Tort na śniadanie? Z pumperniklem i warzywami! Wypróbuj ten pełen zdrowia przepis
Śniadanie nie może być bułką z masłem! Może za to być kilkoma kromkami żytniego pumpernikla: kromki ułoży się jedna na drugiej, tworząc tort, a pomiędzy jego kolejnymi poziomami schowa wszystko, co wspaniałego ma wiosna w ofercie.
Dlaczego pumpernikiel?
Pumpernikiel to świetna baza dla lekkich i świeżych składników. Ciemny, wilgotny chleb wytwarzany jest potrójnie z żyta – z ziaren, pełnoziarnistej mąki i odrobiny słodu. Zawiera dzięki temu mnóstwo składników odżywczych właściwych temu zbożu. Są wśród nich minerały takie jak żelazo czy magnez oraz dobrze przyswajalne aminokwasy. Dzięki dużej ilości błonnika i niskiemu indeksowi glikemicznemu pumpernikiel syci na bardzo długo. Ma głęboki, wytrawny smak, który świetnie komponuje się z kremowymi smarowidłami i soczystymi warzywami. Dobrze się kroi i pięknie wygląda, kiedy jego idealnie równe kromki pełnią funkcję blatów w tym wyjątkowym torcie.
Dzięki temu przepisowi nie trzeba martwić się wykluczaniem żadnych wiosennych warzyw. Można wykorzystać wszystko, na co ma się ochotę, i to w najprzyjemniejszej z możliwych formie – jedząc tort na śniadanie! Jeśli jest wśród was ktoś, kto nadal wierzy, że nie można mieć wszystkiego, koniecznie musi zaserwować sobie rano podwójną porcję.
Śniadaniowy tort pumperniklowy z trzema pastami i nowalijkami
Zdjęcie: Marianna | Coutellerie
Składniki (na 4 porcje)
Pasta z tuńczyka ze świeżymi ziołami:
– 1 puszka kawałków tuńczyka w sosie własnym
– 1 łyżka jogurtu greckiego
– 1-2 łyżki majonezu
– po garści listków świeżej melisy, bazylii i pietruszki (lub innych ulubionych ziół)
– sól i pieprz do smaku
Wyjmij z puszki tuńczyka i odciśnij go z zalewy na drobnym sicie. Przełóż do miski, dodaj jogurt i majonez i połącz składniki. Jeśli pasta będzie za sucha, dodaj odrobinę majonezu. Zioła posiekaj drobno najostrzejszym nożem, jaki masz (tak, aby je ciął, a nie zgniatał). Dodaj do miski, wszystko dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku solą i pieprzem.
Smarowidło z fety z sumakiem:
– 200 g prawdziwej fety z mleka owczego i/lub koziego
– 80-100 g jogurtu greckiego
– kilka szczypt sumaku (bliskowschodniej przyprawy o kwaśnym smaku)
Fetę odsącz z zalewy i umieść w malakserze lub naczyniu blendera. Miksuj na gładką pastę, jednocześnie dodając jogurt, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Pasta powinna być puszysta, ale nie lejąca, aby można było bez obaw rozsmarowywać ją na pumperniklu. Przełóż do naczynia, dodaj kilka hojnych szczypt sumaku i przemieszaj łyżką.
Zdjęcie: Marianna | Coutellerie
Pasta z awokado z cytryną i słonecznikiem
– 3-4 łyżki nasion słonecznika
– 1 duże, dojrzałe awokado
– skórka z ½ niewoskowanej cytryny
– 1-2 łyżki soku z cytryny
– sól i pierz do smaku
Rozgrzej suchą patelnię, dodaj nasiona słonecznika i często mieszając, podpraż je, aż nabiorą złotego koloru i zaczną pięknie pachnieć. Odstaw do wystudzenia.
W międzyczasie wyjmij miąższ z awokado, rozgnieć go w misce widelcem razem ze skórką oraz sokiem z cytryny (zacznij od 1 łyżki, później możesz dodać więcej do smaku). Na koniec dorzuć 2 łyżki nasion słonecznika (resztę zachowaj do posypania wierzchu tortu) i wymieszaj.
Dodatkowo:
– ½ żółtej papryki
– 4-5 dużych rzodkiewek
– 3 ogórki gruntowe
– 8 jednakowych kromek pumpernikla
– 1 pęczek szczypioru z dymki
– młode listki jarmużu lub ulubione kiełki do dekoracji
Umyj i osusz wszystkie warzywa. Paprykę pokrój w drobną kosteczkę, rzodkiewki i ogórki potnij na cienkie plasterki, a szczypior grubo posiekaj.
Zdjęcie: Marianna | Coutellerie
Następnie przygotuj stanowisko do składania tortu – na środku połóż dużą kuchenną deskę (możesz też użyć od razu płaskiego talerza, na którym będziesz podawać tort). Wokół niej zgromadź wszystkie przygotowane składniki. Na desce lub talerzu ułóż dwie kromki pumpernikla i rozsmaruj na nich połowę pasty z fety z sumakiem. Hojnie obsyp żółtą papryką. Przykryj kolejnymi dwiema kromkami. Teraz dodaj warstwę pasty z tuńczyka, a na niej ułóż plasterki ogórka. Przykryj pumperniklem i równo rozsmaruj cytrynową pastę z awokado. Ułóż gęsto pokrojone rzodkiewki i dodaj ostatnie dwie kromki pumpernikla. Rozsmaruj na nich resztę pasty z fety, a wierzch udekoruj szczypiorem, listkami oraz kiełkami. Całość oprósz solą oraz pieprzem i posyp zachowanymi nasionami słonecznika. Gotowe! Tort krój na porcje długim nożem z piłką.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?