Przejdź do treści

Czy ser może być zdrowy? Wszystko zależy od tego, jaki (i jak) jesz

Czy ser może być zdrowy? Wszystko zależy od tego, jaki (i jak) jesz Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gatunków sera jest wiele i każdy ma inny smak. Jedne są łagodne, inne ostrzejsze. Ser kojarzony jest ze sporą ilością tłuszczu, jednak z powodu zawartych w nim składników odżywczych warto po niego sięgać.

Składniki odżywcze w żółtym serze

Ser żółty na stałe zagościł w kuchni na całym świecie. Pizza, spaghetti, lazania to dania, które bez sera tracą cały swój smak. Dodawany jest do kanapek, makaronów, sałatek. Jest źródłem wielu cennych składników mineralnych, takich jak witamina A, witamina B12, wapń, cynk, łatwo przyswajalne białko. Wiele serów w swoim składzie ma podwyższoną ilość sodu, a także tłuszczów nienasyconych. Muszą o tym pamiętać osoby z nadciśnieniem i podwyższonym cholesterolem. Jeżeli cierpisz na nietolerancję laktozy, możesz odczuwać pewien dyskomfort po zjedzeniu sera. Możesz jednak śmiało jeść twarde sery, takie jak cheddar czy parmezan, które zawierają mniej laktozy. Ser jest bogatym źródłem wapnia, co korzystnie wpływa na dobry stan kości i zębów. Warto więc serwować dzieciom kanapki z serem żółtym. Zapobiega on próchnicy i wzmacnia kości. Zapobiega też osteoporozie u osób starszych i reguluje poziom cukru we krwi.

Dzięki dużej zawartości białka w diecie wegetariańskiej doskonale może zastąpić mięso. Białko zawarte w serze wzmacnia nasze mięśnie, a cynk nasze paznokcie i włosy, a skóra będzie bardziej promienna. Sery żółte rzadko wywołują alergię, więc osoby skłonne do alergii nie muszą obawiać się, że po spożyciu sera wystąpią u nich niepożądane objawy.

Ser i bajki o cholesterolu

Ile sera jeść?

Sery posiadają intensywny smak i zapach, więc jeśli przesadzimy z ilością dodanego do potrawy sera, może być ona niesmaczna i nie pachnieć za ładnie. Większość z nas jada ser żółty pokrojony w cienkie plastry na kanapce, starty do makaronu czy położony na pizzę. Obecność białka i zdrowego tłuszczu sprawia, że jest on sycącym dodatkiem.

Sery, które mają w swoim składzie więcej wody (feta, mozzarella) są mniej kaloryczne niż sery twarde. Zalecane dzienne spożycie sera to około 28 gramów.

Kaloryczność sera żółtego

Ser żółty jest wysokokalorycznym produktem, dlatego musimy kontrolować jego spożycie. Średnio na 100 g sera przypada 250-400 kalorii. Liczby te są różne, w różnych gatunkach. I tak np.:

  • Gouda, edam – 350 kalorii,
  • Mozzarella – 280 kalorii,
  • Cheddar – 400 kalorii,
  • Radamer – 350 kalorii.

(kalorie podawane w 100 g sera)

Wartość kaloryczna zawsze znajduje się na opakowaniu sera, więc łatwo możesz ją sprawdzić. Jednak zazwyczaj dziennie nie spożywamy 100 g tego produktu. Mimo jego kaloryczności ma on wiele zalet. Dlatego sięgaj po ser często i niech zagości na stałe w twoim menu.

 

Źródło: blog.myfitnesspal.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: