Komosa ryżowa z kremem orzechowym. Idealny posiłek na początek dnia
Komosa ryżowa z kremem orzechowym i korzenną nutą to idealny początek dnia. Zamiast kanapki z byle czym jedzonej w biegu przygotuj sobie na śniadanie tę absolutnie wyjątkową rzecz.
Komosa ryżowa na zdrowie
Quinoa, czyli komosa ryżowa, to prawdziwy cudotwórca. Oprócz pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych zawiera tzw. saponiny, dzięki którym wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i stymuluje odporność. Do tego mamy orzechy włoskie, które mają zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy, a ponadto wykazują właściwości przeciwzapalne, odtruwające, przeciwkrwotoczne, ściągające na błony śluzowe i grzybobójcze. Dodatkowo jedzenie orzechów poprawia trawienie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
Czy wasze babcie też robiły nalewkę orzechową? Bynajmniej nie chodziło tu o walory smakowe, ale o fakt, że nalewka z orzechów włoskich ma zbawienne działanie przy nieżytach pokarmowych. Przygotowanie takiego śniadania wcale nie wymaga dużo czasu, a uczucie sytości pozostaje na długo. No i jak smakuje…
Krem orzechowy – składniki
alt=”” width=”510″ height=”765″ />
Przepis na komosę ryżową z kremem orzechowym . Zdjęcie: Paulian Kolondra
Składniki:
– filiżanka orzechów włoskich
– filiżanka wody
– łyżeczka soku z cytryny
– łyżeczka syropu klonowego lub syropu z agawy
– pół łyżeczki soli
Quinoa:
– filiżanka komosy ryżowej
– 2 filiżanki wody
– 1/4 łyżeczki soli
– 2 łyżki soku pomarańczowego, świeżo wyciśniętego
– 1 łyżka syropu klonowego lub syropu z agawy
– 1 łyżeczka cynamonu
– 1/2 łyżeczka imbiru
– 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
– 1,5-2 filiżanki borówek lub malin
– 3/4 filiżanki orzechów włoskich
Krem orzechowy – przygotowanie
Przygotowanie kremu z orzechów wymaga wcześniejszego zalania ich wodą i odstawienia na noc do lodówki i jest to najlepsza opcja. Jeśli jednak o tym zapomnieliście i chcecie i tak przyrządzić krem, po prostu zmiksujcie orzechy z niewielką ilością wody do uzyskania gładkiej masy. Dla wzmocnienia smaku można też orzechy wcześniej podprażyć. Do masy dodajemy sok z cytryny, syrop klonowy (albo syrop z agawy) i sól i dokładnie łączymy. Komosę ryżową dokładnie płuczemy na sitku, zalewamy wodą i wsypujemy sól. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok 15-20 minut. Dodajemy połowę przygotowanego kremu z orzechów, sok pomarańczowy, syrop z agawy (lub syrop klonowy) i przyprawy. Podajemy, dekorując pozostała ilością kremu i owocami.
Paulina Kolondra – prowadzi bloga Timefordessert.pl, jest pasjonatką fotografii i kulinarnych stylizacji.
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?