Podjadasz wieczorem? Po te 10 przekąsek możesz sięgać bez wyrzutów
Wieczorami chętnie sięgasz po przekąski? Nie wyobrażasz sobie wieczornego seansu bez przegryzania czegoś? Zwykło się mówić, że przekąsek należy unikać… ale są też takie, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia. Wieczorne podjadanie jest problemem wielu osób. Jeśli nocą ciągnie cię do przekąsek i ciężko sobie ich odmówić – wybierz jedną z poniższych, zdrowszych alternatyw.
Owsianka
Jeśli nocą masz ochotę na bardziej konkretny posiłek, owsianka będzie doskonałym wyborem. Płatki owsiane są bogatym źródłem błonnika i dają uczucie sytości na długi czas. Poza tym pomagają kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Chociaż zdrowsze są płatki górskie, to wieczorem możesz wybrać także szybsze do przygotowania płatki owsiane błyskawiczne. Możesz dodać do nich szczyptę cynamonu i starte jabłko.
Świeże owoce
Dopadła cię ochota na coś słodkiego? Zamiast sięgać po ciasteczka i cukierki, wybierz owoce. Chociaż dietetycy są raczej zgodni co do tego, że nie powinno się ich jeść za dużo, szczególnie wieczorem, ponieważ zawierają w sobie cukier, to są na pewno o wiele lepsze niż słodycze. Wybierz swoje ulubione owoce, pokrój je na kawałki i gotowe.
Domowe chipsy
Przygotowanie domowych chipsów w piekarniku lub suszarce do warzyw nie jest trudne. Wystarczy ziemniaki lub dowolne warzywa albo owoce pociąć na cienkie plasterki i upiec w piekarniku. Domowe chipsy z ziemniaków można przygotować także w mikrofali bez użycia tłuszczu. Jak to zrobić? Pokrój ziemniaka na cieniutkie plasterki, obtocz w przyprawach (możesz dodać odrobinę oliwy z oliwek), a następnie ułóż na talerzu wyłożonym ręcznikami papierowymi. Włóż do mikrofalówki na pięć minut, po tym czasie przewróć chipsy na drugą stronę, podgrzewaj trzy minuty. Tak przygotowane chipsy powinny być chrupiące, jeśli jeszcze nie są – włóż je na kolejną minutę do mikrofalówki. Prosto, szybko i zdrowo.
Popcorn
Wiele osób zakłada, że popcorn jest kaloryczny – to nieprawda! Jeśli wybierzesz popcorn bez dodatku masła, to będzie on doskonałą przekąską na noc. 100 gramów popcornu ma około 387 kcal. W szklance gotowego, uprażonego bez dodatku tłuszczu popcornu, jest około 8 gramów, czyli 31 kcal.
Świeże warzywa pokrojone w słupki
Wybierz swoje ulubione warzywa, pokrój w słupki i gotowe – zdrowa i pyszna przekąska. Najlepiej sprawdzą się marchewki, pietruszka oraz seler naciowy. Do pokrojonych w słupki warzyw możesz dołożyć domowy dip. Jakie będą zdrowe alternatywy? Wybierz hummus, pastę twarożkową z rzodkiewką i szczypiorkiem, jogurt z czosnkiem i ziołami lub domowe guacamole. Taka przekąska będzie zdrowa i pyszna.
Jogurt z owocami
Jogurt z owocami to doskonała – lekka i pożywna – przekąska dla każdego, kto chce zjeść coś zdrowego i pysznego. Jogurt jest bogatym źródłem wapnia – badania pokazują, że dużo wapnia w diecie oznacza lepszy sen, więc zjedzenie go przed zaśnięciem jest doskonałym wyborem. Pamiętaj jednak o tym, aby nie sięgać po gotowy jogurt owocowy, ma on bowiem dużo cukru w składzie. Zamiast tego wybierz jogurt naturalny i dodaj do niego ulubione owoce, posiekane orzechy i miód, jeśli chcesz, żeby był słodszy.
Suszone owoce
Suszone owoce to doskonały wybór, jeśli wieczorem czujesz mocną chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Są naturalnie słodkie, mają dużo błonnika, witamin i składników mineralnych.
Orzechy
W codziennej diecie orzechy zajmują bardzo ważne miejsce – są one bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, wspierają pracę mózgu i dodają energii. Wśród orzechów masz do wyboru wiele smaków – arachidowe, nerkowca, brazylijskie, włoskie czy laskowe. Ważne jest jednak to, żeby wybierać orzechy bez soli.
Zdrowa kanapka
Wieczorna przekąska, która usatysfakcjonuje cię na długi czas? Zrób sobie zdrową kanapkę! Wybierz chrupkie pieczywo lub chleb pełnoziarnisty, sałatę, warzywa i chude mięso, takie jak na przykład polędwica z indyka lub pierś z kurczaka.
Jagody
Bogate w błonnik, magnez i minerały – jagody to idealna wieczorna przekąska. Miseczka jagód dostarczy ci wiele witamin i będzie pysznym wyborem.
Źródło: VeryWellFit
Polecamy
Chipsy z aromatem dymu wędzarniczego zostaną wycofane. Ale nie tylko one. Jakie jeszcze produkty trafiły na „czarną listę”?
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – jak obliczyć i co na nie wpływa?
Chcesz obniżyć cholesterol? Sięgnij po te produkty
Słyszałaś o efekcie placebo w dietetyce? Dr Damian Parol wyjaśnia, na czym on polega
się ten artykuł?