Przejdź do treści

Syrop z cebuli – domowy sposób na infekcje. Łagodzi ból gardła i kaszel

Syrop z cebuli
Syrop z cebuli - domowy sposób na infekcje. Łagodzi ból gardła i kaszel Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Syrop z cebuli jest stosowanym od pokoleń naturalnym środkiem wspomagającym leczenie przeziębienia. Najważniejszym surowcem na syrop jest popularna w Polsce cebula (Allium cepa), choć na jego działanie wpływają także inne jego składniki takie jak miód, rozgrzewające przyprawy czy czosnek. Zobacz, jakie właściwości ma syrop z cebuli i jak go przygotować.

Syrop z cebuli działanie

Cebula należy do rodziny amarylkowatych, a jej właściwa nazwa to czosnek cebula. Warzywo to jest bliską krewniaczką czosnku. Cebula pochodzi z Persji. Już w czasach starożytnego Rzymu i Grecji była docenianym środkiem leczniczym. Syrop z cebuli jest jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów na przyspieszenie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Pamiętaj jednak, że jego przyjmowanie nie zastąpi wizyty u lekarza.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Barbara Dąbrowska

Dietetyk

Syrop z cebuli wykazuje silne właściwości bakteriobójcze dzięki zawartości związków siarki, przede wszystkim allicyny, która wydzielana jest po rozdrobnieniu mięsistych elementów cebuli. To właśnie o allicynie mówi się, że jest naturalnym antybiotykiem.

Syrop z cebuli sprawdzi się przede wszystkim w infekcjach bakteryjnych skracając czas ich trwania i zmniejszając ból gardła wywołany zakażeniem.

 

Spożycie syropu z cebuli w czasie przeziębienia rozrzedza także wydzielinę dróg oddechowych, przez co ułatwia oddychanie. Dzięki temu syrop z cebuli działa także na kaszel, zmniejszając jego nasilenie.

Dzięki zawartości kwercytyny, naturalnego przeciwutleniacza z grupy flawonoidów, syrop z cebuli zmniejsza stan zapalny i wzmacnia naczynia krwionośne.

Dodatkowo zawarte w cebuli prebiotyki ułatwiają ponowny wzrost prawidłowej mikroflory jelitowej po zastosowaniu antybiotyku. Prebiotyki to pożywka dla probiotyków, które przyjmuje się jednocześnie z antybiotykoterapią.

Syrop z cebuli dla dzieci i kobiet w ciąży

Syrop z cebuli przeważnie powstaje z dodatkiem miodu, który jest składnikiem dość silnie alergizującym. Z tego powodu syrop z cebuli warto jest wprowadzić do diety dziecka po 2. roku życia. Dzieci warto wcześniej zapoznać ze smakiem syropu z cebuli, żeby zwiększyć jego akceptację, gdy dojdzie do infekcji.

ciasto z pistacjami

U mniejszych dzieci sprawdzi się także woreczek cebulowy (pokrojona, zawieszona w woreczku cebula), który dzięki zawartości olejków eterycznych ułatwia najmłodszym oddychanie.

Syrop z cebuli można bezpiecznie stosować także w ciąży.

Jak zrobić syrop z cebuli?

Syrop z cebuli w zależności od dodatków może zmieniać smak, tak, żeby nie dominowała w nim cebula. Warto dodać do niego miód prawdziwy, który dodatkowo wzmocni jego działanie przeciwbakteryjne. Możesz też spróbować dodatku rozgrzewających przypraw o działaniu antybakteryjnym takich jak:

Syrop z cebuli zawsze rób na świeżo. Przechowuj go w lodówce maksymalnie przez 2-3 dni.

Syrop z cebuli przepis

Wypróbuj najlepsze przepisy na syrop z cebuli.

Syrop z cebuli i miodu

  1. Dużą cebulę obierz, ale usuń jak najmniej zewnętrznych liści. To w nich kryje się najwięcej kwercytyny.
  2. Cebulę posiekaj i przełóż do wyparzonego wcześniej słoika.
  3. Dodaj 2-3 łyżki płynnego miodu, odrobinę startego świeżego imbiru, 2-3 goździki, szczyptę cynamonu i sok z ½ cytryny.
  4. Słoik zakręć, całość dokładnie wymieszaj i odstaw na minimum 2 godziny. Po tym czasie syrop jest gotowy do spożycia.
  5. Smaki najlepiej łączą się po około 24 godzinach.

Syrop z cebuli i czosnku

  1. Dużą cebulę obierz i posiekaj, przełóż do wyparzonego słoika.
  2. Do cebuli dodaj 3 posiekane ząbki czosnku.
  3. Całość zalej 3-4 łyżkami płynnego miodu.
  4. Do mikstury dorzuć jeszcze 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, która łagodzi nieprzyjemny, czosnkowo-cebulowy zapach z ust.
  5. Słoik zakręć, całość dokładnie wymieszaj i odstaw na minimum 2 godziny, a najlepiej na dobę.
przegrzewanie organizmu

Syrop z cebuli dawkowanie

Dorośli powinni spożywać po 2 łyżeczki syropu z cebuli 3 razy dziennie. Młodszym dzieciom (do 5. roku życia) podawaj po pół łyżeczki 3 razy dziennie, starszym po łyżeczce 3 razy dziennie. Syrop z cebuli ma lekko wykrztuśne działanie, dlatego nie należy go przyjmować na noc. Może utrudnić spokojny sen.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.