Przejdź do treści

Czosnek niedźwiedzi – jakie są jego właściwości lecznicze i zastosowanie?

Czosnek niedźwiedzi - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Czosnek niedźwiedzi - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czosnek niedźwiedzi to roślina, która posiada cenne właściwości lecznicze. Chcesz wiedzieć, jakie ma zastosowanie w medycynie oraz w kuchni i czym różni się od czosnku pospolitego? Przeczytaj nasz artykuł. 

Czosnek niedźwiedzi – jak wygląda, gdzie występuje

Czosnek niedźwiedzi – Allium ursinum – jest to roślina z podrodziny czosnkowych, z rodziny amarylkowatych. Bardzo często spotykany na południu Polski. Rzadziej występuje na północy naszego kraju. Jest to roślina jadalna, lecznicza i ozdobna. Bez problemu można go wyhodować w przydomowych ogródkach. Występuje także w runie leśnym.

Czosnek niedźwiedzi nie może być mylony z czosnkiem pospolitym, ponieważ w przeciwieństwie do niego nie występuje pod postacią cebuli. Ze względu na zielone liście o krótkich łodygach bardzo często mylony jest z trującym ziemowitem i konwalią. Trzeba więc zachować ostrożność, jeżeli mamy wątpliwości co do danej rośliny.

Według legendy niedźwiedzie po przebudzeniu ze snu zimowego zjadają taki czosnek ukryty w runie leśnym. Stąd też wzięła się jego nazwa – czosnek niedźwiedzi.

Estragon

Czosnek niedźwiedzi – właściwości lecznicze

Czosnek niedźwiedzi zabija bakterie odpowiedzialne za procesy chorobotwórcze. Dodatkowo nie narusza przy tym flory bakteryjnej naszego organizmu. Dlatego roślina zyskała miano naturalnego antybiotyku, którego działanie zbliżone jest do antybiotyków syntetycznych.

W dawnych czasach czosnek wykorzystywany był jako ziele przeciwszkorbutowe. Przemywano nim nawet zewnętrznie rany. Do dzisiaj czosnek niedźwiedzi pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach, dlatego stosowany jest przy chorobach układu oddechowego. Ale nie tylko.

Czosnek niedźwiedzi może wspomóc leczenie wielu chorób:

  • chroni przed rozwojem takich chorób, jak: choroby serca, zakrzepica, nowotwory, udary, nadciśnienie, miażdżyca;
  • oczyszcza wątrobę z toksyn;
  • hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozwój grypy czy też grzybicy;
  • obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów;
  • korzystnie wpływa na układ krążenia;
  • pomaga osobom ze schorzeniami reumatycznymi;
  • jest wykorzystywany podczas leczenia raka okrężnicy, żołądka i jelita grubego, ponieważ pobudza nasz układ immunologiczny do zwalczania komórek raka;
  • jest wykorzystywany jest do leczenia owsicy, tasiemczycy oraz glistnicy.

Na to wszystko mają wpływ antyoksydanty (witamina A,C,E) zawarte w czosnku niedźwiedzim oraz mikro- i makroelementy (cynk, mangan, siarka, żelazo). To dzięki nim czosnek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odpowiada za procesy regeneracyjne.

Lawenda

Czosnek niedźwiedzi w ciąży

Kobiety w ciąży i matki karmiące muszą zachować szczególną ostrość w przypadku stosowania preparatów na bazie czosnku niedźwiedziego. Przyjmowanie wszelkich preparatów ziołowych powinny skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ dobór odpowiedniego preparatu roślinnego wymaga równie dużej wiedzy, co w przypadku preparatu chemicznego. Niektóre preparaty ziołowe mogą wywoływać bardzo silne działanie, dlatego należy przestrzegać wszystkich zaleceń i ograniczeń podanych przez producenta.

Antybiotyk a wirus

Czosnek niedźwiedzi – zastosowanie w kuchni

Łagodny, słodkawy i lekko czosnkowy aromat czosnku niedźwiedziego nadaje świeżości wielu potrawom.

Warto zaopatrzyć się w jego młode, okazałe liście, bo są świetnym składnikiem sałatek. Czosnek to świetny dodatek do zup, można przygotować z niego również domowe pesto. Według wierzeń dobrym sposobem na podniesienie odporności jest nalewka z czosnku niedźwiedziego.

Dawkowanie czosnku niedźwiedziego powinno być większe niż w przypadku czosnku pospolitego. Dzieje się tak ze względu na na postępującą utratę połączeń siarkowych po zbiorze ziela i mniejszą zawartość substancji czynnych.

Zastosowanie w kosmetyce

Czosnek niedźwiedzi znalazł również zastosowanie w branży kosmetycznej. Związki siarki zawarte w nim korzystnie wpływają na wygląd naszej skóry i paznokci pozostawiając ją w nienagannym stanie. Jest skuteczną bronią pod postacią odpowiednich okładów w przypadku walki z trądzikiem.

Czosnek stanowi również idealny składnik do sałatek i zup oraz może być bazą do przyrządzania oleju.

Uprawa czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi najlepiej posadzić we własnym ogródku (dzięki czemu zachowamy pewność co do jego właściwości) na jesieni, na przełomie września i października. Można go zebrać na wiosnę, na przełomie kwietnia i maja.

Czy czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną? Do 2014 r. był objęty ochroną ścisłą. Aktualnie wg Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin jest zaliczany do gatunków roślin objętych ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane.

Czosnek niedźwiedzi osiąga wysokość od 20 cm do 50 cm. Liście są długoonkowe, z blaszką kształtu eliptyczno-lancetowatego, zaostrzoną na końcu i zbiegającą u nasady. Kwiaty czosnku wydzielają nektar gromadzący się u nasady pręcików. Owoc ma formę pękającej torebki, gdzie znaleźć  można trzy komory. Znajdziemy w nich jedno lub dwa nasiona o masie około 5,4 ±0,7 mg.

Roślina ta jest odporna na mrozy i bez problemu przetrwa zimę w ziemi, aby na wiosnę uraczyć nas swoimi plonami. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to roślina nie lubiąca zbyt dużej wilgoci, dlatego wybierajmy ziemię przepuszczalną.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?