Przepis na niedzielę – sałatka z jarmużem i warzywami korzeniowymi
Kto powiedział, że sałatki jada się tylko latem? Do naszej użyliśmy jarmużu i warzyw korzeniowych ‒ marchewki, selera i korzenia pietruszki. Wzbogaciliśmy ją o rozgrzewające przyprawy: imbir, chili i kurkumę. Nie zapomnieliśmy o serze długo dojrzewającymi i sosie, który składa się z pasty tahini i soku z czerwonych pomarańczy. Brzmi pysznie i tak będzie!
Sezon na warzywa korzeniowe trwa cały rok. Warzywa te przede wszystkim zawierają mnóstwo cennych witamin, przeciwutleniaczy i soli mineralnych. Wszystkie mają działanie lecznicze. Marchew zawiera cechy krwiotwórcze oraz ma najwięcej prowitaminy A ze wszystkich warzyw i jest niskokaloryczna. Oprócz tego jest bogata w beta-karoten, witaminę C, E, K, kwas foliowy i ryboflawinę. Poza tym jedząc ją, dostarczysz wapń, żelazo, magnez, sód i cynk. Ma właściwości antynowotworowe, obniża poziom cholesterolu i przeciwdziała miażdżycy.
Seler ma działanie odchudzające, oczyszczające i odtruwające. Obniża ciśnienie krwi i ma dobry wpływ na układ nerwowy. Dobrze wpływa na trawienie, serce i nerki. Podobnie jak marchew również ma właściwości przeciwnowotworowe.
Korzeń pietruszki ma działanie odkażające i rozkurczające. Ułatwia trawienie, reguluje ciśnienie krwi i jest moczopędny. Zawiera prowitaminę A, C, PP i K. Oprócz tego jest bogaty w żelazo, wapń, magnez i potas.
Sałatka z jarmużem i warzywami korzeniowymi – składniki:
– 2 marchewki
– pół selera
– 2 pietruszki
– 2 garści jarmużu
– 4 łyżki sera niebieskiego
– 1,5 łyżki czarnuszki
– olej do polania warzyw
– sól i pieprz do smaku
– 2 łyżki wędzonej papryki
– łyżka kurkumy
– łyżka startego świeżego imbiru
– sproszkowana słodka papryka
– łyżeczka posiekanej papryczki chili
– łyżeczka za’ataru (opcjonalnie)
– łyżka pasty tahini
– łyżeczka startej skórki z pomarańczy
– sok ze świeżej pomarańczy
– sok z połowy cytryny
– jeden ząbek czosnku
Sałatka z jarmużem i warzywami korzeniowymi – przygotowanie:
Zacznij od obrania i umycia warzyw korzeniowych. Pokrój je w nieregularne kawałki.
Zdjęcie: masz.talerz
Włóż do naczynia żaroodpornego, skrop olejem.
Zdjęcie: masz.talerz
Dodaj sól, pieprz, paprykę wędzoną, słodką paprykę, kurkumę, imbir, skórkę pomarańczową, chili i za’atar. Wmasuj przyprawy w warzywa. Piecz, aż się upieką i zmiękną (45‒60 minut) w temperaturze 220 stopni ‒ mieszaj warzywa co jakiś czas.
Zdjęcie: masz.talerz
W tym czasie przygotuj sos ‒ w miseczce umieść tahini, sok z pomarańczy, cytryny i ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Wymieszaj dokładnie. Jarmuż umyj i osusz. Na suchej, rozgrzanej patelni podsmaż jarmuż, aż pięknie się zarumieni i zacznie pachnieć. Gotowy zdejmij z patelni. Upieczone warzywa podawaj posypane czarnuszką, z jarmużem, serem oraz skropione sosem z tahini.
Zdjęcie: masz.talerz
Sałatkę jedz gorącą.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Kuchnia pełna warzyw”. Zakochasz się od pierwszego przepisu! [RECENZJA]
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
się ten artykuł?