Pomarańczowe fit ciasto z mąki kokosowej
Każdy wie, że po dobrym obiedzie powinien być pyszny deser. Tylko że te słodkości zazwyczaj są pełne pustych kalorii, zawierają cukier i tłuszcz, a bardzo często też konserwanty i polepszacze smaku. Dlatego pyszne fit ciasto z mąki kokosowej przygotujemy sami! Cukier zastąpiliśmy miodem i dodaliśmy czerwonych pomarańczy. Będzie słodko, zdrowo i kolorowo.
Przepis na pomarańczowe fit ciasto z mąki kokosowej
W przygotowaniu ciasta fit kluczowe jest to, by niezdrowe składniki zastąpić zdrowymi. Tak też uczynimy! Postanowiliśmy przetestować mąkę kokosową, która nie tylko pięknie pachnie i smakuje, ale jest również bogata w liczne wartości odżywcze.
Mąka kokosowa jest niskowęglowodanowa, zawiera sporo błonnika oraz przyspiesza przemianę materii, co oznacza, że doskonale nadaje się dla osób dbających o sylwetkę. Oprócz tego jest bogata w potas, kwas foliowy, magnez i fosfor. Zawiera witaminy z grupy C, E, K oraz niacynę i tiaminę. Obniża poziom złego cholesterolu, a podwyższa poziom dobrego. Ma dobry wpływ na pracę serca.
Szkodliwy cukier zastąpiliśmy prawdziwym miodem. Warto też znaleźć w sklepie czerwone pomarańcze. Od tych klasycznych różnią się wyglądem i smakiem ‒ są słodsze. Dzięki nim nasze ciasto będzie wyglądało pięknie i kolorowo!
Fit ciasto z mąki kokosowej – składniki
– jedna czerwona pomarańcza
– skórka starta z jednej czerwonej pomarańczy
– pół szklanki mąki kokosowej
– 6 jajek
– szczypta soli
– 3 łyżki miodu
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– szczypta kardamonu
– 1/4 szklanki oleju kokosowego
– łyżka ekstraktu z wanilii
Fit ciasto z mąki kokosowej – przygotowanie
Pomarańczę sparz we wrzątku. Zetrzyj skórkę. Do miski wbij jajka.
Zdjęcie: masz.talerz
Dodaj olej, miód, wanilię i całość połącz.
Zdjęcie: masz.talerz
Wrzuć kardamon, sól i skórkę z pomarańczy. Na koniec wsyp mąkę i proszek do pieczenia. Zmiksuj na gładkie ciasto. Wylej ciasto do foremki o wymiarach 20×20 cm.
Zdjęcie: masz.talerz
Pomarańcze pokrój w cienkie plasterki i delikatnie połóż na surowym cieście.
Zdjęcie: masz.talerz
Piecz przez 20 minut w temperaturze 180 stopni. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 160 stopni i piecz kolejne 20 minut, aż patyczek po włożeniu do ciasta będzie czysty.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Małgorzata Rozenek-Majdan przeszła na dietę wegańską. „Białko jest demonizowane”
Polski deser najlepszym na świecie. Czym zaskarbił sobie serca krytyków?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
się ten artykuł?