Szybkie i smaczne przepisy na mleko roślinne. Dla tych, którym zależy na czasie i dla tych bardziej wymagających
Mleko roślinne jest idealnym zamiennikiem krowiego nabiału. W szczególności dla tych, którzy cierpią na nietolerancję laktozy. Niestety, kupne produkty często mają w składzie wiele podejrzanych i sztucznych składników. Na szczęście mleko roślinne można szybko i prosto zrobić samemu w domu. Przedstawiamy kilka prostych przepisów dla tych, którzy cenią szybkie gotowanie, a także dla tych lubiących przełamywać nudę.
Różane mleko migdałowe
Składniki:
Szklanka migdałów
2 suszone daktyle
2 łyżki wody różanej
6 szklanek wody
Szczypta soli
Przygotowanie:
Migdały wsypać do miski i zamoczyć w 3 szklankach wody. Zostawić na noc lub na 12 godzin. Wszystko odcedzić, wrzucić do blendera, dodać daktyle, wodę różaną, 3 szklanki wody, szczyptę soli i zblendować. Przelać do butelki przez sito z gazą. Przechowywać w lodówce.
Mleko kokosowe
Składniki:
200 g wiórków kokosowych
1,2 l wody
1 gaza
Przygotowanie:
Wsyp wiórki kokosowe do miski, zalej wodą i zostaw na noc, aby się namoczyły. Wodę po nocnym moczeniu przelej do garnka i podgrzej do ok 60 st. C, a następnie zmiksuj blenderem. Tak przygotowaną masę przelej do butelki przez gazę.
Do wiórków kokosowych można dodać też 200 g płatków owsianych. Wtedy nie trzeba mleka przecedzać, ponieważ na wierzchu utworzy się warstwa śmietanki, którą można zebrać lub zlać.
Mleko ryżowe
Składniki:
4 łyżki ryżu
2 litry wody
szczypta soli
Przygotowanie:
Ryż opłukać i wsypać do miski, dodać 1 l wody i sól i zostawić na ok 12 godzin. Następnie dodać resztę wody i zmiksować wszystko dokładnie blenderem. Przelać przez sitko wyłożone grubą warstwą gazy do miski. Zebrać gazę w węzełek i wycisnąć resztkę mleka. Resztki ryżu można wykorzystać np. do zagęszczania sosu. Mleko przed użyciem wstrząsnąć.
Do urozmaicenia mleka ryżowego można dodać do niego ekstrakt z liści pandanowca. Uzyskamy wtedy zielony kolor i smak dalekich podróży.
Kawowe mleko z nerkowców
Składniki:
Szklanka orzechów nerkowca
1/2 szklanki kawy
2 suszone daktyle lub miód
3 szklanki wody
Nerkowce namocz na noc. Rano odcedź, wrzuć do blendera, dodaj wodę, daktyle lub miód i sól. Całość zblenduj, stopniowo dodając kawę, tak by nie przesadzić i przelej do butelki przez gazę.
Mleko sojowe
Składniki:
Szklanka soi ekologicznej
6 szklanek wody
Przygotowanie:
Soję wypłucz i zamocz w 3 szklankach wody. Zostaw na noc. Rano jeszcze raz wypłucz i usuń łuski. Dodaj kolejne 3 szklanki wody i gotuj całość przez 30 minut na małym gazie. Całość zblenduj i odsącz przez gazę. Można dodać miód lub imbir do smaku. Okrę zużyj do farszu do gołąbków lub kotletów sojowych.
Polecamy
Jaki skład i właściwości ma mleko migdałowe? Jak zrobić je w domu?
Jakie właściwości ma mleko owsiane? Do czego je wykorzystać?
Mleko kozie – właściwości i inne składniki odżywcze. Na co pomaga?
Mleko sojowe to smaczny napój roślinny. Jakie ma właściwości?
się ten artykuł?