Przejdź do treści

Czy twarda woda jest dla nas niezdrowa? Mama Chemik tłumaczy

Twarda woda - czy jest zdrowa? / pexels cottonbro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Osad w czajniku, osad w kubku z herbatą, osad w wodzie, w której zaraz zrobisz kaszkę dla dziecka. Z twojego kranu płynie twarda woda? Czy to jest niebezpieczne? Sylwia Panek, znana jako „Mama Chemik”, wyjaśnia to w swoim najnowszym poście. 

Czy twarda woda jest szkodliwa?

„Kamień w czajniku wygląda nieatrakcyjnie, więc nie dziwię się, że wiele osób obrzydza i zniechęca, jednak musicie wiedzieć, że twarda woda jest zła dla naszych sprzętów, ale nie dla zdrowego organizmu” – pisze „Mama Chemik”.

Sylwia Panek dodaje, że twarda woda to woda zawierająca dużo jonów wapnia i magnezu. Dokładnie tych samych, które musimy dostarczać do organizmu, aby prawidłowo funkcjonował.

„Te dwa pierwiastki pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie: zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, wspomagają pracę serca, a także wzmacniają nasze kości. Co ciekawe, ich przyswajalność z wody jest dużo większa niż z pożywienia” – wyjaśnia chemiczka.

Facebook / Paulina Górska

Twarda woda w domu – co robić?

„Woda ma smak, a ten smak zależy również od ilości różnych substancji, dlatego jednym bardziej będzie pasował smak twardej wody, a inni za nim nie przepadają.

Niestety, nasze sprzęty typu czajnik, ekspres czy pralka nie lubią twardej wody. Pokryty kamieniem czajnik będzie się wolniej nagrzewał, a nieodkamieniane regularnie ekspres i pralka mogą szybciej ulec awarii” – pisze „Mama Chemik”.

Specjalistka zwraca uwagę, że twarda woda może powodować gorsze działanie niektórych detergentów, gdyż jony wchodzą z nimi w reakcje.

„Mama Chemik” ma także radę dla wszystkich, którzy chcą zapewnić dłuższe działanie swoich sprzętów.

„Pamiętajcie o ich regularnym odkamienianiu – z domowych środków czystości świetnie sprawdzą się tu ocet i kwasek cytrynowy. Możecie również filtrować wodę z pomocą specjalnych filtrów AGD lub założyć specjalne zmniejszające twardość wody filtry, np. na kraniku, z którego doprowadzana jest woda do pralki czy zmywarki” – podpowiada ekspertka.

„Mama Chemik” – kim jest?

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 20 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: