Przepis na wegańskie ciasto z rabarbarem. Pyszne i zdrowe
Rabarbar doskonale nadaje się do wypieków. Olej kokosowy, pełnoziarnista mąka i płatki owsiane – oto, co będzie podstawą naszego fit ciasta. Zdrowo, wegańsko i wiosennie!
Rabarbar – warzywo pełne zdrowia
Rabarbar, mimo że zazwyczaj jedzony właśnie na słodko, to nie owoc, ale warzywo z rodziny rdestowatych. Wybierając łodygi, pamiętajmy, że im bardziej czerwone, tym słodsze w smaku.
Rabarbar jest źródłem witamin A, C i E. Zawiera także duże ilości potasu, sód, żelazo oraz beta-karoten. Jest niskokaloryczny, bo 100 g zawiera jedynie 20 kcal i dostarcza sporej ilości błonnika, który wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego.
Nie powinno się jednak spożywać go w zbyt dużych ilościach, gdyż zawiera kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie wapnia. Powinny więc uważać na niego kobiety w ciąży, a także osoby chore na nerki i reumatyzm.
Przepis na wegańskie kruche ciasto z rabarbarem
Teraz, kiedy rabarbar znów pojawił się w sprzedaży, warto skusić się na wykorzystanie go do ciasta. Zamiast tradycyjnego kruchego na bazie masła, przygotujmy jego wegańską i znacznie zdrowszą wersję. Smakuje pysznie!
Wegańskie kruche ciasto z rabarbarem – składniki
(porcja na formę o wymiarach 23×35 cm):
- 100 g oleju kokosowego
- 6 łyżek brązowego cukru
- 300 g pełnoziarnistej mąki pszennej
- 200 g płatków owsianych
- 6 łyżek mleka migdałowego lub innego roślinnego
- ok. 700 g rabarbaru
- 6 łyżek brązowego cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Jak zrobić wegańskie kruche ciasto z rabarbarem
Nagrzewamy piekarnik do 180 st. C i wykładamy formę papierem do pieczenia. Mąkę miksujemy z płatkami owsianymi. Dodajemy olej kokosowy i cukier. Łączymy z mąką i płatkami ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Dodajemy mleko i wyrabiamy ciasto. Powinno konsystencją przypominać kruszonkę. Wysypujemy połowę ciasta i dociskając do dna, formujemy spód.
Rabarbar myjemy i kroimy w niewielkie kawałki. Dodajemy cukier i mąkę ziemniaczaną. Dokładnie mieszamy. Rozkładamy równomiernie na spodzie. Posypujemy resztą ciasta. Pieczemy przez 30-35 minut.
Gosia Łaniak – absolwentka kulturoznawstwa bez pamięci zakochana w fotografii kulinarnej. Miłośniczka aktywności fizycznej. W kuchni niepoprawna hedonistka, poza nią realistka ze skłonnością do snucia wielkich marzeń. Autorka bloga kulinarno-fotograficznego Modern Taste.
Polecamy
Ciasta bezglutenowe – alternatywa dla słodkich klasycznych wypieków
Chipsy z pomidorków koktajlowych. Zdrowa alternatywa dla niezdrowych przekąsek
Nie masz pomysłu na niedzielny obiad? Wypróbuj zupę pho w polskiej odmianie, która wzmocni organizm w śnieżnej, zimowej aurze
Budyń z batatów. Wegański, bez cukru, ale słodki
się ten artykuł?