Pijesz wodę? To dobrze. A zastanawiałaś się, kiedy najlepiej to robić, by korzyści było jak najwięcej?
H2O odgrywa kluczową rolę w regulacji wszystkich procesów w naszym ciele – począwszy od funkcji mózgu, przez wydolność fizyczną, aż po trawienie, i wiele, wiele więcej. Zadaliście sobie kiedyś pytanie, kiedy najlepiej sięgnąć po wodę? I czy czas ma faktycznie znaczenie?
Rano?
Szklanka wody jest pierwszą rzeczą, po którą sięgasz po przebudzeniu się? To świetnie! Według niektórych danych ten zdrowy nawyk sprawi, że utrzymasz stały poziom nawodnienia przez dalszą część dnia. Gdy doprowadzisz do odwodnienia organizmu, każda ilość wody powinna wymiernie poprawić jego nawodnienie, a co za tym idzie – korzystnie wpłynie na samopoczucie i odczuwalnie zwiększy twoje siły oraz poprawi pracę mózgu.
Badania pokazują, że nawet łagodne odwodnienie może negatywnie wpływać na pamięć, koncentrację oraz wprowadzić nas w stan rozdrażnienia i bezsilności. Wielu konsumentów picie wody rano wiąże z poprawą nastroju. Subiektywnie doświadczają prozdrowotnych właściwościach tego zwyczaju. To dobry nawyk, ale nie znaleziono dowodów sugerujących szczególnych korzyści z picia wody o tej właśnie porze, w porównaniu do ewentualnych gorszych wyników picia wody o innych porach dnia.
Woda przed posiłkiem?
Zanim zaczniesz posiłek, weź w dłoń dużą szklankę wody. Jest to idealna strategia dla tych, którzy pragnął zgubić parę kilo. Twój organizm odczyta ten sygnał, zwiększy się twoje uczucie sytości, co najprawdopodobniej sprawi, że zjesz mniej. Badając tą zależność, pod lupę wzięto 24 osoby w podeszłym wieku. Stwierdzono, że wypicie 500 ml wody 30 minut przed śniadaniem obniżyło liczbę spożywanych kalorii o 13 proc. w porównaniu z grupą kontrolną.
W innych testach zaobserwowano, że wypicie 300–500 ml wody przed obiadem zmniejszyło głód i spożycie kalorii. Badanie przeprowadzona wśród 50 starszych osób. W przypadku młodszych uczestników wystąpiło uczucie sytości, jednak nie wiązał się z tym znaczy drastyczny spadek przyswajanych kalorii. Wnioski? Picie wody przed posiłkiem może pomóc zmniejszyć liczbę kalorii spożywanych podczas niego, szczególnie u osób starszych, a tym młodszym na pewno nie zaszkodzi dodatkowa porcja wody dla zdrowia.
Ćwicz, pij! Pij, ćwicz!
Intensywny ruch wiąże się z utratą płynów i wypłukiwaniem elektrolitów. Dlatego warto uzupełnić płyny po treningu, oczywiście najlepiej wodą. Pij także podczas ćwiczeń. Picie, małymi łykami wody, podczas aktywności fizycznej może poprawić wydajność i zapobiec zaburzeniu równowagi elektrolitowej.
National Intitutes of Health zaleca również picie wody lub napojów izotonicznych po wysiłku, by zapobiec utracie płynów i zoptymalizować wydajność oraz pomóc w regeneracji.
Regularność i konsekwencja
Nasze ciało posiada mechanizmy do regulacji i bilansowania ilości wody w skali dnia, nadmiar wody jest wydalany z organizmu przez skórę, płuca, nerki i układ trawienny. Istnieją jednak ograniczenia związane z usuwaniem nadmiaru płynów w krótkim czasie.
Za dużo wody? Dość rzadko, ale się zdarza, że może to zakłócić poziom sodu i równowagę płynów w organizmie, powodując poważne skutki uboczne. Paradoksalnie dodatkowa ilość płynu może wywołać podobne skutki, co ich niedobór – ból głowy, rozkojarzenie, zmęczenie, drgawki, a nawet śpiączkę.
Dlatego zamiast pić butelkę wody „na raz”, miej ją przy sobie i sięgaj po nią często w niewielkich odstępach czasu. Zabiegani powinni ustawić sobie w telefonie „przypominajke” z hasłem „czas na wodę”. Wystarczy, że zastosujesz się do takich regularnych przypomnień pięć razy w ciągu dnia. Powinno to zaspokoić dzienną, zalecaną dawkę wody.
Pij wodę i bądź zdrów!
Źródło: Healthline
Polecamy
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
„Wypiłam za dużo wody. Zalałam swój system i utonęłam”. Brooke Shield o problemach zdrowotnych
Pijesz na wakacjach drinki z kostkami lodu? Uważaj, mogą być bardziej zanieczyszczone niż woda z toalety
Żywa woda – prawda czy mit? Czy woda alkaliczna działa?
się ten artykuł?