczy zrobić gęste ciasto na naleśniki i pokroić jabłka. Każdy, kto twierdzi, że ma dwie lewe ręce w kuchni, przy okazji tego przepisu zmieni zdanie. Do dzieła!
Jabłka w cieście naleśnikowym – składniki:
- 1 jajko,
- 180 ml mleka,
- 50 g mąki orkiszowej razowej,
- 80 g mąki pszennej,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- łyżeczka pasty z wanilii (albo pół laski wanilii),
- pół łyżeczki cynamonu,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- gęsty jogurt naturalny do polania,
- 2-3 łyżki nasion chia
- kilka łyżek miodu albo syropu klonowego do polania – opcjonalnie,
- kilka łyżek oleju kokosowego do smażenia,
- 3 jabłka.
Jabłka w cieście naleśnikowym – przygotowanie:
Jajko wbij do miski, dodaj mleko i wanilię, połącz składniki.
Wsyp mąkę,
proszek do pieczenia, sól, cynamon i gałkę. Wymieszaj całość. Ciasto powinno mieć bardziej gęstą konsystencję niż klasyczne naleśnikowe. To, czy jest odpowiednie, najlepiej sprawdzić poprzez zanurzenie w nim kawałka jabłka. Jeśli nie spływa od razu i zostaje na jabłku – jest odpowiednie. Jeśli jest za rzadkie, dodaj więcej pszennej mąki. Jabłka obierz ze skórek (możesz z nich przygotować domowy cydr).
Przekrój w grubsze plastry i wytnij gniazda nasienne. Na patelni rozgrzej olej kokosowy. Jabłka włóż do ciasta, podnieś nad miską i poczekaj, aż nadmiar spłynie,
smaż na patelni z dwóch stron, aż ciasto się zarumieni. Gotowe jabłka podawaj z jogurtem, posypane nasionami chia i polane miodem.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
5 produktów dobrych dla wątroby. Idealne, żeby skomponować z nich wiosenne posiłki!
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Top 10 produktów na leniwe jelita
się ten artykuł?