Przejdź do treści

Cebula dymka – sadzenie i uprawa. Przepis na zupę z dymką

Cebula dymka - sadzenie i uprawa. Przepis na zupę z dymką Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cebula dymka to odmiana cebuli zwyczajnej – warzywa, które gości niemal w każdej kuchni. Dymkę uwielbiamy za małe cebulki o delikatnym smaku i niezastąpiony szczypiorek. Możemy uprawiać ją w przydomowym ogródku na wiosnę lub w doniczce przez cały rok. Dziś przedstawiamy ci nowy kulinarny sposób na dymkę – wykonaj z nami zupę z cebuli dymki z jajkiem w koszulce. Przy okazji dowiesz się, że cebula dymka to nie tylko smaczny dodatek, ale i źródło wartości odżywczych.

Co to jest cebula dymka?

Cebula dymka to drobna cebulka, którą zwykle sadzi się by uzyskać dorodną, jadalną cebulę, a przy okazji przez cały sezon zbierać soczysty szczypiorek. Innymi nazwami, którymi zwykło się określać cebulę, a właściwie Allium cepa L są: cebula zwyczajna, zielona cebula lub cebula ogrodowa, choć tak naprawdę z botanicznego punktu widzenia poprawna nazwa cebuli to… czosnek cebula.

Cebula dymka to cenne warzywo bogate w witaminy (C, A, B1, B2), kwas foliowy, beta-karoten oraz składniki mineralne (potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo). W smaku jest delikatniejsza od swojej „dorosłej wersji” i można ją energicznie siekać bez obaw, że uroni się łzy. Wykorzystuje się ją głównie jako dodatek do twarożku lub do posypania kanapek. Wiosenna dymka może też stać się głównym bohaterem potraw.

Właściwości zdrowotne cebuli

Dzięki obecności minerałów, witamin i substancji bioaktywnych cebula to bardzo wartościowe warzywo o udowodnionych właściwościach leczniczych. Zawarte w dymce flawonoidy są naturalnymi antyoksydantami. To właśnie nim cebula zawdzięcza działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Cynk, magnez i witamina C biorą udział we wzmacnianiu odporności. O cebuli mówi się jako o naturalnym antybiotyku, ponieważ dzięki obecności fitoncydów działa silnie antybakteryjnie. Aktywność przeciwbakteryjną wykazuje w stosunku do bakterii Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans, Bacillus cereus oraz Helicobacter Pylori. Cebulę wykorzystuje się w łagodzeniu objawów nieżytu nosa, ponieważ zwiększa wydzielanie śluzu z górnych dróg oddechowych.  Ponadto cebula korzystnie wpływa na układ krążenia – redukuje poziom „złego cholesterolu” (LDL), obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Czosnek niedźwiedzi - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Cebula dymka – uprawa

Cebula jest rośliną dwuletnią, świetną do uprawy w klimacie umiarkowanym. Sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania o sadzeniu i uprawie cebuli.

  • Gdzie kupić cebulę dymkę? Nasiona można kupić w sklepie ogrodniczym lub przez internet. Choć istnieje wiele odmian cebuli, do sadzenia warto wybrać odmianę: „Wenta”, „Sochaczewska”, „Wolska” lub  „Karmen”. Cena cebuli dymki  wynosi około 10 zł za 0,5 kg.
  • Kiedy sadzić cebulę? Dymkę można sadzić już wczesną wiosną.
  • Jak sadzić dymkę? Wysadzamy ją na wcześniej przygotowanych grządkach, w odstępach co 5-8 cm.
  • Kiedy nawozić cebulę? Roślina lubi wodę i składniki pokarmowe w glebie. Gdy nawozimy ziemię jesienią, cebulę sadźmy na wiosnę.
  • Jak sadzić cebulę w doniczce? Będziemy potrzebować odpowiednie podłoże – nada się uniwersalne podłoże ogrodnicze lub podłoże do warzyw z torfem lub kompostem. Ziemia powinna być próchnicza i świeża. Cebulkę wsadzamy na taką głębokość, żeby ziemia przykryła połowę lub 3/4 cebuli, doniczkę ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Szczypiorek możemy zbierać już po 3 tygodniach.
Bądź fit - jedz komosę

Jak jeść cebulę dymkę?

