Wegański pasztet krok po kroku
Świąteczny pasztet w roślinnej wersji, smaczny i aromatyczny dzięki suszonym grzybom oraz obfity w pełnowartościowe białko dzięki białej fasoli i kaszy gryczanej. A do tego prosty w przygotowaniu, krok po kroku z tym przepisem!
Świąteczny okres obfituje w czas spędzony w kuchni nad przysmakami, które szykujemy na wyjątkową wieczerzę z rodziną i bliskimi. Często to główny element przygotowań do świąt – dlatego warto zadbać o każdy szczegół. W dzisiejszym przepisie proponujemy przepyszny pomysł na pasztet z białej fasoli, którą uzupełniają aromaty suszonych grzybów oraz palonej kaszy gryczanej.
Nie może się nie udać – nie będzie suchy i rozpadający się, tylko wilgotny i zwarty, a jednocześnie lekki. Dodatek suszonych grzybów i karmelizowanej cebulki w brandy nada mu niesamowity aromat i smak.
Wegański pasztet z białej fasoli i suszonych grzybów z karmelizowaną cebulką
Wegański pasztet – składniki (na 1 keksówkę):
– 2 szklanki ugotowanej (około 1 szklanki suchej) drobnej białej fasoli
– 1 ½ szklanki ugotowanej (około ¾ szklanki suchej) kaszy gryczanej (palonej)
– 2 średnie cebule
– ¼ szklanki dobrej brandy, koniaku lub whiskey
– 25 g suszonych grzybów (borowiki, prawdziwki)
– 2 łyżki + ¼ szklanki oleju rzepakowego
– ½ szklanki zmielonych pestek dyni (opcjonalnie)
– 1 łyżeczka tymianku
– 1 łyżeczka lubczyku
– 1 łyżeczka wędzonej papryki
– sól, pieprz
Wegański pasztet – przygotowanie:
Przed przystąpieniem do przygotowywania przepisu suszone grzyby zalej wrzącą wodą, aż przykryje je w całości, i odstaw na kilka godzin do namoczenia. Ugotuj kaszę gryczaną oraz białą fasolę, którą wcześniej należy również namoczyć.
Na głębokiej patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim posiekaną w pióra cebulę, aż się lekko zezłoci. Następnie dodaj posiekane orzechy oraz brandy, poczekaj, aż całość odparuje, i wtedy dodaj wodę z moczenia grzybów. Całość duś na małym ogniu, aż cały płyn ponownie odparuje.
Zdjęcie: erVegan
Białą fasolę dodaj do cebuli z grzybami i porządnie wymieszaj. Całość przełóż do dużej miski, dodając jednocześnie kaszę gryczaną. Wymieszaj wszystko, a następnie zblenduj na gładką masę bez grudek, pod koniec dodając ¼ szklanki oleju.
Piekarnik nagrzej do 200°C, a keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż do niej masę i wyrównaj jej wierzch. Wstaw do piekarnika i piecz przez 40-60 minut, aż wierzch pasztetu będzie przypieczony i chrupiący.
Zdjęcie: erVegan
Upieczony pasztet wyjmij z piekarnika i odstaw do ostudzenia, najlepiej na całą noc. Po tym czasie wyciągnij pasztet z formy i przełóż do lodówki.
Gotowy pasztet możesz podawać po prostu na półmisku z pieczywem, ale również możesz go podsmażyć na patelni i podać na ciepło. Będzie świetnie smakować z pełnoziarnistym pieczywem.
Eryk – autor bloga erVegan, dietetyk, miłośnik dobrej i prostej kuchni, która pozytywnie wpływa na zdrowie. Swoją wiedzę o zdrowym żywieniu zdobywał na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Publikując zdrowe i łatwe do wykonania przepisy, pokazuje, że kuchnia roślinna może być pyszna nawet dla faceta. Zamienia fasolę w mocno czekoladowe brownie, bataty w pyszne burgery, a daktyle w słodki karmel!
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Małgorzata Rozenek-Majdan przeszła na dietę wegańską. „Białko jest demonizowane”
JEŚĆ CZY BYĆ: Od steku z mamuta po udko z probówki – historia mięsa
Uważaj na ozdoby z masy cukrowej. „One wszystkie mogą wywoływać rzuty alergii” – ostrzega pediatrka
Wielkanoc na diecie wegańskiej – jak poradzić sobie w święta bez jaj?
się ten artykuł?