3 min.
10 powodów, dla których warto pić ciepłą wodę

10 powodów, dla których warto pić gorącą wodę Rawpixel.com
16.08.2022
Trujące grzyby po nasoleniu żółkną? Dr Katarzyna Siuzdak rozprawia się z mitami na temat toksycznych grzybów i mówi, jak naprawdę je rozpoznać
16.08.2022
Superkanapki z batata. Bezglutenowe, wegańskie i zdrowe
15.08.2022
Pijesz wodę? To dobrze. A zastanawiałaś się, kiedy najlepiej to robić, by korzyści było jak najwięcej?
15.08.2022
Uwielbiasz mięso z kurczaka? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest świeże
15.08.2022
Ogórkowe love, czyli 3 letnie przepisy z ogórkiem
Nie od dziś wiadomo, że woda wpływa na ludzki organizm w pozytywny sposób. Na pewno słyszałaś także o piciu ciepłej wody po przebudzeniu lub zaraz przed snem? Pobudza żołądek do działania i uspokaja organizm. A gdy dodamy do niej trochę soku z cytryny, zadbamy o swoje dobre samopoczucie i odporność.
Spis treści
Dlaczego warto pić ciepłą wodę?
- Jeśli masz problemy trawienne i czujesz, że twoje jelita niezbyt dobrze oczyszczają się z resztek jedzenia, zacznij pić ciepłą wodę, która świetnie łagodzi te objawy, zachęcając żołądek do lepszej pracy i oczyszcza jelita.
- Starym sposobem babć była inhalacja przy użyciu ciepłej lub gorącej wody. Z pewnością wiesz, że para uchodząca z ciepłego napoju świetnie sprawdza się przy bolącym gardle czy w przypadku zatkanych dróg oddechowych.
- Picie ciepłej wody pomaga, jeśli masz stresujący dzień, ponieważ koi nerwy. Jeśli towarzyszą ci bóle stawów, to też koniecznie wypróbuj picie ciepłej wody!
- Pamiętaj, że każda osoba powinna, przeciętnie, wypijać około 8 szklanek wody w ciągu dnia. Nie ważne czy będzie ona ciepła, czy zimna. Jednak jeśli czujesz, że masz problemy trawienne, to spróbuj zastosować ciepłą.
- Taka sama sytuacja jest z zaparciami. Ciepła woda naprawdę potrafi się ich szybko pozbyć.
- Dzięki temu, że będziesz piła ciepłą wodę, twoje jelita będą pracować pełną parą, a metabolizm przyspieszy. Jeśli więc chcesz odzyskać równowagę związaną z wagą, to koniecznie włącz ciepłą wodę do diety.
- Ciepła woda obniża stres. Więc jeśli czeka cię stresujący dzień w pracy, nie zastanawiaj się, tylko zacznij dzień od popijania ciepłej wody.
- Jeśli chcesz zakończyć dzień miłym akcentem, który pomoże ci się zrelaksować, napij się ciepłej wody. Działa to podobnie jak wzięcie ciepłej kąpieli, która uspokaja cały organizm.
- Masz problem z przemieszczeniem się pokarmu przez przełyk? Zjawisko to nazywane jest achalazją i nie do końca jeszcze wiadomo, skąd się bierze. Natomiast badacze są zgodni, że ciepła woda, czy inny ciepły napój, pomagają w tej przypadłości przesuwać i trawić zalegający w przełyku pokarm.
- Kolejnym starym sposobem mam i babć było (i nadal jest), podawanie ciepłego napoju komuś, kto choruje, aby jego organizm się wypocił i zaczął usuwać toksyny. Nie ma w tym niczego przyjemnego, ale należy przyznać, że jest to jeden z lepszych sposobów na pozbycie się choroby.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zachowaj umiar
Woda ma świetne właściwości, ale jeśli chcesz wprowadzić do swojej diety ciepłą wodę, to pamiętaj, aby miała ona właściwą temperaturę, abyś nie poparzyła sobie języka i przełyku. Jeśli akurat na dworze jest gorąco, a ty dodatkowo jeszcze ćwiczysz, to lepszym rozwiązaniem będzie zimna woda, ponieważ ciepła zatrzymuje pragnienie, a nie jest to wskazane podczas gorących dni. Najlepiej będzie, jeśli rozpoczniesz i zakończysz swój dzień szklanką ciepłej wody, a w ciągu dnia postaw jednak na tą zimną. Jeśli nie odpowiada ci smak zwykłej, ciepłej wody, dodaj do niej odrobinę soku z cytrusów i radośnie rozpocznij kolejny dzień.
Źródło: Healthline
Poleć ten artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

13.08.2022
Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

01.08.2022
„Głodówka oczyszczająca nie istnieje. Bo z czego miałaby oczyszczać? Raczej nie z toksyn czy złogów w jelitach” – mówi dietetyk kliniczny Kamil Paprotny

22.07.2022