Kotlety jaglane z pieczarkami
Pyszny, sycący, prosty w przygotowaniu – oto i on, wegański kotlet! Wystarczą: kasza jaglana, pieczarki, świeży tymianek, podsmażana cebulka i obiad gotowy
Kasza jaglana zyskuje na popularności i coraz częściej wraca na polskie stoły. To dobrze, bo to jedna z najstarszych i jednocześnie najzdrowszych kasz. Jej uniwersalny smak sprawia, że doskonale odnajduje się w deserach i słonych daniach. Warto wspomnieć, że kasza ta zawiera sporo łatwo przyswajalnego białka, co jest istotne dla osób niejedzących produktów odzwierzęcych. Ma właściwości wysuszające z nadmiaru wydzieliny w organizmie. Warto ją jeść szczególnie podczas kataru czy kaszlu. Jest uważana za naturalny antybiotyk. Dobra informacja dla osób niejedzących glutenu – kasza jaglana go nie zawiera. Oprócz tego poprawia przemianę materii, ma dobry wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Na jej spożywanie powinny uważać osoby chore na cukrzycę, ponieważ produkt ten ma wysoki indeks glikemiczny. Jest bogata m.in. w witaminy A, D, E, B6, B12 i kwas foliowy. Zawiera wapń, żelazo, fosfor, cynk, miedź i magnez.
My kotlety jaglane podajemy z buraczkami i kiszonymi ogórkami. Możesz je jeść także z lekką sałatą z pomidorami albo z ziemniakami. Najlepiej przygotować większą ilość, zamrozić i w razie potrzeby mieć pyszny obiad zawsze pod ręką.
Kotlety jaglane z pieczarkami – przepis
– ok. 300 g kaszy jaglanej
– ok. 300 g pieczarek
– jedna duża cebula
– 2-3 ząbki czosnku
– ok. 1 łyżki listków świeżego tymianku
– sól i pieprz do smaku
– olej rzepakowy do smażenia
– 4-5 łyżek bułki tartej plus do obtaczania gotowych kotletów
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną ugotuj według instrukcji na opakowaniu i ostudź.
Zdjęcie: masz.talerz
Pieczarki oczyść i pokrój w małą kostkę.
Zdjęcie: masz.talerz
Drobno posiekaj cebulę i czosnek. Na patelnię wlej 3-4 łyżki oleju. Kiedy się rozgrzeje, dodaj cebulę i czosnek. Od razu posyp solidną szczyptą soli. Wsyp tymianek. Dodaj pieczarki. Całość smaż, aż pieczarki będą gotowe. Farsz przełóż do ugotowanej kaszy. Dokładnie wymieszaj, dodaj bułkę tartą i dopraw solą oraz pieprzem. Z uzyskanej masy uformuj kotlety.
Zdjęcie: masz.talerz
Obtocz je w bułce tartej i wstaw do lodówki na minimum godzinę.
Zdjęcie: masz.talerz
Na patelni rozgrzej kilka łyżek oleju. Podsmaż przez chwilę kotlety, aż się zarumienią i będą gorące. Jeśli nie chcesz ich za długo smażyć, podgrzej je w piekarniku w temperaturze 200 stopni. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Polecamy
Ciasta bezglutenowe – alternatywa dla słodkich klasycznych wypieków
Chipsy z pomidorków koktajlowych. Zdrowa alternatywa dla niezdrowych przekąsek
Nie masz pomysłu na niedzielny obiad? Wypróbuj zupę pho w polskiej odmianie, która wzmocni organizm w śnieżnej, zimowej aurze
Rozpieść się smacznym śniadaniem. Bezglutenowy omlet cesarski sprawdzi się idealnie
się ten artykuł?