Cebulę dymkę najlepiej wykorzystać do zup i sałatek. Bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do mięsa: kurczaka lub wołowiny. Z cebulą dymką spotkamy się także w daniach kuchni azjatyckiej. Pamiętajmy, że dymka jest łagodniejsza w smaku i słodsza niż zwykła cebula, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób, które nie przepadają za ostrymi i bardzo wyrazistymi potrawami.

Zupa z cebuli dymki z jajkiem w koszulce

Tosia z bloga Burczymiwbrzuchu poleca prosty przepis na wiosenną kremową zupę z dymki, którą warto podać z jajkiem w koszulce i z razowymi grzankami.

Zupa z cebuli dymki z jajkiem w koszulce – składniki na 3-4 porcje:

  • cebula dymka – 2 pęczki
  • 2 cm korzenia imbiru
  • 2 cm trawy cytrynowej (można pominąć)
  • łyżeczka ziaren kolendry
  • 2 małe ziemniaki
  • 600–650 ml bulionu z warzyw
  • 2 łyżki oliwy
  • łyżeczka soku z cytryny
  • sól, pieprz
  • grzanki z razowego chleba
  • jajka w koszulce 

Zdjęcie: Tosia Kolo | Burczymiwbrzuchu

Przygotowanie:

Dwa pęczki cebuli dymki myjemy i osuszamy. Białą część z cebulkami kroimy w drobną kostkę, szczypiorek również siekamy i odkładamy na później. Drobno siekamy imbir oraz trawę cytrynową. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy przygotowane składniki oraz ziarenka kolendry i podsmażamy je przez kilka minut. W tym czasie obieramy ziemniaki i kroimy je w drobną kostkę. Dorzucamy do garnka z pozostałymi składnikami, razem z połową szczypiorku. Całość podsmażamy ok. 3 minut. Wlewamy bulion, dodajemy łyżeczkę soli, zmniejszamy ogień. Całość gotujemy 15-20 minut, aż ziemniaki będą miękkie.

Do tak przygotowanej zupy dodajemy resztę szczypiorku (zostawiamy ok. 2 łyżek) i miksujemy blenderem na gładki krem. Próbujemy zupy, przyprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny do smaku. Krem podajemy z jajkiem w koszulce, razowymi grzankami i posiekanym szczypiorkiem. Dla pikantnego smaku posypujemy dodatkowo suszonymi płatkami chilli.

Jajko w koszulce – przygotowanie

1. W trakcie gotowania zupy przygotowujemy jajko/a w koszulce.
2. Do rondla wlewamy 0,5 l wody, dodajemy łyżeczkę soli oraz 2 łyżeczki octu (winnego lub jabłkowego).
3. Podgrzewamy wodę, a do miseczki wbijamy jajko.
4. W gotującej się wodzie robimy za pomocą łyżki „wirek”, w który wlewamy ostrożnie jajko.
5. Gotujemy je przez mniej więcej 3 minuty.
6. Gotowe jajko wyjmujemy z wody za pomocą cedzakowej łyżki, przekładamy do miseczki z zupą.

Bibliografia:

[1] Kamila Wala, Martyna Kuczyńska, and Zygmunt Zdrojewicz, “Cebula – niedocenione źródło korzyści terapeutycznych”, Med Rodz, vol. 22, no. 1, pp. 41–46, 2019.

[2] K. P. Sampath Kumar, D. Bhowmik, and P. Tiwari, “Allium cepa: A traditional medicinal herb and its health benefits”, J. Chem. Pharm. Res, vol. 2, no. 1, pp. 283–291, 2010.


Tosia Kolo – razem z przyjaciółką Śliwką prowadzi  bloga burczymiwbrzuchu. Miłośniczka gotowania z powołania, pierwsze kroki w kuchni stawiała już w szkole podstawowej. Na co dzień odkrywa nowe smaki, wypieka domowy chleb, wymyśla nowe przepisy i organizuje cateringi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: