Przejdź do treści

Pad thai – zdrowy tajski fast food. Zrób sobie kulinarną wyprawę do Tajlandii

Pad thai – zdrowy tajski fast food. Zrób sobie kulinarną Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pad thai to typowe tajskie danie uliczne. Przygotowywane jest w krótkim czasie, spożywa się je od razu. Łatwiej i szybciej jest je zrobić w woku. Istnieje kilka wersji tego dania – poznajcie naszą, a z łatwością przygotujecie pad thai sami!

 

Jakie składniki kupić do pad thai?

Do naszej wersji pad thai dodamy fasolkę szparagową, ponieważ świetnie tutaj pasuje i jest zdrowa. Fasolka jest bogata w błonnik, wspomaga układ trawienny, ma niski indeks glikemiczny. Dzięki zawartości witaminy C wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed zawałem serca i ma mnóstwo białka.

W pad thai niezwykle ważny jest wybór makaronu. Nie może to być każdy makaron. Polecamy gruby makaron ryżowy, który po ugotowaniu staje się biały i elastyczny. Warto po niego sięgać, bo jest lekkostrawny, niskokaloryczny i bezglutenowy. Możesz również wybrać nudle ryżowe. Mają różne długości i grubości.

Aby przygotować sos do pad thai, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych składników. Pierwszy z nich to sos rybny ‒ tłoczy się go ze sfermentowanych ryb i z krewetek. Oprócz sosu sojowego jest to jedna z najczęściej używanych przypraw w kuchni azjatyckiej.

 

Przepis na bibimbap

Sos sojowy także będzie potrzebny ‒ powstaje on w procesie fermentacji ziarna soi, ziarna pszenicy, wody i soli. Sos ten nie tylko poprawia smak potraw, ale ma też walory zdrowotne. Dostarcza naszemu organizmowi białka, jest źródłem błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sos sojowy zawiera witaminy z grupy B i może być stosowany w diecie odchudzającej.

Kolejny ważny składnik to pasta z tamaryndowca. Wykonuje się ją ze sfermentowanego tamaryndu, ma słodko-kwaśny smak. Klasyczny pad thai zawiera kiełki, szalotkę i orzeszki ziemne. My do naszego dodamy jeszcze świeżą kolendrę.

Dlaczego warto zrobić pad thai w domu? Po pierwsze – bo jest pyszny! Poza tym bardzo szybko się go przygotowuje i można do woli eksperymentować z dodatkami. Sprawdzi się w wersji mięsnej z wieprzowiną, wegetariańskiej z jajkiem i wegańskiej z warzywami (przy przygotowywaniu wersji wegetariańskiej albo wegańskiej możesz pominąć sos rybny i dać trochę więcej sosu sojowego).

To co, gotowe na kulinarną wyprawę do Tajlandii?

Przepis na domowy pad thai

Składniki (przepis dla 2‒3 osób):

– jedno opakowanie makaronu ryżowego,
– 2 garście świeżej fasolki szparagowej,
– 2 szalotki,
– pół opakowania kiełków,
– 2 ząbki czosnku,
– 4 łyżki sosu rybnego,
– 3 łyżki cukru trzcinowego,
– 5 łyżek pasty z tamaryndowca,
– 3 łyżki sosu sojowego,
– garść orzeszków ziemnych (niesolonych),
– 2-3 łyżki oleju ryżowego do smażenia,
– pół pęczka kolendry,
– wok (jeśli nie masz woka, wystarczy głęboka patelnia).

Przygotowanie:

Podpraż orzeszki. Posiekaj drobno szalotkę, czosnek, dymkę i kolendrę. W dużym garnku zagotuj wodę. Wrzuć do niego fasolkę i gotuj 5‒8 minut. Po tym czasie dodaj do garnka makaron i gotuj, aż zmięknie. Potem całość odcedź. Postaw wok na ogniu i wlej olej. Na rozgrzany tłuszcz wrzuć szalotkę i czosnek, smaż, aż szalotka się zeszkli. Wlej sos rybny, sos sojowy, pastę z tamaryndowca, dodaj cukier, całość zamieszaj. Do woka wrzuć fasolkę i makaron, mieszaj, aż sos go pokryje. Na koniec dodaj orzeszki, kolendrę i kiełki, delikatnie zamieszaj. Podawaj w głębokich miskach i jedz od razu.

Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com

 


masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni. Po więcej zdjęć sięgnijcie na www.masztalerz.tumblr.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: