Przejdź do treści

Mazurek wielkanocny – przepis. Jak zrobić go w wersji light?

Mazurek wielkanocny - przepis. Jak zrobić go w wersji light? Zdjęcie: Ania Włodarczyk | Strawberries from Poland
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ociekający kajmakiem, zalany czekoladą, pomarańczowy, cytrynowy, migdałowy, różany… Wielkanocny mazurek to wdzięczny temat kulinarny, ale też potężna bomba kaloryczna. Skoro jednak na Święta Zmartwychwstania Pańskiego mazurek być musi, to niech będzie! Tylko może lżejszy?

 

Mazurek wielkanocny – tradycyjny smakołyk na świątecznym stole

W moim domu rodzinnym wielkanocny mazurek pojawia się zawsze, z reguły taki na kruchym maślanym spodzie, najczęściej z warstwą kajmaku albo czekolady, w towarzystwie orzechów i migdałów. Mazurek to rarytas, co tu kryć. W tym roku tradycji też stanie się zadość, ale tym razem będzie to mazurek w lżejszej i zdrowszej wersji.

Wielkanocny mazurek kajmakowy, czyli klasyka

Mazurek kajmakowy jest – bez wątpienia – jednym z najpopularniejszych mazurków wielkanocnych. Do jego przygotowania wykorzystuje się masę krówkową lub mleko skondensowane. Warto zwrócić uwagę również na samo ozdabianie mazurków wielkanocnych  – w końcu tym głównie różnią się one od innych ciast. Przykładowo, można na nim wykonać wzór bazi, wykorzystując do tego płatki migdałowe i polewę czekoladową. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo zrobić napis – wystarczy ci do tego lukier i szpryca. Marzysz o tym, aby twój mazurek przypominał pisankę? Upiecz go w kształcie jajka, a następnie ozdób rodzynkami, orzechami włoskimi, migdałami oraz skórką pomarańczy. Możesz mieć pewność, że nikt się mu nie oprze!

Wielkanocny mazurek w lekkim wydaniu

Dobrym sposobem na odchudzenie mazurka wielkanocnego jest zastąpienie kruchego spodu waflem. Taki zabieg to również doskonała metoda na zaoszczędzenie czasu, którego w przedświątecznej gorączce zawsze nam brakuje, bo zamiast zagniatać kruche ciasto, ograniczam się do kupna cieniutkich i lekkich wafli (doskonale sprawdzą się tu również andruty).

Zamiast superkalorycznego kajmaku mój mazurek ozdobi mieszanka ulubionych bakalii: migdałów, orzechów włoskich, ziaren słonecznika, suszonych śliwek i moreli. Mile widziana jest tu również suszona żurawina, ale także wiśnie, rodzynki, nasiona goji, nasiona dyni czy siemię lniane. Do minimum ograniczam również cukier, dodaję odrobinę tylko po to, by utworzył na orzechach chrupiącą skorupkę.

Stół wielkanocny

W efekcie tych zabiegów, po godzinie podsuszania w piekarniku na stole ląduje chrupiący, mocno bakaliowy mazurek. A po świętach, jeśli oczywiście cokolwiek zostanie, możecie pokroić go w prostokąty i zamknąć w hermetycznym pudełku. Wtedy mazurek może z powodzeniem robić za domowe batoniki. Chrupcie je na zdrowie!

Bakaliowy mazurek wielkanocny – przepis

 Chrupiący mazurek bakaliowy. Zdjęcie: Ania Włodarczyk

Mazurek bakaliowy – składniki

  •  400 g mieszanki orzechów włoskich (pokrojonych), migdałów, sezamu i ziaren słonecznika
  • 100 g suszonych śliwek i moreli
  • 1 białko
  • szczypta soli
  • 50 g cukru trzcinowego 

Mazurek bakaliowy – przygotowanie

Śliwki i morele kroimy w paseczki. W misce ubijamy białka, po czym dodajemy cukier i lekko mieszamy. Do piany dodajemy wszystkie bakalie i delikatnie mieszamy. Na wyłożonej papierem do pieczenia formie układamy wafle, następnie bakalie wymieszane z pianą. Rozsmarowujemy masę równomiernie i pieczemy – suszymy ok. 1,5 godziny w 110 st. C.

Po ostygnięciu kroimy mazurek na niewielkie kwadraty. I zajadamy bez wyrzutów sumienia!

 


Ania Włodarczyk – prowadzi bloga Strawberries from Poland, na którym łączy swoje trzy największe pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: