Zupa kurkowa z soczewicą i batatem
Schyłek lata, jeszcze ciepło. Pora idealna na grzybobranie. Złote, obłędnie pachnące kurki prosto z koszyka… Co powiecie na zupę kurkową? Z batatem, soczewicą i aromatycznymi dodatkami smakuje doskonale!
Kurki pojawiają się w lasach już w lipcu i są jednym z tych gatunków grzybów, które ze względu na swój kolor i występowanie w grupie zbiera się dość przyjemnie.
Pieprznik jadalny, bo tak właśnie nazywają się kurki, jest źródłem witamin z grupy B, witaminy D oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, cynku, miedzi oraz manganu.
Co ważne, kurki są również źródłem aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć sam. Jest to szczególnie ważne w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, gdzie źródła białka są bardziej ograniczone.
Warto jednak podkreślić, że bardziej niż wartości odżywcze, w kurkach doceniamy ich wyrazisty, lekko korzenny, ale jednocześnie delikatny smak. Dlatego właśnie w moim przepisie na zupę kurki są numerem jeden, ale nie występują solo. Grzybom towarzyszy bogaty w beta-karoten batat oraz zielona soczewica, które podkręcają wartości odżywcze zupy, ale nie dominują nad maślanym, lekko pieprznym smakiem podduszonych kurek.
Mój pomysł jest prosty – wybierzcie się do lasu, oddychajcie głęboko, cieszcie się ciszą, a przy odrobinie szczęścia, wśród zieleni mchu, znajdziecie żółcące się kurki. A po powrocie ugotujcie zupę, jedną z najlepszych, jakie jadłam.
Zupa kurkowa z soczewicą i batatem
Zdjęcie: Karolina Piwowar | Vegeaddicted
Składniki (na 4 porcje):
– ok. 500 g kurek
– ok. 200 g (kubek) zielonej soczewicy
– 1 średniej wielkości batat
– 1 litr bulionu warzywnego
– 1 cebula szalotka
– 3 ząbki czosnku
– ½ łyżeczki tymianku
– sól i świeżo mielony pieprz do smaku
– 2 łyżki masła, oliwy z oliwek lub oleju kokosowego
– świeża natka pietruszki do podania
– opcjonalnie: twardy ser, np. Grana Padano
Sposób przygotowania:
Soczewicę namaczamy przez min. 2-3 godziny (najlepiej zalać ją wodą poprzedniego wieczora i zostawić na noc). Kurki oczyszczamy, dokładnie płuczemy, a większe grzyby kroimy na pół lub w ćwiartki. Drobno kroimy cebulę, czosnek przeciskamy przez praskę lub bardzo drobno siekamy. Batata obieramy i kroimy w średniej wielkości kostkę. W sporym rondlu rozgrzewamy tłuszcz i dodajemy przygotowaną wcześniej cebulę, czosnek, batata oraz tymianek – wszystko rumienimy na małym ogniu przez ok. 3 minuty. Dodajemy kurki i mieszając co jakiś czas, blanszujemy całość jeszcze ok. 5 minut. Soczewicę odcedzamy z wody, płuczemy i dodajemy do garnka. Całość zalewamy bulionem, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 20 minut. Zupę doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem. Podajemy z pietruszką oraz, opcjonalnie, ze startym serem – np. Grana Padano.
Karolina Piwowar – kreatywny żarłok ze spontanicznym, ale nieco melancholijnym podejściem do gotowania. Prowadzi bloga Vegeaddicted – prawie wegańskiego, bo nie wyobraża sobie soboty bez jajecznicy. Poza kuchnią rozkochana w podróżach z plecakiem, dobrym designie, który sama stara się tworzyć, i recyklingu starego na nowe.
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?