Jarmuż – teraz ma swój czas! W sałatce z dynią, ciecierzycą i granatem zdobędzie twoje podniebienie!
Mówi się o nim sporo, a wachlarz zastosowań obejmuje koktajle, zupy, zapiekanki, pesto czy nawet chipsy. Warto więc wrócić do domu z naręczem pięknych, karbowanych liści! Jarmuż bowiem wyrósł na prawdziwą gwiazdę zdrowego gotowania. Jako podstawa jesiennej sałatki z dynią i ciecierzycą sprawdzi się doskonale.
Jarmuż – samo zdrowie!
Istnieje wiele odmian tej rośliny z rodziny kapustnych – liście mogą być postrzępione lub gładkie, mogą też przybierać przeróżne kolory, aż po intensywny fiolet, co oprócz kariery kulinarnej zapewniło jarmużowi miano rośliny ozdobnej. Ponoć najlepsze walory smakowe osiąga po przymrozkach, kiedy część jego charakterystycznej goryczki ustępuje pola wykształcającym się cukrom. A jak sprawdzić, który najbardziej będzie nam smakował? Najlepiej wyhodować samemu! Roślina ta ma bardzo niewielkie wymagania i chętnie przyjmie się w uprawie.
A czym jarmuż wynagrodzi nam gorączkowe rajdy po targach lub wygospodarowane miejsce w ogródku? Przede wszystkim bogactwem witamin i składników mineralnych. Oprócz witamin A, B1, B2, C (w naprawdę wielkich ilościach!), E i K, dostarczy nam żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas, kwas foliowy, błonnik, luteinę i wiele innych. Zawiera silne przeciwutleniacze i związki o właściwościach przeciwnowotworowych. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny, a jego częste wizyty w kuchni pomogą m.in. wzmocnić odporność. Lista jego zalet jest tak długa, że z nawiązką zapracował na zaszczytne miejsce w gronie superfoods.
Sałatka z jarmużem, ciecierzycą i granatem
Sałatka z jarmużem, cicierzycą i granatem – idealna na jesień! Zdjęcie: Aga Piątkowska | www.prettybaked.pl
Składniki (porcja dla 4 osób):
– 200 g liści jarmużu
– ½ dyni kamo kamo (można zastąpić np. dynią piżmową, hokkaido lub inną o zwartym miąższu)
– 240 g ciecierzycy z puszki, odsączonej
– 2 łyżki oliwy
– szczypta soli morskiej
– 30 g orzeszków piniowych
– nasiona z 1/3 granatu
Dressing:
– 1 łyżka miodu
– 1 łyżka soku z cytryny
– 1 łyżka oliwy
– szczypta soli morskiej
– szczypta mielonego pieprzu
Z liści jarmużu wykrajamy łodygi, pozostałe części rwiemy na mniejsze fragmenty i wrzucamy do dużej miski. Zalewamy wrzątkiem na minutę. Po upływie tego czasu dokładnie przepłukujemy jarmuż zimną wodą i odstawiamy do osuszenia.
Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Połówkę dyni oczyszczamy z pestek i włókien, obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Mieszamy w misce z ciecierzycą, oliwą i solą. Rozkładamy równomiernie na wyłożonej pergaminem blasze, pieczemy przez 15-20 minut. W międzyczasie odwracamy składniki, by zrumieniły się też z drugiej strony. Gotowe zostawiamy do ostygnięcia.
Orzeszki piniowe przez chwilę prażmy na suchej patelni, uważając, by się nie przypaliły. Z granatu odcinamy koronę i spód, tniemy na cząstki wzdłuż widocznych białych żyłek. Wyciągamy ziarenka, pozbywając się gorzkich fragmentów skórki. Miód, sok z cytryny i oliwę mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem.
Wszystkie składniki sałatki mieszamy, skrapiamy całość dressingiem. Smacznego!
Aga Piątkowska – Krakuska z krwi i kości, entuzjastka fotografii kulinarnej i fitnessu we wszelkich formach. Nieśmiała gaduła, superzorganizowana w swoim roztrzepaniu. Z kuchennym oprzyrządowaniem zaprzyjaźniła się, by przygotowywać „modeli” do zdjęć, niestety ci – jak na złość – nie dożywają czasem do sesji… Autorka bloga prettybaked.pl
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?