3 min.
Sałata jest oznaczona jako umyta, więc kładziesz ją prosto na kanapkę? Popełniasz duży błąd

Podajesz sałatę oznaczoną jako "myta" prosto na kanapkę? Popełniasz duży błąd/ fot. Adobe Stock
„Przebadano 24 zakupione w supermarketach sałaty i w każdej z nich znalezione zostały bakterie e.coli i salmonella” – pisze na swoim profilu na Instagramie Sylwia Panek. Chemiczka ostrzega, by zawsze myć zakupioną sałatę. Nawet jeśli na opakowaniu widnieje informacja o tym, że produkt został umyty przed spakowaniem.
Spis treści
Zawsze myj sałatę
Wydaje ci się, że zakupioną sałatę, która została wcześniej umyta i spakowana, możesz od razu bezpiecznie zjeść? Nic bardziej mylnego. Jak ostrzega chemiczka Sylwia Panek na swoim profilu na Instagramie, w opakowaniu mogą rozwinąć się niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie.
„Jeśli kupujecie pakowaną w folię sałatę z napisem 'myta’, to prawdopodobnie w zębach nie będzie zgrzytał Wam piach, ale ilość bakterii może stwarzać niebezpieczeństwo” – ostrzega chemiczka i dodaje: „dlatego takie sałaty ZAWSZE NALEŻY MYĆ!”
Panek tłumaczy, że wiele warzyw, takich jak rukola, sałata czy szpinak zostaje umytych przed spakowaniem i transportem. W procesie tym jednak nie zostają usunięte bakterie.
„Te przecież są wszędzie wokół nas, a znaczenie ma też ich ilość. A w takim foliowym, szczelnie zamkniętym opakowaniu te bakterie mogą się namnażać” – wyjaśnia.
I dodaje, by uważać również na kiełki, których wiele osób nie oczyszcza pod wodą przed zjedzeniem. Jak wyjaśnia, przed położeniem ich na kanapkę, również należy je umyć, by niczym się nie zatruć.
„Pamiętajcie, że mycie warzyw i owoców to nie tylko usuwanie pestycydów, których wiele osób tak się boi, ale przede wszystkim usuwanie bakterii, wirusów oraz pasożytów” – zauważa.
Chemiczka przypomina również wydarzenia z 2016 r., które miały miejsce w Wielkiej Brytanii. W wyniku spożycia paczkowanej sałaty ok. 150 osób zatruło się, a dwie osoby zmarły.
„Sałaty takie badali też naukowcy. M.in. w instytucie im. Juliusa Kuehna w Brunszwiku przebadano 24 zakupione w supermarketach sałaty i w każdej z nich znalezione zostały bakterie e.coli i salmonella” – ostrzega.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
NOWOŚĆ
Odporność, Trawienie
Nasiona trybuły ogrodowej do samodzielnego wysiania, 1 g
2,00 zł
Sylwia Panek, czyli Mama Chemik
Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 97 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij artykuł znajomym
Zobacz także

Czy mandarynki są trujące? Chemiczka Sylwia Panek wyjaśnia

Często bierzesz jedzenie na wynos, które pakowane jest w białe pudełko? Pod wpływem ciepła wydzielają się z niego toksyczne substancje

Deski do krojenia mogą być prawdziwym siedliskiem bakterii! Mama Chemik wyjaśnia, jak do tego nie dopuścić
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.02.2023
„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

14.02.2023
„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

03.02.2023
„Rodzic nie może być przemytnikiem, dziecko powinno jeść świadomie” – mówi dietetyczka Marta Kostka, autorka książki „Rozgryzione”

23.01.2023