Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała kawy i herbaty w 91 sklepach w całej Polsce. Wyniki badań wykazały nieprawidłowości w jakości towarów w ponad połowie zweryfikowanych punktów sprzedaży. W składzie produktów odnaleziono m.in. cement, fragmenty muszli ślimaków czy ptasich piór.
Jaka jest jakość kaw i herbat w polskich sklepach?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) opublikowała w mediach społecznościowych komunikat będący podsumowaniem kontroli jakości produktów w polskich sklepach. Badaniem zostały objęte: kawy, herbaty oraz herbatki owocowe i ziołowe przede wszystkim sprzedawane luzem, ale zweryfikowano też te, które były w opakowaniach producenta. Przedmiotem kontroli było sprawdzenie, czy w sklepach przestrzegane są przepisy dotyczące jakości handlowej żywności oraz weryfikacja kontrolowanych towarów pod względem deklaracji.
Kontrola 91 sklepów w całej Polsce została przeprowadzona w pierwszym kwartale 2024 r. Inspektorzy zakwestionowali jakość produktów w ponad połowie punktów – dokładnie w 54 z nich.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie IJHARS, przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały obecność:
- zanieczyszczeń, np. muszli ślimaków, kamyków, fragmentów plastiku, gałązek, cementu, ptasich piór,
- barwników niedopuszczonych do stosowania w herbatach, np. E 102 tatrazyny, E 104 żółcieni chinolinowej, E 123 amarantu,
- niezadeklarowanego składnika (w kawie oznakowanej jako 100% robusta wykryto ziarna arabiki).
W wyniku kontroli stwierdzono również przypadki podmiany asortymentowej, tj. zamiast deklarowanej czarnej jagody i borówki, w składzie wykryto aronię.
Wykryto liczne nieprawidłowości: 36 decyzji o karach pieniężnych
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w swoim komunikacie zwraca też uwagę, że w przypadku kaw i herbat sprzedawanych luzem nieprawidłowości było więcej. Dotyczyły one m.in.:
- braku informacji o składnikach,
- rodzaju (czarna, zielona, czerwona),
- przetworzeniu produktu (ziarnista, mielona, palona).
Ponadto stwierdzono, że niektóre produkty były sprzedawane po upływie daty ważności. W wyniku wykrytych nieprawidłowości inspektorzy wydali 36 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne, a także 9 decyzji w związku z odstąpieniem od wymierzenia kary pieniężnej ze względu na niską szkodliwość czynu.
Dodatkowo na sprzedawców nałożono 11 mandatów oraz wydano 49 zaleceń pokontrolnych. Jednocześnie IJHARS podkreśla, że z uwagi na trwające postępowania administracyjne oraz procedury odwoławcze, ostateczna liczba i wielkość zastosowanych sankcji może jeszcze ulec zmianie.
Źródło: gov.pl
Co pijesz częściej?
Polecamy
Mycie nie usuwa pestycydów z owoców. Naukowcy twierdzą, że jest tylko jeden sposób, by się ich skutecznie pozbyć
Skontrolowali kilkadziesiąt lodziarni w Polsce. Wyniki są niepokojące, posypały się kary
Przebadali pomidory z popularnych w Polsce dyskontów. „Mamy do czynienia z 'powracaniem’ w żywności pestycydów wycofanych z UE” – grzmią eksperci
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
się ten artykuł?