4 min.
Jak przechowywać warzywa i owoce latem oraz na zimę?

Jak przechowywać warzywa i owoce latem oraz na zimę? Istock.com
Najnowsze
12.04.2021
Czy jedzenie ma płeć? Dietetyczka Sylwia Maksym wyjaśnia
12.04.2021
„Karmię piersią, jem zdrowo”. Książka, którą powinna przeczytać każda świeżo upieczona mama!
11.04.2021
Nadwrażliwość na gluten – sprawdź, czy to masz
11.04.2021
Nowalijki – jeść czy się wystrzegać?
10.04.2021
6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia
Wiedza, jak prawidłowo przechowywać warzywa i owoce pozwala nie tylko na zachowanie ich prozdrowotnych właściwości, ale i mniejsze marnowanie żywności. Odpowiednie przechowywanie warzyw na zimę sprawia, że możemy się nimi cieszyć także poza sezonem upraw. Jedne warzywa lepiej trzymać w lodówce, inne tam, gdzie jest ciepło i dociera naturalne światło. Sprawdź i wykorzystaj nasze podpowiedzi w przyszłości.
Spis treści
Jak przechowywać warzywa i owoce w lodówce?
Jeśli mówimy o przechowywaniu żywności, w pierwszej kolejności myślimy o lodówce. Dla warzyw i owoców najlepsze są dolne szuflady lodówki, w których panuje temperatura 7-10 stopni Celsjusza. Warzywa i owoce należy trzymać osobno, ponieważ wydzielający się podczas dojrzewania etylen może powodować psucie się sąsiadujących surowców. Ponadto warzywa i owoce znajdujące się w lodówce wytwarzają wilgoć, dlatego ważnym elementem przechowywania jest zabezpieczenie danego miejsca ręcznikiem papierowym lub gazą.
Owoce, które należy przechowywać w lodówce to:
- maliny, truskawki, jagody, poziomki i borówki – można przechowywać je bez mycia przez 1-2 dni
- winogrona
- śliwki
- wiśnie i czereśnie
- wszystkie owoce obrane ze skórki – niska temperatura ochroni je przed rozwojem bakterii, choć spowoduje też częściową utratę smaku i aromatu
- sałatki owocowe.
Lodówka jest dobrym miejscem dla:
- warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki i selera (choć równie dobrze można umieścić je w piwnicy lub chłodnej spiżarni)
- kapusty
- brukselki
- brokułów
- porów
- papryki
- cukinii
- kalafiora
- sałaty
- szczypiorku.
W chłodnych warunkach warzywa mają dłuższy czas przydatności do spożycia i nie starzeją się tak szybko. Sałaty nie przechowujmy w szczelnie zamkniętych opakowaniach lub woreczku foliowym, ponieważ brak dostępu powietrza powoduje przekształcanie azotanów w niebezpieczne dla zdrowia azotyny. Jeśli warzywa poddaliśmy obróbce (krojenie, obieranie) koniecznie umieśćmy je w lodówce, gdyż pozostawione w temperaturze pokojowej będą szybciej gnić.
Jak przechowywać warzywa i owoce w kuchni?
W temperaturze pokojowej należy przechowywać owoce cytrusowe (mandarynki, pomarańcze), awokado, figi, gruszki, mango, papaję, ananasy, arbuzy, melony, brzoskwinie, morele, kiwi i banany. Najlepiej przetrzymywać je w miejscu suchym i ciepłym. Ta sama reguła dotyczy warzyw takich jak: ogórki, pomidory, cebula, czosnek, ziemniaki (mogą być dodatkowo przechowywane w piwnicy lub spiżarni), cukinia i bakłażan.
Jak przechowywać warzywa na zimę?
Aby cieszyć się warzywami i owocami dłużej, z pomocą przychodzi zamrażanie. Odpowiednio przygotowane warzywa powinny być najpierw wyparzone a następnie zanurzone w zimnej wodzie i osuszone. Główną zasadą zamrażania jest korzystanie z hermetycznych worków, które należy maksymalnie wypełnić surowcem. Co ważne, po rozmrożeniu warzyw, nie należy ich ponownie zamrażać.
Do przechowywania przez całą zimę nadaje się wiele warzyw. Warzywa korzeniowe i kapustne potrzebują powietrza o dużej wilgotności i temperatury 1-4 stopnie Celsjusza. Najlepiej do tego celu nadają się piwnice. Do skrzynek z warzywami korzeniowymi wsypujemy wilgotny piasek, by zabezpieczyć je przed wyschnięciem.
Innym sposobem przechowywania są kopce – do głębokich na 50-60 cm rowów wkłada się marchew, pietruszkę i seler; natomiast do 20-30 cm rowów buraki i kapustę. Rowy z warzywami przysypujemy ziemią, a po nadejściu mrozów przykrywamy dodatkowo słomą i ponownie zasypujemy ziemią.
Dlaczego prawidłowe przechowywanie owoców jest ważne?
Naukowcy z Rice University i University of California w swoim nowym eksperymencie dowiedli, że rośliny mają swój cykl okołodobowy i w zależności od pory dnia zmieniają właściwości. Wytwarzają na przykład więcej przeciwnowotworowych związków lub substancji odstraszających owady.
Poprzednie badania tych specjalistów, w których wykorzystano – modelowo stosowaną w genetyce – roślinę o nazwie rzodkiewnik pospolity pokazały, że zaczynała ona produkować związki odstraszające szkodniki zaraz przed wschodem słońca – czyli wtedy, gdy dla owadów rozpoczynała się pora karmienia.
Teraz przyjrzano się dokładnie kapuście, marchwi, dyni i jagodom. Wszystkie rośliny odbierają bodźce świetlne, co pozwala im prawidłowo funkcjonować. Jak podkreślają eksperci w artykule opublikowanym w „Current Biology”, życie roślin nie kończy się wraz z ich zerwaniem. Dlatego radzą, by nie zaburzać ich prawidłowego cyklu, nawet jeśli za niedługo mają trafić do garnka. Odpowiednie przechowywanie warzyw i owoców ma tak wielkie znaczenie, ponieważ będą mogły dalej dojrzewać, a my – cieszyć się ich smakiem.
Bibliografia:
[1] “Przechowywanie warzyw i owoców: czy lodówka to idealne miejsce?”, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, [Online]. Available: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/przechowywanie-warzyw-i-owocow–czy-lodowka-to-idealne-miejsce-. [Accessed: 23-Sep-2020].
[2] Monika Korkuś, “Przechowywanie warzyw i owoców ”, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. [Online]. Available: https://www.kalendarzrolnikow.pl/1144/przechowywanie-owocow-i-warzyw-zima. [Accessed: 23-Sep-2020].
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.04.2021
Solvita Bułka: Kiedy weszłam w ketozę, poczułam, jakby mi ktoś zdjął z mózgu kołdrę, pojawiła się „świetlistość” umysłowa

15.03.2021
„Ludzie często obawiają się nie tego, czego powinni, a ignorują realne zagrożenie dla zdrowia” – mówi Damian Parol, psychodietetyk

15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!

10.01.2021