Przejdź do treści

Niezwykle pikantne chipsy wycofane ze sprzedaży. „Ostrzeżenia z całej Europy”

Chipsy
Ostrzeżenia o problemach zdrowotnych po zjedzeniu chipsów zgłaszało wiele europejskich krajów/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ekstremalnie pikantne chipsy czeskiego producenta zostały wycofane ze sprzedaży. Produkt stawał się coraz bardziej popularny, jednocześnie wzrastała liczba doniesień o problemach zdrowotnych osób, które ich spróbowały. Informacje o zagrożeniu płynęły z wielu europejskich krajów.

Ekstremalnie ostre chipsy popularne na całym świecie

Mowa o czeskich chipsach Hot Chip Challenge, które są niezwykle popularne wśród nastolatków i amatorów pikantnych doznań smakowych. Artykuł sprzedawany jest w pudełkach w kształcie trumny. Do paczki dołączane są jednorazowe rękawiczki, które mają chronić przed poparzeniem skóry. Chips jest obsypany najostrzejszymi papryczkami świata, czyli odmianami Carolina Reaper iTrinidad Moruga Scorpion. „Produkt jest ekstremalnie pikantny, chronić oczy i używać rękawiczki ochronnej. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci” – ostrzega jeden ze sklepów internetowych oferujących sprzedaż tej nietypowej przekąski. W opisie artykułu w sklepie internetowym widnieje także zastrzeżenie: „począwszy od zakupu, całe ryzyko związane z jego używaniem i spożywaniem przechodzą w całości na nabywcę”.

„Jakieś ostatnie słowo?” – pytają „żartobliwie” producenci na opakowaniu produktu.

Mimo ostrzeżeń chipsy stały się tak popularne, że wideo z udokumentowaną próbą ich zjedzenia zaczęły nagrywać osoby z całego świata. W wyzwaniu tiktokerzy próbowali zmierzyć się ze skalą ostrości produktu. Zabawa jednak okazała się zagrażającą życiu i wywołała wiele problemów zdrowotnych.

„Osoby, które podejmą wyzwanie, mogą doświadczyć załamania głosu, rozmytego widzenia, trudności w oddychaniu i innych przypadłości spotykanych po zjedzeniu ostrej papryki. Tutaj nie ma żartów” – podaje w informacji sklep internetowy oferujący sprzedaż chipsów Hot Chip Challenge.

Hot Chip Challenge wycofane ze sprzedaży

Z dolegliwościami zdrowotnymi po zjedzeniu popularnych chipsów zaczęli mierzyć się konsumenci z całej Europy. Jak przyznał rzecznik czeskiego Ministerstwa Rolnictwa Vojtech Vily w rozmowie z lokalnymi mediami, firma zawiesiła sprzedaż produktu. Decyzja została spowodowana licznymi problemami po zjedzeniu pikantnej przekąski.

„Wiemy o sytuacji we Włoszech i w Niemczech. Oczywiście, zdrowie, jak i bezpieczeństwo naszych klientów to dla nas priorytet. Należy jednak pamiętać, że naszą grupą docelową dla tego produktu są osoby dorosłe. Na opakowaniu znajdują się szczegółowe ostrzeżenia dla grup, które powinny ich unikać (dzieci, kobiety w ciąży i osoby wrażliwe na kapsaicynę). Nasz produkt spełnia wszystkie ograniczenia prawne” – czytamy w oświadczeniu menedżera firmy Hot-Chip, Ondřeja Šodka. Stwierdził on również, że Hot Chip Challenge jest w pełni naturalny i zawiera wyłącznie papryczkę spożywczą zatwierdzoną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Wycofanie produktu ze sprzedaży rozważają Włosi. Ekstremalnych chipsów nie znajdziemy już  m.in. na półkach sklepowych we Francji i Niemczech. Także czeskie władze postanowiły o wycofaniu produktu ze sprzedaży.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: