2 min.
Ser i bajki o cholesterolu

Zdjęcie: shutterstock
24.05.2022
Owoce na kolacje – czy rzeczywiście lepiej tego unikać? Odpowiadają ekspertki portalu „Czytamy Etykiety”
22.05.2022
Trzymasz pomidory w lodówce? Sprawdź, czy robisz to dobrze
22.05.2022
Cukier – jak wpływa na organizm człowieka?
22.05.2022
Deser bez cukru? Niemożliwe nie istnieje! Te 3 przepisy to niebo dla podniebienia
21.05.2022
Rabarbarowa owsianka. Zdrowe i pyszne śniadanie, które przygotujesz w 15 minut!
Ograniczamy jedzenie serów, bo boimy się o zbyt wysoki cholesterol. Czy słusznie, skoro wielbiciele sera mają najzdrowsze serca w Europie?!
Francuzi, czyli amatorzy sera i wina, wyróżniają się na tle Europy imponującymi wynikami dotyczącymi zdrowia układu krążenia. Według Eurostatu w latach 2008-2010 kraj ten miał najniższą śmiertelność z powodu udarów spośród wszystkich krajów Unii. Dziwi to wciąż wielu ekspertów, wszak dieta bogata w tłuszcze zwierzęce uważana jest za sprzyjającą chorobom układu krążenia. Stąd mówi się o tak zwanym francuskim paradoksie. Wyraźnie coś jest na rzeczy.
Jednak ostatnio w piśmie naukowym Journal of Agricultural and Food Chemistry pojawiły się zaskakujące wyniki badania. Autorzy już nawet nie wino wskazują, jako czynnik dobrze działający na zdrowie Francuzów, w kontrze do sera, a sery w rzeczy samej!
Hanne Bertram z Uniwersytetu Aarhus w Danii, wraz z kolegami, należy do grupy ekspertów, którzy obalają mit, jakoby zawarte w nabiale tłuszcze nasycone szkodziły sercu. Powołuje się na przykład na badania dowodzące, że dieta bogata w ser żółty obniża (!) stężenie „złego” cholesterolu we krwi, w przeciwieństwie do diety bogatej w masło z adekwatną zawartością tłuszczu. Dlatego Bertram postanowiła przyjrzeć się działaniu sera dokładniej.
Temat może do przyjemnych nie należy, ale tak, napiszemy to: Bertram tym celu porównała próbki moczu i stolca 15 zdrowych mężczyzn, którzy na co dzień jedli sery i pili mleko lub spożywali nabiał tylko w postaci masła. W rezultacie odkryła, że uczestnicy na „diecie serowej” wydalali więcej maślanów, czyli związków pozytywnie działających na mikroflorę jelita. Wyższy poziom maślanów wiąże się do tego z obniżonym stężeniem złego cholesterolu w organizmie. Zatem francuski paradoks może mieć swoje wytłumaczenie właśnie w pozytywnym wpływie sera na układ trawienny człowieka, a przez to i na odpowiedni cholesterol. Może. Właściwą dla siebie dietę powinniśmy mimo wszystko skonsultować z lekarzem, szczególnie, jeśli borykamy się z wysokim cholesterolem.
Pamiętajmy też: ser serowi nierówny! Więcej informacji na temat rodzajów serów znajdziecie tutaj.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

29.04.2022
Maria Nowak-Szabat: „Darujmy sobie bycie na bieżąco z nowinkami dietetycznymi. Sięgnijmy do starej Ajurwedy, by schudnąć i trwać w zgodzie ze sobą”

12.04.2022
„Może pełnić ważną funkcję w zapobieganiu otyłości i insulinooporności”. O brązowej tkance tłuszczowej, którą warto mieć, mówi dr Iwona Boniecka

03.04.2022