Przejdź do treści

Używasz zamiennie proszku do pieczenia i sody oczyszczonej? Ekspertki Czytamy Etykiety wyjaśniają, czy to na pewno dobry pomysł

Używasz zamiennie proszku do pieczenia i sody oczyszczonej? Ekspertki Czytamy Etykiety wyjaśniają, czy to na pewno dobry pomysł
Używasz zamiennie proszku do pieczenia i sody oczyszczonej? Ekspertki Czytamy Etykiety wyjaśniają, czy to na pewno dobry pomysł/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć soda oczyszczona i proszek do pieczenia mają podobne działanie, to stosowanie ich jako zamienników może być sporym błędem. Ekspertki portalu Czytamy Etykiety wyjaśniają, dlaczego lepiej tego nie robić i jaka jest różnica pomiędzy jednym i drugim produktem.

Proszek do pieczenia a soda oczyszczona

„Proszek do pieczenia i soda oczyszczona często uważane są za zamienniki – w końcu i to, i to służy do pieczenia. Nie do końca jednak tak jest! Podstawową różnicą są składy obu tych produktów – za tym idzie również nieco inna zasada działania” – wyjaśniają ekspertki.

Jak wskazują w swoim poście, soda oczyszczona to po prostu wodorotlenek sodu, który do wytworzenia dwutlenku węgla potrzebuje dodatku kwasu, wyższej temperatury i środowiska wodnego. To dlatego właśnie podczas wypieku ciast z jego użyciem trzeba pamiętać o wszystkich tych elementach – dopiero wtedy zajdzie odpowiednia reakcja. A jaki skład ma proszek do pieczenia?

Proszek do pieczenia to wodorotlenek sodu + regulator kwasowości + mąka pszenna. Jak widzicie, kwas jest obecny już w samym proszku, więc nie trzeba go już więcej dodawać” – czytamy we wpisie.

Jak działa proszek do pieczenia i soda?

Ekspertki portalu Czytamy Etykiety zaznaczają, że w procesie spulchniania ciasta najważniejszą rolę pełni dwutlenek węgla, którego wydzielanie stymuluje zarówno proszek do pieczenia, jak i soda oczyszczona. Ale i tu występują różnice.

„W przypadku proszku do pieczenia wydzielanie dwutlenku węgla następuje na każdym etapie produkcji ciasta (już podczas mieszania, a potem także na etapie pieczenia). Stąd stosowany jest do wypieków, które robimy w niższej temperaturze 160-180 stopni. A co z sodą? Ona lepiej nadaje się do szybkich wypieków pieczonych w temp. powyżej 200 stopni, bo sama soda najlepiej wchodzi wtedy w reakcje. Jako że działa szybko w początkowej fazie pieczenia, a potem wolniej, to ciasto może być wewnątrz popękane lub nierówne” – czytamy na profilu Czytamy Etykiety.

Czy więc można traktować te dwa produkty zamiennie?

„Tak, ale nie zawsze – i w odpowiedniej proporcji. 1 porcja sody to 2-3 więcej proszku do pieczenia. Inne źródła mówią tak: 1 łyżeczka proszku do pieczenia odpowiada 1/4 łyżeczki sody” – piszą ekspertki. „Uwaga: najlepiej stosować je zamiennie tylko wtedy, kiedy w skład ciasta wchodzą składniki o odczynie kwaśnym, np. maślanka, sok z cytryny” – dodają.

Jeśli szukasz zdrowszego produktu wśród tych dwóch opcji, to według autorek wpisu jest to soda oczyszczona, ponieważ ma prostszy skład. A już na pewno będzie lepszym wyborem dla osób uczulonych na gluten lub nietolerujących go, ponieważ w skład proszku do pieczenia wchodzi również mąka, zwykle pszenna.

Chleb

Czytamy Etykiety

Czytamy Etykiety to portal, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska.

Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.

Ekspertki z Czytamy Etykiety, z Agnieszką Pocztarską na czele, są też aktywne w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie obserwuje 308 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: